A „békeművészek” tudták, hogy nincs igazuk

Az emberi szempontok háttérbe szorultak a rabló szempontok mellett – emlékeztetett Párdányi Miklós történész a 90 évvel ezelőtti trianoni „barbár békekényszer” eseményeire a Szent Imre városi Fidesz-KDNP, Fidelitas és IKSZ közös emlékünnepségén.

2010. 06. 04. 16:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bő másfél évvel Trianon előtt, 1918 októberében Reményik Sándor költő ezt írta Erdély magyarjainak, de valójában minden magyarnak: „hadd jöjjön hát, aminek jönnie kell…”. Ezzel üzente az összekapaszkodás szükségességét. A történész hozzátette: egyáltalán nem véletlenül mondta Foche Marshall, hogy ez nem béke, hanem fegyverszünet 20 évre.

Az emberi szempontok háttérbe szorultak a rabló szempontok mellett – emlékeztetett a 90 évvel ezelőtti trianoni „barbár békekényszer” eseményeire. A Szent Imre Gimnázium igazgatója kijelentette: ma sokan vannak, akik a nacionalizmusban vélik felfedezni Trianon legfőbb okát. Kétségtelen azonban, a magyar államiságot a történelem során ide vándorló népek is legitimálták, sokat köszönhetnek neki.

Emlékeztetett, a Trianonban tárgyaló magyar fél a végén már csak az etnikai határokat védte, de akkor már erre sem volt esély, 3,5 millió magyar az ország határain kívülre szakad. A „békeművészek” tudták, hogy nincs igazuk. A meggondolatlan megoldások egyenesen vezettek a II. világháborúhoz – emlékeztetett a történész. Végül leszögezte: reménykedni szeretnénk a távlatos megoldásokban, eggyé kell forrnunk. Egészen biztos, hogy mindenhol vannak olyan emberek, akikkel közös útra lehet lépni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.