Czomba: A segélyezés csak átmeneti megoldás lehet

A munkaerőpiac ellentmondásairól beszélt interpellációjában Czomba Sándor (Fidesz). Mint mondta, a mai rendszerben nem ritkán a segélyből élőknek nem éri meg dolgozni, hiszen munka nélkül is közel annyi jövedelemhez jutnak, mintha dolgoznának.

MNO
2007. 11. 26. 17:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Czomba Sándor ellenzéki képviselő szerint a segélyezés csak átmeneti megoldás lehet egy ember, egy család életében; fontos, hogy az emberek munkához tudjanak jutni. Czomba Sándor azt tudakolta, mit szándékozik tenni a szaktárca a visszás helyzet megoldása érdekében. Válaszában a szociális és munkaügyi miniszter azt mondta, egyetért azzal, hogy a legjobb szociálpolitika a foglalkoztatás.

Lamperth Mónika emlékeztetett arra, hogy 2006 nyarán a kormány átalakította az ellátórendszert és ennek alapja a családi segélyezés lett. Úgy vélte, e munka eredményeképpen már látszik némi változás, elégedettek azonban nem lehetünk. Czomba Sándor a választ nem fogadta el, az Országgyűlés azonban igen.

Pelczné Gáll Ildikó (Fidesz) arról beszélt, hogy egy éve elkészült egy tanulmány az uniós pénzek felhasználásával kapcsolatban, amelynek a megállapításai megegyeznek az ellenzék kritikai észrevételeivel. Mint mondta, eszerint a kormány pártalapon osztja szét az uniós forrásokat, a gyengék nincsenek pozícióban a pályázati források megítélésekor, elosztásakor. Mint mondta, ezen a téren a „mutyi” jellemző.

Az ellenzéki képviselő szerint, míg a kormány mindent rendben talált, addig az Európai Csalás Elleni Hivatal 29 ügyben 780 millió forint visszafizetésére kötelezte a Nemzeti Fejlesztési Ügynökséget a szabálytalanságok miatt. Pelczné Gáll Ildikó feltette a kérdést: miért nem hozták nyilvánosságra a szabálytalanságokat feltáró munkát, a HBF Hungaricum Kft. tanulmányát.

Válaszában az önkormányzati és területfejlesztési miniszter közölte: az említett elemzés 2005 közepén készült el, és az ezt megelőző időszak elemzését tartalmazza. Arra a felszólításra, hogy ezt a tanulmányt a kormány miért nem hozta nyilvánosságra, Bajnai Gordon elmondta, hogy az több helyen megtalálható az interneten, így például az NFÜ honlapján, de megjelent az összefoglaló az Európai Tükör című folyóiratban is. Hozzátette: a tanulmány megállapításait megküldték Brüsszelbe az Európai Bizottságnak is.

A miniszter emlékeztette az ellenzéki politikust, hogy az említett 29 ügyben a szabálytalanságokat az NFÜ tárta fel és kötelezte a szabálytalanságokat elkövetőket, hogy fizessék vissza az említett összeget. Az Európai Csalás Elleni Hivatalnak ezt minden évben jelentjük – közölte Bajnai Gordon.

Pelczné Gáll Ildikó a választ nem fogadta el, a parlament viszont igen.

Iván László (Fidesz) az egészségügyi ellátásról, ezen belül is az idős emberek helyzetéről kérdezte az egészségügyi tárca vezetőjét. Mint mondta, a reformnak álcázott pénzkivonás, leépítés, átszervezés nagy veszélyt és sok nehézséget jelent az idős embereknek. Úgy vélte, az idősek nem kapnak garanciát arra, hogy emberhez méltó, megfelelő ellátást kapjanak.

Kincses Gyula, az Egészségügyi Minisztérium államtitkára közölte: az idősek komplex kezelésének kialakítása – ami évtizedes adóssága az államnak – megkezdődött. Hozzátette: ennek eleme, hogy a rehabilitációs osztályok ágyszáma az utóbbi időszakban közel ötven százalékkal emelkedett, de megkezdődött az otthoni szakápolás kapacitásának kiépítése is.

Az államtitkár az egészségügy átalakításával kapcsolatban hangsúlyozta: az nem profitorientált lesz, megmarad a társadalombiztosítási rendszer. A fejkvóta miatt az idős és beteg emberek felértékelődhetnek a biztosítók számára – vélekedett. Iván László a választ nem fogadta el, az Országgyűlés azonban igen.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.