Üdvözöljük, hogy az Európai Unió egységes, határozott állásfoglalását tudott kialakítani a grúz válsággal kapcsolatban, s ezen belül is különösen örülünk, hogy az unió felfüggeszti Oroszországgal folytatott tárgyalásait, amíg az orosz katonák ki nem vonulnak a megszállt grúz területekről – tolmácsolta pártja hat pontba szedett álláspontját Németh Zsolt a rendkívüli európai uniós ülés másnapján, azt követően, hogy a Fidesz elnöksége megbeszélést folytatott, melyen többek között a grúz válsággal is foglalkoztak. Oroszország ugyanis megszegte a Sarkozy-féle rendezési terv 6. pontját, a Grúziában megszállt területekről ki kell vonulnia – mondta a fideszes politikus.
A külügyi bizottság elnöke leszögezte: félreértésnek vagy manipulációnak kell minősíteni mindazokat a hazai és külföldi véleményeket, amelyek gyengének minősítik az EU álláspontját. Németh újságírók előtt elmondta: minden várakozást felülmúlt az európai reagálás, hogy képes volt „páratlan egységet” produkálni, ami derűlátással tölthet el bennünket a közös kül- és biztonságpolitika jövőjét illetőleg. Lehet, hogy éppen a grúz válság lesz az az erő, amely elősegíti e közös politika létrejöttét – tette hozzá. Rámutatott: a rendkívüli csúcstalálkozónak már a ténye is egyedülálló esemény, hiszen az elmúlt öt esztendőben nem került sor ilyen jellegű brüsszeli megbeszélésre.
Nem tájékozódni, de számon kérni utazik ki Solana, Barroso és Sarkozy
Németh szintén egyedülállónak látja azt a kontrollmechanizmust is, amely a döntések ellenőrzése érdekében létrejött, nevezetesen hogy már szeptember 8-án Solana, Barroso és Sarkozy Moszvában és Tbilisziben fogja ellenőrizni az Európai Unió döntéseinek végrehajtását. Kérdésekre válaszolva a Fidesz külügyi kabinetvezetője hozzátette: e három európai politikus „nem tájékozódni, de számon kérni” megy a helyszínre, ellenőrizni az európai normák betartását.
Világos magyar álláspontot!
Sajnáljuk, hogy a magyar kormány a grúz válság elmúlt egy hónapja alatt képtelen volt egy világos, következetes, elvi álláspont kialakítására – hangoztatta Németh. 1956 kötelez mindannyiunkat – figyelmeztetett, jelezve: Budapestnek lett volna más választása. A Baltikum, Csehország vagy Ukrajna magatartása jó példát szolgáltatott volna. Németh szolidárisabb álláspont kialakítását szorgalmazta, emlékeztetve, hogy hétfőn Tbilisziben több mint egymillió ember tüntetett Grúzia függetlensége, egysége mellett.
Szemmel láthatóan felismerték a grúz válság nyomán Brüsszelben, hogy az EU közös energiapolitikájának kialakítása, a Nabucco gázvezeték megépítése nem várathat magára – ismertette Németh az állásfoglalást, mely leszögezi: az európai politikai gondolkodásban közvetlen kapcsolat jött létre a válság nyomán az orosz külpolitika és Európa energiabiztonsága körül. Németh felszólította az MSZP-t, hogy ebben a helyzetben ne gátolja tovább a házszabályt sértő eszközökkel az SZDSZ ez irányú, március 3-án benyújtott határozati javaslatának napirendre vételét.
Ki kell lépni az Áramlatból
Kezdeményezzük, hogy Magyarország függessze fel az úgynevezett Déli Áramlat-projekt előkészületeiben való részvételét, lépjen fel a másik négy érintett EU-tagállam irányában is ennek érdekében – hangzott el Németh tájékoztatóján. Közös keleti biztonságpolitika kialakulása várható, s Grúzia és Ukrajna bekapcsolódása a tagsági programokba még az idén megvalósulhat. Németh sürgette, hogy Budapest lépjen fel – szemben a bukaresti csúcson tanúsított magatartásával – az ukrán és grúz NATO-tagság mellett.
Németh kiemelte: Oroszország elszigetelése nem lehet a nemzetközi közösség célja, ám könnyen elszigetelheti önmagát, ha közeli szomszédságát, az európai uniós tagállamokat az ellenség vagy csatlós kettősségében közelíti meg. Normatív alapokon nyugvó partneri viszony a jövő útja Oroszország, szomszédai és az EU-tagállamok között.
Az EU-nak a partneri viszony helyreállítására kell törekednie. Ám abban, hogy milyen lesz e partnerség minősége, fontos szerepe van, hogy most hatékony támogatást nyújtunk Grúzia, illetve Ukrajna szuverenitásának – emelte ki Németh.
Nem a sértegetés egy nagykövet feladata
Úgy vélem, hogy egy nagykövetnek nem az a dolga egy fogadó országban, hogy sértegesse annak politikai tényezőit, személyiségeit vagy adott esetben a választóit – mutatott rá az MNO-nak nyilatkozva Németh. Az, hogy Igor Szavolszkij „undorodik” Orbán Viktor álláspontjától, illetve hogy Oroszország ellen voksol, aki a Fideszre szavaz, megengedhetetlen kijelentések. Ezek ellen a mindenkori magyar kormánynak fel kell lépnie. Göncz Kinga külügyminiszter ígéretet tett erre, s bízunk abban, hogy sikerül neki betartania, és egy hónappal e kijelentések elhangzását követően talán talál időpontot arra, hogy behívassa e kérdésben az orosz nagykövetet.
Ukrajnában félnek az emberek, a lakosság több mint 50 százaléka tart attól, hogy Grúzia sorsára jutnak – válaszolta Németh a két ország közötti párhuzamot firtató kérdésünkre. Úgy vélte, „sok a hasonlóság a két állam között: nyugati elkötelezettségű kormányok, komoly energetikai vezetékek mennek át a területükön”. Németh komoly esélyét látja annak, hogy a nemzetközi közösség tarthat attól: ha nem tudja megfékezni a nemzetközi közösség határozottan Grúziát, hasonló sorsra juthat Kijev is. Ezért is nagy a jelentősége annak, miképpen lép föl a világ Grúzia irányában – fogalmazott Németh.
Nem a status quo felborítása, hanem a kisebbségek identitásának védelme a megoldás – erősítette meg az MNO-nak álláspontját Németh. A mindkét fél által elfogadható kiút az autonómia; a magyar kormánynak azt kellene támogatnia, hogy segítse elő ezek létrejöttét. A volt Szovjetunió területén meglehetősen nagyszámú befagyott konfliktusos esetben jelenthet ez megoldást.
A történelem legsötétebb időszaka sejlik fel Magyar Péter újabb botránya kapcsán