Kis-Oroszország Kazahsztánban + videó

Rengeteg turista várta, hogy egy pillanatra megláthassa az űrbe készülő hármakat, akik hálásak voltak a feléjük irányuló szeretetért. Bajkonur ebből a célból épült, és hiába van Kazahsztán szívében, nagyon orosz.

2023. 09. 15. 15:56
Falfestmény az űrhajósok szállásának falán Fotó: Sitkei Levente
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kisebb tömeg gyűlt össze az űrhajósok hagyományos szálláshelyénél, hogy tanúja legyen, amint a három űrhajós elindul az űrkikötőbe. Legalább egy órán keresztül várakoztak, amíg meg nem jelent egy szenteltvizet szóró ortodox pap, majd a három kiválasztott űrhajós. Az egész nem volt öt perc sem, de sokaknak életük élménye.

Hazafias pólók, űrhajósruhára hajazó kezeslábasok láthatóak mindenütt. Szervezett úton is be lehetett jutni, a turisták végigkövetik a felkészülés fázisait, amikor a kék overallt felváltják a fehér szkafanderrel. Kilátóteraszon ülnek a zászlókat lengető, az űrről szóló dalt éneklő oroszok. Külföldiek szinte egyáltalán nincsenek.

Fotó: Sitkei Levente

Ez persze nem is csoda. Bajkonurba nem lehet csak úgy bejutni. Zárt város, a bevezető úton ellenőrzőpont, s a rendőr az engedélyre kíváncsi. Odabenn pedig feltárul Kis-Oroszország, messze az orosz határtól. A Moszkva által 2050-ig bérelt terület nagyjából 90 kilométer hosszú és 90 kilométer széles. A boltban rubelben fizetnek, orosz zenét hallgatnak, orosz sört és vodkát isznak. Bajkonurt azért építették 1955-től kezdve, hogy erre legyen majd az űrközpont, így minden erről szól. Nagyjából Dunaújvárost kell elképzelni, a régi, eredeti részét, csak nagyban, hiszen ma itt 75 ezer ember él. A régi szobrok között van Koroljov, róla utcát is elneveztek, ahogy German Tyitov korábbi űrhajós úttörőről is. Kultusza van mindennek, ami az űrhöz kapcsolódik. A házfalakon Gagarin ezerszer is megtalálható, a játszótereken űrhajó-mászókák állnak, a város közepén pedig egy rakétamakett is megcsodálható, egy Szojuz-replika. A nagy ünnepeken, mint például az újabb űrutazás a város vezetői és vendégei virágot visznek a legnagyobb helyi katasztrófa áldozatainak emlékművéhez. 1960. október 24-én egy technikai hiba következtében felrobbant egy rakéta, 78 ember halálát okozva. 1963-ban szintén október 24-én másik baleset történt, akkor nyolcan vesztek oda. Bajkonurban ezért október 24-én soha nincs űrrepülés.

Fotó: Sitkei Levente

Az űrközpont a várostól legalább 40 perces autóútra van, közben rengeteg ellenőrzéssel. Aki itt nőtt fel, könnyen leélheti úgy az életét, hogy egyszer se lát rakétát az égbe emelkedni, olyan hatalmas a távolság a lakott terület és a tényleges kilövőállások között.

A mi életünk nem az űrrepülőtérről szól. A város igen, de itt pontosan ugyanolyan élet van, mint akármelyik másik orosz városban 

– mondta Polina, egy helybéli lány.

Fotó: Sitkei Levente

Borítókép: Falfestmény az űrhajósok szállásának falán (Fotó: Sitkei Levente)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.