Utcára vonulnak a szakszervezetek április 4-én

Négy szakszervezeti tömörülés demonstrációt tart április 4-én, amennyiben a kormány továbbra sem veszi figyelembe érveiket az adócsomag kidolgozása során – jelentették be a szakszervezetek vezetői a Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) pénteki plenáris ülésének szünetében, Budapesten.• Április 4.: drága lesz az „ünnep” a kormánynak?

MNO
2009. 03. 20. 13:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A demonstrációhoz az Autonóm Szakszervezetek Szövetsége, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége (MSZOSZ), a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF), valamint az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés (ÉSZT) csatlakozik.

„Tűrhetetlen, amire a kormány készül” – fogalmazott Borsik János, az Autonómok vezetője, hozzátéve, hogy a tüntetés és a tárgyalások nem zárják ki egymást. Hernádvölgyi Andrea, az MSZOSZ alelnöke az MTI-nek elmondta: a demonstrációt a budapesti Kossuth térre tervezik, és legalább 10-15 ezer ember részvételére számítanak.

Elutasították a kormány adócsomagját

Mind a munkavállalói, mind a munkáltatói oldal markánsan elutasította a kormány adócsomagját az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) pénteki plenáris ülésén. Horváth Lajos, a LIGA Szakszervezetek ügyvezető alelnöke, a munkavállalói oldal szóvivője hangsúlyozta: a kormány adócsomagja jövedelemátcsoportosítást jelent a munkavállalóktól a munkaadók, illetve az alacsony jövedelműektől a magas jövedelműek felé. Elmondta: a járulékok tervezett csökkentése elemzéseik szerint semmivel sem járul hozzá a foglalkoztatási szint növeléséhez. Jelezte azt is, hogy a csomag álláspontjuk szerint rontja a hosszú távú öngondoskodás lehetőségeit.

Horváth Gábor, a Mezőgazdasági Termelők és Szövetkezők Országos Szövetségének (MOSZ) főtitkára, a munkáltatói oldal szóvivője csalódottságának adott hangot amiatt, hogy a munkaadói oldal javaslatai közül egyetlen elem sem található a kormány adócsomagjában. Hangsúlyozta: az intézkedések hatását összeadva a csomagnak nincs a munka terheit érdemben csökkentő hatása. Horváth Gábor kifejtette: a munkaadói oldal számításai szerint a teljes adócsomag nem nullszaldós, hanem mintegy százmilliárd forintos többlet-adóterhet jelent. A munkaadók szóvivője hiányolta a csomagból az állami kiadásokat csökkentő és a belső megtakarításokat ösztönző intézkedéseket, valamint nehezményezett számos, az átláthatóságot rontó és az adminisztrációs terheket növelő elemet.

Hernádvölgyi Andrea, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének (MSZOSZ) alelnöke kifejtette: nem igaz, hogy minden kivívott munkavállalói kedvezményhez görcsösen ragaszkodnak, ugyanakkor csak olyan áldozatokat lennének hajlandóak elfogadni, amelyeket előremutatónak látnak. Az MSZOSZ alelnöke hangsúlyozta: a kormány adócsomagja szociális válságot vetít előre, mivel tovább rontja az alacsony jövedelműek helyzetét.

Borsik János, az Autonóm Szakszervezetek Szövetségének vezetője szerint a csomag munkavállaló-ellenes és társadalmilag hátrányos, az önkéntes nyugdíjpénztárak esetében pedig egyenesen katasztrofális eredményekkel járhat.

Keller László, a Pénzügyminisztérium államtitkára reakciójában a kormány korlátozott mozgásterére utalt. Hangsúlyozta: a csomagot úgy kellett kidolgozni, hogy a költségvetési hiány mértéke tartósan 3 százalék alatt maradjon. Az államtitkár elmondta: a 2009 február közepén összeállított átfogó intézkedéscsomag három stratégiai célt tűzött ki: az euró mielőbbi bevezetését, a 65 százalékos foglalkoztatási szint mielőbbi megvalósítását, valamint az EU-átlagát nagyjából 2 százalékkal meghaladó hosszú távú növekedési ütem elérését.

A nyugdíjrendszerről sem egyeznek

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.