Észak-Pesthez tartozik a IV., a XV., a XIII., a XIV., a XVI., az V., a VI., a VII. és a VIII. kerület. Ezekhez a kerületekhez tartozik a Budapest 5-11 és 19-24-es számú egyéni választókerület. Újpesthez a 5-ös és a 6-os, Rákospalotához a 6-os és a 23-as, Angyalföldhöz a 19-es és a 20-as, Zuglóhoz a 21-es és a 22-es, Rákosszentmihályhoz a 24-es, a belvároshoz a 7-es, Terézvároshoz a 8-as, Erzsébetvároshoz a 9-es és a 10-es, Józsefvároshoz a 10-es és a 11-es választókerület tartozik.
Az SZDSZ szerepelt a legjobban
Az 1990-es választáson Észak-Pesten az első fordulóban a legtöbben a Budapest 7-es (74,83 százalék), míg a legkevesebben a Budapest 11-es választókerületben (62,97 százalék) szavaztak. A listás szavazatokat tekintve az SZDSZ közel harminc százalékot szerzett a zuglói és a belső-pesti körzetekben. Az MDF a XVI. kerületben érte el a legjobb eredményét 33 százalékkal. Országos átlaga fölött szerepelt az MSZP Zuglóban, Újpesten és Angyalföldön, mivel messze átlépték a tízszázalékos eredményüket, ráadásul az egyik XIII. kerületi körzetben közel húsz százalékot szereztek. Az FKGP és a KDNP több kerületben az öt százalékot sem érte el. Érdemes kiemelni, hogy az észak-pesti körzetekben indult az első választáson Demszky Gábor, Magyar Bálint, Tamás Gáspár Miklós, Katona Kálmán, Palotás János.
A második fordulóban az észak-pesti választókerületekben nem érvényesült az MDF országos fölénye. A 13 egyéni választókerületből nyolcat az SZDSZ és ötöt az MDF nyert meg. A szabad demokraták teljes Angyalföldet, Zuglót, Rákospalotát elhódították, a demokrata fórumnak a XVI. és az V. kerületben, Terézvárosban, József- és Erzsébetváros egy részében sikerült nyernie. Az egyik legszorosabb eredmény a Külső-Józsefvárosban (Budapest 11-es körzet) született, ahol Haraszti Miklós, az SZDSZ jelöltje csupán 16 szavazattal győzte le az MDF politikusát. Az első országgyűlési választás a későbbi ellenzék sikerét hozta Pest északi részén és már ekkor megmutatkozott, hogy a jobboldali pártok támogatottsága a budai oldalhoz képest lényegesen alacsonyabb Budapest ezen a részén.
Tarolt az MSZP
A második választás első fordulójában a legtöbben Budapest 22-es (77,03 százalék), míg a legkevesebben a Budapest 11-es választókerületben (64,36 százalék) voksoltak az észak-pesti körzetekben. A területi listás szavazatokat tekintve a szocialisták országos átlaguk fölött szerepeltek Újpesten, Rákospalotán és Angyalföldön, mivel ezekben a kerületekben több mint negyven százalékos támogatottsággal is rendelkeztek. Az MSZP a belső-pesti kerületekben a 30-35 százalékos sávban helyezkedett el. Az SZDSZ a belső-pesti kerületekben és Zuglóban kapott 5-7 százaléknál nagyobb támogatottságot, mit országosan.
Az MDF súlyos választási veresége ellenére kifejezetten jól szerepelt a Belvárosban, Zuglóban, Józsefvárosban és a XVI. kerületben. A Budapest 7-es körzetben a demokrata fórum több mint 20 százalékos támogatottságot tudhatott maga mögött. A második fordulóban a szocialisták mind a 13 egyéni körzetben diadalmaskodtak. A legszorosabb verseny a Budapest 7-es körzetben volt mivel Vitányi Iván, az MSZP jelöltje csupán 525 szavazattal előzte meg az MDF aspiránsát. Az 1994-es választás a későbbi kormánypárt totális sikerét hozta Észak-Pesten.
