Panamába folyik a pénz

Nemcsak a Pannon Egyetem, hanem a Budapesti Corvinus Egyetem két kollégiumát is az a Baucont Zrt. újította fel, amely a két évtizedre vállalt üzemeltetési kötelezettség teljesítése előtt csődbe ment. A Pannon Egyetemnek most egy olyan offshore cég emel le a számlájáról havi 26 millió forintot az üzemeltetésért, amelyről semmit nem lehet tudni. A Corvi-nus esetében egy magyar bejegyzésű cég kapta az üzemeltetés jogát, de annak tulajdonosi háttere is Panamába vezet.

2011. 09. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy panamai offshore cég emel le havonta több tíz millió forintot a veszprémi Pannon Egyetem számlájáról az intézmény kollégiumának felújítási és üzemeltetési költsége címén. Az ügy előzménye, hogy a kollégiumfejlesztést elvégző Baucont Zrt.-t még az üzemeltetési feladatok ellátása előtt felszámolták, a cég követeléseit pedig egy ismeretlen hátterű, panamai off-shore cégnek adta el a felszámoló.
– Még 2007-ben került sor az egyetemi kollégium felújítására egy 1,3 milliárd forintos beruházással. A kivitelezési és a későbbi üzemeltetési feladatokat a Baucont Zrt. nyerte el – jelentette ki lapunknak Bienerth Gusztáv, a Pannon Egyetem gazdasági tanácsának elnöke.

