Gyurcsány Ferenc napirend előtti felszólalásában azt mondta, hogy sokan csalódtak az elmúlt másfél évben, így most új vízióra van szükség kicsinyes viták helyett. Szabadság, biztonság, gyarapodás, erről szól az új polgárosodás – hangoztatta, majd hozzáfűzte: versenyképes tudás, műveltség, egy picike tulajdon és a munka olyan egyszerű dolgok, amelyek eszközként szolgálhatnak a fenti célok eléréséhez. Azt ígérte, a kormányzati politizálás módszere meg fog változni; több hónapon keresztül konzultációkat kíván folytatni a kabinet a társadalom szereplőivel, s április végére lezárható a viták azon szakasza, amely során a kormány a fő irányokra vonatkozóan megoldási javaslatokat tesz – hallhattuk. Mindez igencsak meglepő annak fényében, hogy a tb-törvényt a társadalmi, szakmai és politikai szervezetekkel folytatandó egyeztetés nélkül erőltette át a parlamenten a koalíció.
A kormány megalapítja a nemzeti kiválóságok kollégiumát, és ösztönző intézkedéseket hoznak a külföldön dolgozó magyar tudósok hazacsábítására – derült ki a miniszterelnök szavaiból, ám arra nem tért ki, miképpen függ ez össze korábbi kijelentésével, amikor 2006 júniusában, válaszul a tervezett adóemelések egyensúlyjavító hatását megkérdőjelező munkaadóknak azt mondta: „El lehet menni Magyarországról!” reagálva, egy úgynevezett adóreformalap létrehozásával.
A miniszterelnöki felszólalásból kiderült az is: május–júniusban döntést hozhat a kormány és az Országgyűlés, illetve féléves társadalmi tájékoztatásba kezd a kabinet többek között az adó-, járulék-, gazdaságfejlesztési, valamint munkaügyi kérdésekben. Veres János pénzügyminiszter felkérésére megindult annak vizsgálata a vagyonkezelő részvénytársaság berkeiben, hogy mely állami vállalatok részvényeinek megvásárlása és tőzsdére vitele jöhet szóba az új polgárosodás, az új tulajdonhoz jutási program részeként – hangoztatta a miniszterelnök. A kormány adóterveiről egyébként mára ígért részletes tájékoztatást Gyurcsány Ferenc.
– Ön nem szavahihető ember! – kezdte reagálását Navracsics Tibor, hozzátéve, hogy ezt meglehetősen sok tény bizonyította az eltelt három és fél évben. A Fidesz frakcióvezetője emlékeztetett, az MSZP hét végi választmányi ülésén a miniszterelnök úgy fogalmazott, hogy aki egy kampányban tudatosan hazudik, az nem szolgálhatja saját, nemesnek mondott céljait. Ez a mondat Navracsics szerint meglehetősen érdekes Gyurcsány szájából, aki az őszödi beszédében azt ismerte el, hogy az utolsó másfél-két évet végighazudták. A fideszes politikus emlékeztetett arra is, hogy amíg korábban államháztartási adatokat titkoltak el, most a 13 százalékos gázáremelés hírét nem akarja a kormány bejelenteni a népszavazás időpontjáig. Ugyanígy lehet, hogy az 1000 forintos vizitdíj is igaz, hiszen Gyurcsány Ferenc azt vehemensen tagadja – mondta. Navracsics Tibor úgy vélekedett, már senki nem hiszi el a hitelességét vesztett kormányfőnek, hogy a szociális és gazdasági válságba döntő politika után kivezeti hazánkat onnan.
Semjén Zsolt KDNP-elnök a Gyurcsány által meghirdetett, tudásra építő program kapcsán hangsúlyozta, Magyar Bálint anti-Klebelsberg Kunóként rombolta le a falusi iskolákat, így neki köszönhetően már tízezer tanár van állás nélkül. Majd a kormányfő széles mosolyától kísérve Semjén – a tandíj kapcsán – azt kérdezte: vajon járhatna-e ma egyetemre József Attila? Gyurcsány Ferenc viszonválaszában már régi önmagát adta, indulatosan vagdalkozott, és a párbeszéd hangsúlyozása helyett kíméletlenül személyeskedett. – Nem lesz attól erősebb Magyarország, ha valakinek csak annyi a mondanivalója, hogy „magyar, ne fizess 300 forintot” – fogalmazott. – Március 9-e után 10-e lesz, ez lesz a népszavazás egyetlen kézzelfogható következménye, a kormány a helyén marad, teszi tovább a dolgát – hangsúlyozta Gyurcsány, aki az ellenzék pártjait, politikáját és felszólalóit egyaránt olcsónak nevezte. A miniszterelnök úgy fejezte be viszonválaszát Semjén és Navracsics felé fordulva: adják át üdvözletét Horger Antalnak.
Kóka János SZDSZ-elnök a rendszerváltás utáni legnagyobb adócsökkentési program meghirdetését követelte a kormányfő felszólalására reagálva, egy úgynevezett adóreformalap létrehozásával.
Zsebők Csaba–Pál Gábor