Cselgáncsban a világbajnokság az olimpiai kvalifikációs sorozat legfontosabb állomása, ami magától értetődő. Legfeljebb elsőre azon lehet csodálkozni, hogy amíg a vb-aranyért 500 pontot írnak jóvá a kvalifikációs rangsorban, az Eb-győzelemért csak 180-at. Van persze magyarázat: ennyit kap minden kontinentális torna győztese, és Afrika vagy Óceánia bajnokát mégse kellene érdemén felül díjazni. További viszonyításképpen: egy Világkupa-győzelem 100 pontot ér, Grand Prix-n 200, Grand Slam-versenyen 300, Mesterek Tornáján 400 pontot számolnak el. Párizsban tehát a legtöbbet, és ennek megfelelően rekord létszámú mezőny jön össze: az előzetes nevezések alapján 136 országból 949 dzsúdós lép tatamira a Bercy csarnokban. (Egy esztendeje Tokióban 842 versenyző indult.) S a nevezésben egy tavaly életbe léptetett – de reményeink szerint nem hosszú életű – paragrafus is roppant rögössé teszi a dobogóig vezető utat.
– Vegyes várakozásokkal tekintünk a vb elé, miután még ezen a viadalon is súlycsoportonként ketten szerepelhetnek minden országból. Akad olyan kategória, amelyben száznál többen indulnak majd, vagyis akár hét-nyolc győztes meccs kell a világbajnoki aranyéremhez – mondta el az elutazás előtt ennek kapcsán Tóth László, a Magyar Judo Szövetség elnöke. – Reméljük, ilyesmi utoljára fordul elő. A nemzetközi szövetség kongresszusára azzal a javaslattal érkezünk, hogy szakáganként a hét súlycsoportba legfeljebb tíz indulót jelölhessen egy-egy ország – tette hozzá Tóth László, aki azért reméli, hogy a kőkemény megméretésben is szerez két-három érmet a válogatott. A hivatalos célkitűzés csak kettő.
Tavaly egy jött össze, Tokióban Mészáros Anett (70 kg) második lett, de előtte, 2009-ben három éremmel zártunk. Mészáros Rotterdamban is ezüstérmes lett, Ungvári Miklós (66) és Karakas Hedvig (57) pedig a dobogó harmadik fokára állhatott. 2007-ben, Rio de Janeiróban pedig négy bronzot szereztünk: Ungvári, Hadfi Dániel (100), Baczkó Bernadett (57) és Mészáros révén. S ugyan a 2005-ben, Kairóban világbajnok Braun Ákos (73) már visszavonult (Ungvári már Egyiptomban is harmadik volt), a többi érmesünk most is csatasorba áll. Hadfinak és Baczkónak sajnos nem jöttek be a szabályváltozások, utóbbi sérülése után súlycsoportot is váltott, viszont Bor Barna (+100), Csernoviczki Éva (48) és Joó Abigél (78) betört a világ legjobbjai közé. Joó Abigél – miként Mészáros – tavaly Eb-t nyert, Csernoviczki háromszoros Eb-ezüstérmes, s Bornak is van már két Eb-2. helye. Az elnyűhetetlen Ungvári pedig Eb-címvédőként, immár háromszoros Európa-bajnokként indul Párizsban.
A világranglistán hat versenyzőnk található súlycsoportjában a legjobb tíz között: Csernoviczki és Mészáros 5., Joó 6., Bor és Karakas 9., Ungvári a 10. helyet foglalja el. Nem meglepő, hogy a szakvezetés is ettől a hatos fogattól várja a jó eredményt. Igaz, hetes fogat is lehetne, ha a 73 kg-ban tavaly Eb-3., és szintén top 10-es Ungvári Attila nem kapott volna kétéves eltiltást doppingvétség miatt… A férfiaknál 73 és 90 kg-ban, a nőknél 52 és +78 kg-ban nem lesz magyar induló, a férfi 81 és 100, valamint női 63 kg-ban azonban kettő is akad. A férfi 66 kg-ban és a női 48 kg-ban csak egy-egy, ám a ma tatamira lépő Ungvári Miklós és Csernoviczki Éva kétségkívül kettővel is felér.
A magyar vb-csapat, férfiak: Burján László (60 kg), Ungvári Miklós (66), Csoknyai László (81), Nagysolymosi Sándor (81), Farkas Bálint (100), Hadfi Dániel (100), Bor Barna (+100); nők: Csernoviczki Éva (48), Karakas Hedvig (57), Gáspár Eszter (63), Baczkó Bernadett (63), Mészáros Anett (70), Joó Abigél (78).
Gál Kinga: Az EP Patrióták frakciója szavazatával nem támogatja az új, Ursula von der Leyen vezette Európai Bizottságot