*

A cégnek az üzemeltetés megkezdése előtt százmillió forintos bankgaranciát kellett volna letennie a szükséges garanciális, illetve egyéb karbantartási feladatok finanszírozásának biztosítására. A zrt. azonban a pénz letétele előtt felszámolási eljárásba menekült.
Bienerth Gusztáv értetlenül áll azelőtt, hogyan fordulhat elő, hogy a felszámolást végző cég egy Panamában bejegyzett, ismeretlen tulajdonosi hátterű, egy dollár alaptőkéjű offshore cégnek adta el a projektet, amely havonta 26 millió forintot inkasszál az egyetem számlájáról. A pénz egy részéből a cég ugyan az egyetem információi szerint fizeti a beruházás esedékes hiteltörlesztését, ám más feladatot nem végez, vagyis a pénz másik részét az ismeretlen tulajdonosok zsebre teszik. A szakember azt sem érti, hogyan fogadhatott el hiteles adósnak a beruházást korábban finanszírozó CIB Bank egy olyan céget, amelynek háttere lenyomozhatatlan.
Az egyetem megpróbálja kihasználni a jogi utakat annak érdekében, hogy ne egy olyan offshore cég csapolja a számláját, amelyről semmit nem tudnak, és amely a pénzért cserébe feladatot nem végez. – Pert indítottunk az offshore cég által megbízott üzemeltetővel szemben, mert a szerződés teljesítése csak féléves késéssel kezdődött meg. A követelésünk 100 millió forintos, a per szeptember 22-én kezdődik a Veszprém Megyei Bíróságon – mondta Bienerth Gusztáv. Nemrég ráadásul kiderült, hogy a projekt kapcsán a Baucont egy háromszázmillió forintos adótartozást is hátrahagyott – közölte a Hír TV. Ha az offshore cég megpróbálja az egyetemre hárítani az ügyet, ezt is perre viszik.
Az ügyben eljárást kezdeményezett a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium kiemelt állami szerződéseket vizsgáló államtitkársága is. Lapunknak küldött válaszukban leszögezték: a tárca a panamai bejegyzésű offshore cég hátterének felderítésében további lépéseket tett, és a folyamatba bevonja a Kormányzati Ellenőrzési Hivatalt is.
Lapunk utánajárt a Baucont Zrt. múltjának, és kiderült, korántsem a Pannon Egyetem volt az egyetlen intézmény, amelyet kötelezettségei teljesítése nélkül hagyott a pácban a cég. A Baucont Zrt. a Gyurcsány Ferenc vezette szocialista kormány alatt nagyrészt önkormányzatok, állami hivatalok és oktatási intézmények építőipari megrendeléseit teljesítette. A cég felszámolását 2009 nyarán rendelte el a bíróság. Az Index akkori cikke szerint a cég nevéhez számos nagy volumenű beruházás fűződik, egyebek mellett a szegedi, a pécsi, a kaposvári és a Corvinus egyetem oktatási és kollégiumi épületeinek felújítása, illetve építése.
Kiderült: a kartellezésért két alkalommal is elmarasztalt cég újította fel a székesfehérvári Vörösmarty Színházat, a budapesti Páva utcai zsinagógát, a fővárosi levéltárat és az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság székházát.
A Budapesti Corvinus Egyetemen megerősítették, hogy az intézmény két kollégiumát is a Baucont Zrt. újította fel, és bár az üzemeltetésért egy magyar bejegyzésű cég, a Belvárosi Kollégiumok Ingatlanfejlesztő Kft. felel, a tulajdonosi háttér szintén Panamába, feltehetőleg egy offshore céghez vezet.
– Két kollégiumunkat, a Somogyi Imre Kollégiumot és Földes Ferenc Kollégiumot újította fel a Baucont, a beruházási érték összesen 1,2 milliárd forint volt. A kivitelezést elvégezte a cég, és az üzemeltetés rendben meg is kezdődött, de 2009-ben végül a Baucont gazdasági helyzete megrendült, a szerződésünk szerint kötelező üzemeltetési bankgaranciát már nem tudta letenni, ezért szerződést bontottunk vele – jelentette ki érdeklődésünkre Czinderi Gábor, a Budapesti Corvinus Egyetem műszaki főigazgató-helyettese. A Corvinus ezek után – közbeszerzési eljárás eredményeképpen – a Belvárosi Kollégiumok Ingatlanfejlesztő Kft.-vel szerződött a projekt folytatására, amelynek akkor még nyomon követhető volt a tulajdonosi háttere. Azóta azonban a cégbírósági adatok szerint változott a helyzet: a cégkivonatok szerint az üzemeltető cég tulajdonosa ugyan két magyar bejegyzésű cég, ám az egyik magyar vállalat tulajdonosai között már megtalálható egy panamai bejegyzésű cég, a Zurger Group Inc.
A Belvárosi Kollégiumok Kft.-ről még azt érdemes tudni, hogy 2007 augusztusa és 2008 januárja között ugyanaz volt a székhelye, mint az akkor még működő Baucont Zrt.-nek, és egy 2011. áprilisi keltezésű, a Hunyadi Válságmenedzser és Felszámoló Zrt. által kiírt pályázat szerint a cég több mint 76 millió forinttal tartozik a csődbe ment Baucontnak. A követelés behajtásának joga megvásárolható, csakúgy, mint korábban a Pannon Egyetem esetében, ahol egy ismeretlen tulajdonosú offshore cég élt ezzel a lehetőséggel.
Szintén a Baucont Zrt. végezte a székesfehérvári Vörösmarty Színház felújítását, ott azonban már a kivitelezéssel is komoly gondok voltak. A felújított színházat 2005 decemberében adta át a cég. Hamar kiderült azonban, hogy a kivitelező eltért a tervtől, s bár a költségek végül négy és fél milliárdra kúsztak fel, számos dolgot nem valósított meg. A székesfehérvári önkormányzat öszszesen négyszáznegyvenmillió forintosra becsülte a kárt, amit garanciális javításként akart behajtani a cégen, ám az addig halasztotta a dolgot, amíg le nem zárult ellene a csődeljárás. A város így soha nem tudta érvényesíteni követeléseit a Baucont Zrt.-vel szemben. Paulikovics Péter, a város által megbízott jogász akkoriban úgy nyilatkozott: olyan személyi összefonódásokat talált, amelyek alátámaszthatják a félelmeket, hogy a Baucont vagyonát offshore cégekbe menekítették. Paulikovics szerint a Baucont Zrt. vezetői négy olyan cégben is tulajdonosok voltak, amelyekben a felszámolás alatt álló Baucontnak több mint egymilliárdos kintlévősége volt. A cégek között voltak panamai és Seychelle-szigeteki bejegyzésűek is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.