A kötet nem szöveggyűjtemény, hanem egy szervesen megalkotott logikus egész, amelyben a korábbi hiteles egyházi megnyilatkozásoknak az anyaga szerepel – mondta Erdő Péter bíboros, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke a könyvet méltató beszédében. A bíboros a hívő és "az egyház tanítást távolabbról néző" olvasóknak is ajánlotta a kötetet, amelyben – mint mondta – "nem csupán a kinyilatkoztatásból levezetett igazságokról van szó, hanem a természetes adottságainkból fakadó követelményekről is".
Beran Ferenc, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem docense, a könyv lektora elmondta: a kötet tárgyalja a családi életet, az emberi munkát, a gazdasági életet, a politikai közösség feladatát, a nemzetközi közösséget, a környezetvédelmet és a békére való törekvést. Beran Ferenc a családi életre vonatkozó fejezetből, – mint mondta – aktualitása miatt, azt emelte ki: "határozottan állítjuk a család elsőségét a társadalomhoz és az államhoz képest. Ez utóbbiak létezésének feltétele ugyanis, legalábbis teremtő funkciója révén a család. (...)"
Elmondta, a kézikönyv elismeri a globalizáció előnyeit, mint például a gazdasági kapcsolatrendszer fejlődését és a jelentős költségcsökkenést, de a közjóért való fáradozás arra indítja, hogy jelezze a veszélyt: a hátrányos helyzetben lévő országok helyzete még rosszabbra fordulhat.
A könyvbemutatón részt vett Semjén Zsolt, a KDNP elnöke, aki arról beszélt, hogy a közélet és az elkötelezett, hitben megélt élet nem ellentétben áll egymással, hanem a kettő egymásra mutat. A könyv megjelenése az ellenzéki politikus szerint azért fontos, mert két szélsőséges álláspontot leplez le, utasít el: az egyik ilyen álláspont az – mint mondta -, hogy az egyház társadalmi tanítása nem azonos egyetlen politikai pártnak programjával sem, és nem azonos valamilyen napi politikai aktualitással.
A másik elutasított álláspont az, hogy az egyház társadalmi tanítása nincs összefüggésben a világ valós folyamatival – fűzte hozzá.
Az Egyház társadalmi tanításának kompendiuma című könyv eredetije olasz és angol nyelven jelent meg 2004-ben a vatikáni könyvkiadónál – olvasható a közreadott sajtóanyagban. A munka elvégzésével – mint írták – még II. János Pál pápa bízta meg az Igazságosság és Béke Pápai Tanácsát. A könyv az Átfogó és szolidáris humanizmus című bevezető után három részben, tizenkét fejezetben és 583 pontban tárgyalja az egyház és a pápák több mint száz évet felölelő társadalmi tanítását.