Lomnici örül az igazságszolgáltatási tanács bizalmának

Az Országos Igazságszolgáltatási Tanács (OIT) hozzám ragaszkodik, számos jelét adta bizalmának, ami hízelgő, hiszen ez az egyetlen fórum, amelyik véleményt formálhat a köztársasági elnök által a Legfelsőbb Bíróság elnökének jelölt személy szakmai alkalmasságáról – reagált Lomnici Zoltán lapunk azon kérdésére, hogy aspirál-e a mandátuma június 26-i lejártát követően újabb ciklusra.

2008. 03. 05. 17:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Emlékezetes: a köztársasági elnök hivatalából kiszivárgottak szerint Sólyom László nem kívánja jelölni Lomnici Zoltánt a következő ciklusra. Egyes hírforrások tudni vélték, hogy az esélyes jelölt Baka András lehet, lapunk viszont úgy értesült, hogy Baka nevét Lominci dobta be, figyelemelterelési célból. Erről a legfőbb bíró szerdán úgy nyilatkozott, megígérte, hogy nem beszél a köztársasági elnökkel folytatott megbeszéléséről, és különben sem életszerű, hogy Sólyom László, aki az utolsó pillanatig titokban szokta tartani jelöltje személyét, erről a jelenlegi LB-elnököt tájékoztatta volna.

A legfőbb bíró hangsúlyozta: a poszt betöltése nem egyéni ambíciók kérdése: a jelölés a köztársasági elnök feladata, a szakmai vélemény kialakítása az OIT dolga, a döntést pedig az Országgyűlés hozza kétharmados többséggel. Hangsúlyozta, bár a jogszabályok szerint az OIT véleményének mellőzésével is be lehet terjeszteni a jelöltet az Országgyűlés elé, és meg is lehet választani, ám ilyen esetben számolni kell azzal, hogy az így kinevezett legfőbb bíró szakmai legitimitás nélkül lesz kénytelen ellátni feladatát. Arra a kérdésre, hogy mit fog csinálni, ha már nem lesz az LB elnöke, azt mondta: „Bíró maradok.”

Lomnici Zoltán elismerte, hogy Sólyom László a legfőbb ügyésszel történt találkozóját követően vele is folytatott négyszemközti beszélgetést, ahol megállapodtak, hogy az ott elhangzottakat nem hozzák nyilvánosságra. Lominci ennek kapcsán megjegyezte, az ügyészség és a bíróságok független testületek, és nem szokás, hogy azok vezetőjével a köztársasági elnök konzultációt kezdeményezzen. Úgy vélte, jelöltekről beszélni egyébként is korai, mert „június 26-a még nagyon messze van”. Sólyom László jelölési gyakorlata kapcsán megjegyezte, az utóbbi időben számos példa volt arra, hogy a jelölteket az Országgyűlés nem fogadta el.

Aláhúzta, a köztársasági elnök az LB-nél tett legutóbbi látogatásakor elismeréssel szólt a testület politikamentességéről. Egy nemrégiben napvilágot látott statisztikát idézve Lomnici Zoltán kiemelte, a bíróságba vetetett lakossági bizalom 15 év alatt csak 15 százalékot romlott, míg a köztársasági elnök esetében 15 százalékos a csökkenés.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.