Előremenekülés – Balkányban nem csak a földügyek gyanúsak

Marjánné Rinyu Ilona édesanyjának kétes földügyletei hozzájárultak ahhoz, hogy polgármesterként ellehetetlenüljön Balkányban – reagált a község képviselő-testületének keddi önfeloszlató határozatára Budai Gyula a MAGOSZ szövetségi igazgatója.

2008. 01. 17. 14:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A MAGOSZ kezdeményezésére néhány hónapja a Földművelési és Vidékfejlesztési Minisztérium vizsgálatot indított a balkányi polgármester édesanyja, Rinyu Jánosné szabálytalannak ítélt földvásárlásai ügyében. A vizsgálat következtében az idős hölgy Balkányi Állami Gazdaság 214 hektárnyi területére benyújtott 61 millió forintos pályázatának szerződéskötéseit felfüggesztetették, egy korábbi, pénzügyileg rendezetlen vásárlása miatt pedig az állami földekre kiírt pályázatokon való további részvételből kizárták.

Rácz Imre balkányi képviselő, a helyi gazdakör vezetője a testület feloszlatása kapcsán elmondta: a 13 tagú testület nyolc független képviselője már hétfőn eldöntötte, hogy Marjánnénak gyanús ügyei miatt fel kell állnia a település éléről, ám elhatározásukat a polgármester megtudta, s előremenekülés-képpen kezdeményezte a testület önfeloszlatását. Amint arról szerdán lapszámunkban beszámoltunk, a balkányi polgármester azzal indokolta az önkormányzat önfeloszlatására tett indítványát, hogy a testület a településre hátrányos döntéseket hoz és ő ezért nem tud velük együtt dolgozni.

Rácz Imre szerint viszont arról van szó, hogy a polgármester édesanyjának földszerzési akciói, illetve a MÁV állomás hosszú lejáratú bérleti jogának saját cégbe játszására tett kísérlete olyan visszatetszést keltettek, amik miatt elfogyott Marjánnéval szemben a közbizalom. Rácz Imre tájékoztatása szerint a községnek rosszat akaró „nyolcak” a Rinyu Jánosné által megszerezni kívánt földeket az önkormányzatnak szerették volna megvásárolni erőtelepítésre és a munkanélküliség orvoslásra, az állomásépületben pedig ugyancsak önkormányzati bérlakásokat szerettek volna kialakítani.

Budai Gyula az ügy kapcsán elmondta: Rinyu Jánosné földszerzési kísérletei nyomán levélben fordult a pénzügyminiszterhez, annak tisztázása érdekében, miből van a 74 éves, előző évben még tűzifasegélyt igénybe vevő hölgynek több tízmillió forintja földvásárlásra. Veres János továbbította az ügyet az APEH elnökéhez, aki arról értesítette Budai Gyulát, hogy felvetését továbbküldte az illetékes Észak-alföldi Regionális Igazgatósághoz.

Egyúttal azt is a nemzeti földalapkezelő szervezet ellenőrző bizottságának tagjaként bejelenést tévő MAGOSZ szövetségi igazgató tudomására hozta, hogy nem fog tájékoztatást kapni az esetleges vagyonosodási vizsgálat eredményéről, mert az adótitok, és csak érintettre tartozik.

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.