A holokauszt áldozatairól emlékezett meg Szili Katalin házelnök hétfőn az Országgyűlésben. A házelnök a holokauszt áldozatainak magyarországi emléknapja, április 16-a kapcsán azt mondta: „Ma különösen szót kell ejtenünk április 16-ról, szót kell ejtenünk, amikor szikrázik a feszültség, gyűlölködés, és nemcsak emlékeznünk kell, de szót is kell emelnünk, figyelmeztetni, mert semmi nem indokolhatja a gyűlöletkeltést, az uszítást és az erőszakot”.
Herényi Károly (MDF) közölte: pártja kedden nyilvánosságra hozza nemzeti adóprogramját. A program négy pilléren nyugszik: az egyszeri adóamnesztián, az egykulcsos, 18 százalékos személyijövedelemadó-rendszer, valamint a háromkulcsos áfa bevezetésén 2009. január elsejétől, továbbá az örökösödési adó eltörlésén – mondta.
Szanyi Tibor (MSZP) a megtámadott újlipótvárosi jegyiroda kapcsán úgy fogalmazott: az a támadás egész Magyarország ellen szólt. Emlékeztetett arra, hogy a Hollán Ernő utca 10. 1935-től az első magyar fasiszta párt bejegyzett székhelye volt, emellett pedig a mostani jegyiroda felett volt Szálasi Ferenc lakása. Azt az ideológiát a magyar nemzet akkor sem és ma sem akarja – jelentette ki. Hiller István oktatási miniszter azt mondta: a neonácizmus és az antiszemitizmus elleni fellépés minden demokrata kötelessége.
Harrach Péter (KDNP) arra hívta fel a figyelmet, hogy stagnál a magyar gazdaság, és nem keletkeznek új munkahelyek. Mint kiemelte, 2000-ben maga terjesztett elő egy törvénymódosítást, amely munkavégzéshez kötötte volna a rendszeres szociális segélyezést. Magyarország gazdasági, pénzügyi, foglalkoztatási problémáinak egy megoldása van: a munkahelyteremtés és a munkára késztetés – emelte ki.
Lamperth Mónika szociális és munkaügyi miniszter közölte: a kormány nem támogatja, hogy forrást vonjanak ki a szociális ellátórendszerből. Véleménye szerint Magyarországon a szociális ellátórendszer erős, és nincs szociális válság.
Ugyancsak a múlt heti antifasiszta demonstrációkról beszélt napirend előtti felszólalásában az SZDSZ-es Gusztos Péter. Úgy fogalmazott: a demonstrálók kétszer-háromszor annyian voltak, mint a „neonácik”, ez pedig a demokrácia és a szabadság győzelmét jelenti. Akik pénteken elmentek a Hollán Ernő utcába, megmutatták, hogy többen vannak, mint az a szélsőséges kisebbség, amelyik az agressziót, a kirekesztést és a rasszizmust akarja visszahozni – mondta Gusztos Péter. A demonstrációkat értékelve a liberális képviselő azt mondta, az elmúlt héten Magyarország megmutatta, hogyan tud reagálni a szélsőséges megmozdulásokra a társadalom.
Pálinkás: Támogassa a kormány a Föld éve rendezvényt!
Pálinkás József, a Fidesz képviselője a Föld nemzetközi évéről beszélt napirend előtti felszólalásában. A korábbi oktatási miniszter ezzel kapcsolatban felidézte: a Föld évéről szóló, február 12-én Párizsban elfogadott nyilatkozat többek között arra hív fel, váljanak szabadon elérhetővé és hasznosíthatóvá a Földről rendelkezésre álló ismeretek, növekedjen a kutatóintézetek kapacitása. Tegyünk közösen azért, hogy e célkitűzések Magyarországon a lehető legnagyobb mértékben valósuljanak meg – hangsúlyozta Pálinkás József. Felszólalásában a fideszes képviselő azt is kérte, hogy a kormány támogassa a Föld éve hazai rendezvényeit, növelje a természettudományok támogatását, valamint írjon ki pályázatokat tudományos és ismeretterjesztő munkák készítésére.
Fodor Gábor környezetvédelmi és vízügyi miniszter kijelentette: a kabinet szándéka megegyezik a képviselő által elmondottakkal. A kormány támogatja a Föld éve rendezvényeit, és együttműködik a Magyar Tudományos Akadémiával – tette hozzá.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.