Nagy fordítások
Az 1998-as választás első fordulójában Észak-Pesten a legtöbben a Budapest 7-es (68,41 százalék), míg a legkevesebben a Budapest 11-es választókerületben (51,91 százalék) szavaztak. A területi listás szavazatokat tekintve az észak-pesti választókerületekben az MSZP szerepelt a legjobban, több körzetben közel negyven százalékos támogatottsággal rendelkezett. Jól szerepelt még az SZDSZ, mivel a belső-pesti kerületekben bőven tíz százalék fölötti támogatottsága volt. Az első körben messze országos átlaga fölött szerepelt a MIÉP is, mivel több körzetben is közel tíz százalékot ért el. A Fidesz és az FKGP országos átlaga alatt szerepelt Budapest ezen részén.
Az első fordulót követően mind a 13 egyéni körzetben az MSZP jelöltjei álltak az élen. Május 24-én hat helyen is sikerült fordítania a Fidesznek, de így is 7-6 arányban a korábbi kormánypárt győzött. Fontos megemlíteni, hogy a Fidesz sikerei több körzetben is pár száz szavazaton múltak. Az 1998-as választás legszorosabb eredménye is az ország ezen a részén született a Budapest 21-es választókerületben. Őry Csaba, a Fidesz jelöltje csupán nyolc szavazattal verte Barát Etele MSZP-s politikust. A 12 évvel ezelőtti választáson hasonlóan az 1990-eshez a jobboldalnak országos sikere ellenére itt nem sikerült többséget szereznie.
Megismétlődött 1994
2002-ben az első fordulóban a legtöbben a Budapest 22-es (81,19 százalék), míg legkevesebben ismételten a Budapest 11-es választókerületben (65,22 százalék) szavaztak Budapest ezen részén. Észak-Pesten az MSZP totális győzelmet aratott a területi listás szavazatok alapján, több körzetben átlépte az 50 százalékos támogatottságot, míg a Fidesz-MDF listának a 30 százalékot sem sikerült. Az SZDSZ, a MIÉP és a Centrum párt szintén országos átlaga fölött szerepelt, míg az FKGP és a Munkáspárt gyakorlatilag eltűnt a politikai térképről. Az MSZP az első fordulóban már négy egyéni körzetben (Budapest 5, 19-20 és 23) megszerezte a mandátumot. A belvárosi választókerületben az első kört követően még a Fidesz-MDF jelöltje állt az első helyen, de a visszalépéseknek köszönhetően április 21-én sima vereséget szenvedett. 1994-hez hasonlóan az összes észak-pesti körzetben az MSZP-SZDSZ győzött, így Budapest ezen része ismételten a későbbi kormánykoalícióra szavazott.
Esélye sem volt a Fidesznek
Négy évvel ezelőtt az első fordulóban Észak-Pesten a legtöbben a Budapest 22-es (77,97 százalék), míg a legkevesebben a Budapest 11-es választókerületben (60,97 százalék) szavaztak. 2006-ban a listás szavazatokat tekintve gyakorlatilag megismétlődött a négy évvel korábbi eredmény, azzal a különbséggel, hogy a MIÉP eltűnt a politikai térképről, a Centrum Párt helyett pedig az MDF söpörte be a bizonytalanok és a középen elhelyezkedők voksát. Az SZDSZ is nagyon jól szerepelt ezekben a körzeteken, a Budapest 7-esben több mint húsz százalékot kaptak. Ismételten négy körzetben dőlt el a mandátum sorsa április 9-én és hasonlóan 2002-höz a belvárosi körzetben még a jobboldal jelöltje állt az első helyen. A második fordulóban semmilyen meglepetés nem történt, az MSZP jelöltjei némely választókerületben több mint 60 százalékos fölénnyel végeztek az első helyen.
Változás?
Az elmúlt öt országgyűlési választás alapján jól látható, hogy a baloldali pártok egyik legerősebb fellegvára Észak-Pesten található. Az elmúlt két választáson a jobboldali erők meg sem tudták szorítani őket. Az elmúlt évek választásai mutatnak némi eltérést a korábbiaktól, de a baloldal még mindig nagyon erős tartalékokkal rendelkezik Budapest ezen részén. A Fidesz számára a siker az 1998-as eredmény megismétlése lenne, de az ennél jobb szereplés sem elképzelhetetlen. Az MSZP jó hajrával és egy esetleges második fordulós mozgósítással képes lehet a 13 körzet többségét megnyerni, de az 1994, 2002 és 2006-os eredmény megismétlése a csoda kategóriájába tartozna.
(Forrás: valasztas.hu)