Bő másfél évvel Trianon előtt, 1918 októberében Reményik Sándor költő ezt írta Erdély magyarjainak, de valójában minden magyarnak: „hadd jöjjön hát, aminek jönnie kell…”. Ezzel üzente az összekapaszkodás szükségességét. A történész hozzátette: egyáltalán nem véletlenül mondta Foche Marshall, hogy ez nem béke, hanem fegyverszünet 20 évre.
Az emberi szempontok háttérbe szorultak a rabló szempontok mellett – emlékeztetett a 90 évvel ezelőtti trianoni „barbár békekényszer” eseményeire. A Szent Imre Gimnázium igazgatója kijelentette: ma sokan vannak, akik a nacionalizmusban vélik felfedezni Trianon legfőbb okát. Kétségtelen azonban, a magyar államiságot a történelem során ide vándorló népek is legitimálták, sokat köszönhetnek neki.
Emlékeztetett, a Trianonban tárgyaló magyar fél a végén már csak az etnikai határokat védte, de akkor már erre sem volt esély, 3,5 millió magyar az ország határain kívülre szakad. A „békeművészek” tudták, hogy nincs igazuk. A meggondolatlan megoldások egyenesen vezettek a II. világháborúhoz – emlékeztetett a történész. Végül leszögezte: reménykedni szeretnénk a távlatos megoldásokban, eggyé kell forrnunk. Egészen biztos, hogy mindenhol vannak olyan emberek, akikkel közös útra lehet lépni.
Orbán Viktor: Donald Trump fényes győzelmet aratott - videó