Az OCÖ azért tiltakozik, mert a program előkészítési és végrehajtási tervezete szerint abban nem vonják be a kisebbségi önkormányzatokat. Szintén elfogadhatatlannak tartják, hogy a szociális segélyekben és más támogatási formákban részesülő embereket az Út a munkához programban csak napi 6 órában és 3 hónapos időtartamban foglalkoztatnák. A testület azt követeli, hogy napi 8 órában és 12 hónapig foglalkoztassák őket. Kolompár Orbán, az OCÖ elnöke felszólította a kormányt, a szociális és munkaügyi minisztert, a polgármestereket és a munkaügyi központok vezetőit, hogy a foglalkoztatási programokba a lehető legnagyobb számban vonják be a romákat.
A közgyűlés – 44 igen, 1 nem és 1 tartózkodás mellett elfogadott – állásfoglalása szerint ugyanis a kormány programja jelenlegi formájában nem alkalmas a romák munkához juttatására. Az OCÖ közgyűlése kétharmados többséggel elfogadta a mérlegbeszámolót, amely szerint a szervezet kötelezettséggel terhelt pénzmaradvánnyal és minimális megtakarítással zárta a tavalyi évet. A pénzügyi ellenőrző bizottság megállapította, hogy a szervezet közgyűlési felhatalmazás szerint, szigorú pénzügyi fegyelemmel gazdálkodott. A szervezet Dohány utcai székházában tartott közgyűlésén az 53 tagú testületből 46-an jelentek meg. Az ellenzéki, lungo dromos frakció tagjai is megszavazták a napirendi pontokat, valamint a határozatokat, és a Roma Polgárjogi Mozgalom tagjai – akik korábban felmondták a Kolompár Orbánnal kötött választási szövetséget – szintén részt vettek az ülésen. A várakozásokkal ellentétben nem került szóba az elnök elmozdításának, lemondatásának kísérlete.
Az OCÖ elnöke felszólította képviselőtársait, hogy tartózkodjanak a szélsőséges csoportokkal vagy azok képviselőivel való találkozóktól, közös megnyilvánulásoktól, ellenkező esetben ő és a testület elhatárolódását fogja kifejezni. Kolompár Orbán tájékoztatta a képviselőket arról, hogy csütörtökön adják le hitelesítésre az Országos Választási Bizottságnál azt az aláírásgyűjtő ívet, amelyről az országos kisebbségi önkormányzatok első kongresszusa döntött. Ötvenezer aláírást szeretnének összegyűjteni, hogy az Országgyűlés azonnal vegye napirendre a gyűlöletbeszéd elleni törvény módosítását, a tartós foglalkoztatási és önálló szakképzési alap létrehozásának kérdését, valamint a helyi önkormányzatokban a kedvezményes kisebbségi mandátum visszaállítását. A kezdeményezést a közgyűlés egyhangúlag támogatta.
(MTI)