A tervezet bizonyos intézmények esetén az állami fenntartás kizárólagosságát írja elő, míg más feladatok szerződéssel átruházhatók lennének a nagyobb települések önkormányzataira. Állami, de átruházható feladat lesz az általános iskolai oktatás, a sajátos nevelési igényű gyerekek óvodai és iskolai nevelése, a kollégiumi ellátás, az alapfokú művészetoktatás, valamint a középiskolai oktatás is. Kizárólagos állami feladat lesz ugyanakkor a nemzeti és etnikai kisebbséghez tartozók óvodai nevelése és oktatása, a szakiskolai ellátás, illetve a felnőttoktatás.
Az idei tanévkezdéskor ugyanakkor még nem várható jelentős változás. Mához egy hétre több mint 1,3 millió diáknak csöngetnek majd be. Az évek óta tartó születésszám-csökkenés miatt a tavalyinál 26 ezerrel kevesebb lesz az iskolás. A Nemzeti Erőforrás Minisztérium becslése szerint 2200 fővel kevesebb pedagógus oktatja majd őket. Ennek ellenére iskolabezárási hullámról egyáltalán nem beszélhetünk; sok intézmény úgy menekült meg, hogy egyházi fenntartásba került.
Az iskolakezdés az idén is komoly érvágást jelent a magyar családoknak. Ha a szülők igyekeznek mindenből legalább közepes árú, viszonylag jó minőségű terméket venni, a tankönyvekkel együtt gyermekenként negyvenezer forint alatt nem ússzák meg a tanévkezdést.
A nemzeti tanévnyitót vasárnap délután Lipóton rendezik, ahol Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár kezdeményezésére a kormány jóvoltából egy korábban bezárt iskolát nyitnak újra.
Részletek a 3. és az 5. oldalon
Magyar Péter megfenyegette a gyermekotthon vezetőjét: „Ennek k…rva nagy következményei lesznek”