Egy panamai offshore cég emel le havonta több tíz millió forintot a veszprémi Pannon Egyetem számlájáról az intézmény kollégiumának felújítási és üzemeltetési költsége címén. Az ügy előzménye, hogy a kollégiumfejlesztést elvégző Baucont Zrt.-t még az üzemeltetési feladatok ellátása előtt felszámolták, a cég követeléseit pedig egy ismeretlen hátterű, panamai off-shore cégnek adta el a felszámoló.
– Még 2007-ben került sor az egyetemi kollégium felújítására egy 1,3 milliárd forintos beruházással. A kivitelezési és a későbbi üzemeltetési feladatokat a Baucont Zrt. nyerte el – jelentette ki lapunknak Bienerth Gusztáv, a Pannon Egyetem gazdasági tanácsának elnöke.
*
A cégnek az üzemeltetés megkezdése előtt százmillió forintos bankgaranciát kellett volna letennie a szükséges garanciális, illetve egyéb karbantartási feladatok finanszírozásának biztosítására. A zrt. azonban a pénz letétele előtt felszámolási eljárásba menekült.
Bienerth Gusztáv értetlenül áll azelőtt, hogyan fordulhat elő, hogy a felszámolást végző cég egy Panamában bejegyzett, ismeretlen tulajdonosi hátterű, egy dollár alaptőkéjű offshore cégnek adta el a projektet, amely havonta 26 millió forintot inkasszál az egyetem számlájáról. A pénz egy részéből a cég ugyan az egyetem információi szerint fizeti a beruházás esedékes hiteltörlesztését, ám más feladatot nem végez, vagyis a pénz másik részét az ismeretlen tulajdonosok zsebre teszik. A szakember azt sem érti, hogyan fogadhatott el hiteles adósnak a beruházást korábban finanszírozó CIB Bank egy olyan céget, amelynek háttere lenyomozhatatlan.
Az egyetem megpróbálja kihasználni a jogi utakat annak érdekében, hogy ne egy olyan offshore cég csapolja a számláját, amelyről semmit nem tudnak, és amely a pénzért cserébe feladatot nem végez. – Pert indítottunk az offshore cég által megbízott üzemeltetővel szemben, mert a szerződés teljesítése csak féléves késéssel kezdődött meg. A követelésünk 100 millió forintos, a per szeptember 22-én kezdődik a Veszprém Megyei Bíróságon – mondta Bienerth Gusztáv. Nemrég ráadásul kiderült, hogy a projekt kapcsán a Baucont egy háromszázmillió forintos adótartozást is hátrahagyott – közölte a Hír TV. Ha az offshore cég megpróbálja az egyetemre hárítani az ügyet, ezt is perre viszik.
Az ügyben eljárást kezdeményezett a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium kiemelt állami szerződéseket vizsgáló államtitkársága is. Lapunknak küldött válaszukban leszögezték: a tárca a panamai bejegyzésű offshore cég hátterének felderítésében további lépéseket tett, és a folyamatba bevonja a Kormányzati Ellenőrzési Hivatalt is.
Lapunk utánajárt a Baucont Zrt. múltjának, és kiderült, korántsem a Pannon Egyetem volt az egyetlen intézmény, amelyet kötelezettségei teljesítése nélkül hagyott a pácban a cég. A Baucont Zrt. a Gyurcsány Ferenc vezette szocialista kormány alatt nagyrészt önkormányzatok, állami hivatalok és oktatási intézmények építőipari megrendeléseit teljesítette. A cég felszámolását 2009 nyarán rendelte el a bíróság. Az Index akkori cikke szerint a cég nevéhez számos nagy volumenű beruházás fűződik, egyebek mellett a szegedi, a pécsi, a kaposvári és a Corvinus egyetem oktatási és kollégiumi épületeinek felújítása, illetve építése.
Kiderült: a kartellezésért két alkalommal is elmarasztalt cég újította fel a székesfehérvári Vörösmarty Színházat, a budapesti Páva utcai zsinagógát, a fővárosi levéltárat és az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság székházát.
A Budapesti Corvinus Egyetemen megerősítették, hogy az intézmény két kollégiumát is a Baucont Zrt. újította fel, és bár az üzemeltetésért egy magyar bejegyzésű cég, a Belvárosi Kollégiumok Ingatlanfejlesztő Kft. felel, a tulajdonosi háttér szintén Panamába, feltehetőleg egy offshore céghez vezet.
– Két kollégiumunkat, a Somogyi Imre Kollégiumot és Földes Ferenc Kollégiumot újította fel a Baucont, a beruházási érték összesen 1,2 milliárd forint volt. A kivitelezést elvégezte a cég, és az üzemeltetés rendben meg is kezdődött, de 2009-ben végül a Baucont gazdasági helyzete megrendült, a szerződésünk szerint kötelező üzemeltetési bankgaranciát már nem tudta letenni, ezért szerződést bontottunk vele – jelentette ki érdeklődésünkre Czinderi Gábor, a Budapesti Corvinus Egyetem műszaki főigazgató-helyettese. A Corvinus ezek után – közbeszerzési eljárás eredményeképpen – a Belvárosi Kollégiumok Ingatlanfejlesztő Kft.-vel szerződött a projekt folytatására, amelynek akkor még nyomon követhető volt a tulajdonosi háttere. Azóta azonban a cégbírósági adatok szerint változott a helyzet: a cégkivonatok szerint az üzemeltető cég tulajdonosa ugyan két magyar bejegyzésű cég, ám az egyik magyar vállalat tulajdonosai között már megtalálható egy panamai bejegyzésű cég, a Zurger Group Inc.
A Belvárosi Kollégiumok Kft.-ről még azt érdemes tudni, hogy 2007 augusztusa és 2008 januárja között ugyanaz volt a székhelye, mint az akkor még működő Baucont Zrt.-nek, és egy 2011. áprilisi keltezésű, a Hunyadi Válságmenedzser és Felszámoló Zrt. által kiírt pályázat szerint a cég több mint 76 millió forinttal tartozik a csődbe ment Baucontnak. A követelés behajtásának joga megvásárolható, csakúgy, mint korábban a Pannon Egyetem esetében, ahol egy ismeretlen tulajdonosú offshore cég élt ezzel a lehetőséggel.
Szintén a Baucont Zrt. végezte a székesfehérvári Vörösmarty Színház felújítását, ott azonban már a kivitelezéssel is komoly gondok voltak. A felújított színházat 2005 decemberében adta át a cég. Hamar kiderült azonban, hogy a kivitelező eltért a tervtől, s bár a költségek végül négy és fél milliárdra kúsztak fel, számos dolgot nem valósított meg. A székesfehérvári önkormányzat öszszesen négyszáznegyvenmillió forintosra becsülte a kárt, amit garanciális javításként akart behajtani a cégen, ám az addig halasztotta a dolgot, amíg le nem zárult ellene a csődeljárás. A város így soha nem tudta érvényesíteni követeléseit a Baucont Zrt.-vel szemben. Paulikovics Péter, a város által megbízott jogász akkoriban úgy nyilatkozott: olyan személyi összefonódásokat talált, amelyek alátámaszthatják a félelmeket, hogy a Baucont vagyonát offshore cégekbe menekítették. Paulikovics szerint a Baucont Zrt. vezetői négy olyan cégben is tulajdonosok voltak, amelyekben a felszámolás alatt álló Baucontnak több mint egymilliárdos kintlévősége volt. A cégek között voltak panamai és Seychelle-szigeteki bejegyzésűek is.
Menczer Tamás türelemre intette Magyar Péter főnökét - videó