Magyarország államtitkári szinten ápolja a kapcsolatot a határon túli magyarokkal, sőt néhány hónapja az állampolgárságot is megkaphatja bármelyikük, aki igazolni tudja magyar felmenőit. A Szlovákiába, Ukrajnába, Romániába, Szerbiába vagy Horvátországba szakadt honfitársaink közül sokan kaptak már lehetőséget, hogy anyaországi sportklubokban boldogítsák a közönséget, de akadnak olyanok, akik csupán néhány napra látogatnak Budapestre ilyen célból. Ők minden évben örömmel jönnek „haza”, és hálával gondolnak vissza az itt töltött időszakra.
Az ELTE EHÖK által 2010-ben életre hívott Kárpát-medencei Egyetemek Kupája (KEK) hagyományteremtőnek indult, és akkor nem sokan gondolták volna, hogy évek múltán ilyen visszhangos sikert arat. A főszervezők – Simon Gábor és Nagy Gergely – áldozatos munkájának hála, idén annyian jelentkeztek a futsalt, aerobikot és női röplabdát is programba iktató tornára, hogy több csapatot is kénytelenek voltak visszautasítani. Kolozsvárról a Babes–Bolyai, a Műszaki Egyetemről, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemről, Felvidékről a Selye János Egyetemről érkeztek a csapatok. Újvidék mellett Debrecen, Miskolc, Pécs, Győr, Szeged és Budapest is képviseltette magát, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola diákjai idén sajnos nem tudtak eljönni a tornára.
Öngól döntött
A csütörtöki sorsolást követően pénteken kezdődött a meccsdömping az ELTE-BEAC Bogdánfy utcai sportcsarnokában. A hullafáradt játékosok merészebbjei, folytatván a csütörtök esti sormintát, alkohollal nyugtathatták bágyadt testüket, az elhivatottak viszont már a szombati „éles bevetésre” készültek. Az elődöntőben végül a pécsiek a Fehérvári EV-t, a sepsiszentgyörgyiek pedig a BME szakijait oktatták. A harmadik helyet viszonylag simán söpörték be a „fehérváriak”, a döntő egyetlen gólját pedig a Pécs szerezte, mégis a címvédőhöz került a KEK-serleg.
A finálé előtt látványos cheerleader-versenyt rendeztek, melyet korábbi neves tornászok, köztük a műsorvezetővé avanzsáló Csisztu Zsuzsa zsűrizett. A KEK rangját jelezte, hogy a díjátadóra nem csupán az ELTE sportéletének irányítói fogadták el a meghívást, de a Joma magyarországi vezetője (Szendrei József) és az MLSZ futsalfejlesztési ad-hoc bizottságának elnöke (Szabó László) is tiszteletét tette a csarnokban. Dr. Kiss Ádám (ELTE-BEAC, elnök) megköszönte a határon túliaknak, hogy vállalkoztak az utazásra, és örömét fejezte ki, hogy a sportnak, no meg persze az ELTE-nek köszönhetően immár évről évre összegyűlhetnek a Kárpát-medencei magyar ajkú egyetemisták.
A torna legjobb játékosa, Mánya Szabolcs (Sepsi 08) biztosra vette, hogy jövőre is visszatérnek Budapestre, és hozzátette: nemcsak a foci volt jó, de a buli sem maradt el. Simon Gábor főszervező boldog volt, hogy újra sikerült összehozni a határokon átívelő rendezvényt örömet szerezve ezzel az erdélyi, felvidéki, délvidéki és természetesen az anyaországi hallgatók számára. A sorozat folytatódik, Budapest jövőre is visszavárja a Kárpát-medencei magyar hallgatókat.