13 százalékos BKV-tarifaemeléssel számol a Fővárosi Közgyűlés

Jövőre az idei évhez hasonlóan átlagosan 13 százalékkal drágulnak a BKV-tarifák – erről a kormánypártiak szavazataival döntött csütörtökön a Fővárosi Közgyűlés.

MNO
2007. 12. 20. 17:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rétvári Bence (KDNP) indítványára, az ellenzéki és az SZDSZ-képviselők többségének támogatásával a résztvevők egyetértettek abban, hogy a tanulóbérlet árával, 3.250 forinttal azonos áron kismama-bérletet vezessenek be jövőre, a részletek kidolgozása után. A szocialisták közül Gy. Németh Erzsébet és Horváth Csaba tartózkodott a szavazásnál, a többiek elutasították e javaslatot. Az SZDSZ-ből csak Demszky Gábor és helyettese, Ikvai-Szabó Imre utasította el a kismama-bérlet bevezetését.

Januártól 270 forint lesz a BKV menetjegy ára, amelyért éjszaka ennél többet, 350 forintot kell majd fizetni a járműveken. A dolgozói bérlet 8 250 forintba kerül. Az állami árkiegészítés megszűnése miatt, esetenként a jelenleginél tízszer többet, 18 ezer forintot is elkérnek majd a 65 év alatti nyugdíjasoktól az agglomerációs HÉV-bérletért.

Tarlós István, a Fidesz vezérszónoka leszögezte, nem teljesült az a városvezetői ígéret, hogy 2008-ra járatritkítások nélkül is nullszaldós lesz a cég. Felhívta a figyelmet arra, hogy az előterjesztés alapján jövőre drasztikus áremelés, járatritkítások, telephely-eladások és létszámleépítések várhatók a cégnél. Közölte, hogy csaknem 100 milliárd forintra nő a cég adóssága azzal a 15 milliárd forintos hitellel, amit az elektronikus jegy bevezetésére kívánnak felvenni. Hozzátette: a projekt PR-költségeire csaknem annyit, mintegy 700 millió forintot költenének, mint amennyivel több pénzhez jut a BKV azzal, hogy nem 10, hanem 13 százalékkal emelik a tarifákat.

Balog Pál (MSZP) elkerülhetetlennek nevezte a 13 százalékos tarifaemelést. Szerinte ez a mérték még elviselhető az emberek számára, s nem jár nagyobb utasszám-csökkenéssel sem. Úgy vélte, hogy a paraméterkönyv módosításakor szükség lesz bizonyos párhuzamosságok megszüntetésére.

A 8,8 százalékos vízdíjemelést csak a kormánypártok támogatták, míg a 4,4 százalékos kéményseprési díjemelést az ellenzék is elfogadta. A távhő díjszerkezetének módosítását a kormánypártok és az MDF szavazta meg. A távhő díjszerkezetének módosításával az alapdíjat befagyasztották egy évre, a hődíj pedig negyedévente a gáz árától függően emelkedne vagy csökkenne. A januári 5 százalékos gázár-emelés miatt februártól 4 százalékkal magasabb lesz a hődíj. Az új szabályozás szerint alapesetben 35-65 százalékra csökkenne az alapdíj-hődíj aránya. Lehetőség lesz a 48-52 százalékos alapdíj-hődíj választására is. Ez hidegebb idő esetén kedvezőbb a fogyasztók számára.

Az MDF segítségével a kormánypártok megszavazták a városvezetés által benyújtott új önkormányzati vagyonrendeletet, amelyet még a februári hatályba lépése előtt, januárban kiegészítenek. Az ellenzékiek kifogásolták egyebek közt, hogy a közgyűléstől még több hatáskör kerül át néhány bizottsághoz. Sokallották azt is, hogy a jelenlegi egymilliárd forint helyett ezután 2,5 milliárd forintnyi vagyoneladás dőlhetne el bizottsági szinten.

Ugyancsak megszavazta a kormánypártokkal együtt az MDF is azt a városvezetési elképzelést, amellyel januártól a 17 éve változatlan behajtási díjak akár tízszeresére is drágulhatnak a teherautók számára. A szakmai és a civil szervezetekkel, valamint a kerületekkel való egyeztetés után jövő év júliusáig javaslat készül a nehézgépjárművek forgalmának korlátozására a fővárosban. Egyhangú szavazással döntött a testület arról, hogy mégsem építik meg a dél-budai regionális szennyvíztisztítót. Helyette Érden épül egy tisztítómű, a főváros szennyvizeit pedig a 2010-re háromra bővülő budapesti tisztítóművekben ártalmatlanítják majd.

Pesti Imre (Fidesz) módosító indítványát elfogadva a közgyűlés azonnali hatállyal több száz millió forintot biztosított a János, a Margit és a Budai Gyermekkórház összevonásához szükséges kiadásokra. Az egészségügyi bizottság a közgyűlés reggelén tartott rendkívüli ülésén úgy foglalt állást, hogy ne most, hanem a jövő év áprilisáig döntsenek ez ügyben, addig tekintsék át a kért összegek indokoltságát.

(mti)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.