Orbán Viktor kormányfő Angela Merkel meghívására érkezett egynapos bemutatkozó látogatásra Berlinbe, ahol a kancellári hivatalban mintegy kétórás megbeszélést folytattak. A tárgyalásokat követő sajtóértekezleten az MTI kérdésére válaszolva mindketten fontosnak nevezték a bankadó bevezetését. Míg azonban a német kancellár a tervezett intézkedés kapcsán egyfajta válságelhárító óvintézkedésről beszélt, a magyar miniszterelnök hangsúlyozta, hogy a költségvetési hiány lefaragása, illetve a növekedés biztosítása érdekében azonnali lépésre van szükség.
A sajtóértekezleten a kancellár úgy értékelte, hogy a Nemzetközi Valutaalap és Magyarország közötti tárgyalások felfüggesztése semmilyen hatással nincs a német–magyar kapcsolatokra. Reményét fejezte ki, hogy Magyarország hosszú távon is a stabilitás útjára lép, és ebből kiindulva az idei 3,8 százalékos költségvetési hiánycélt kedvezőnek nevezte.
Ez utóbbival összefüggésben a magyar miniszterelnök emlékeztetett arra, hogy a Nemzetközi Valutaalappal kötött megállapodás októberben lejár. Ezért semmi fajta hosszú távra szóló kérdésről nem volt értelme tárgyalni az IMF-fel – fogalmazott a magyar miniszterelnök.
Magyarország betartja a valutaalappal megkötött megállapodást – fűzte hozzá a kormányfő, utalva arra: a megállapodásban az szerepel, hogy a költségvetési hiány 3,8 százaléknál nem lehet magasabb. „Megnyugtattam a befektetőket és az IMF képviselőit abban a tekintetben, hogy a hiány nem lesz nagyobb” – jelentette ki a miniszterelnök, aki szerint ezzel a valutaalappal kötött szerződés véget is ér. Azt követően pedig már nem az IMF-fel, hanem az Európai Unióval kell tárgyalnunk – jelentette ki a kormányfő, emlékeztetve arra is, hogy Magyarország túlzott deficiteljárás alatt van. „A későbbiekben már az Európai Unióval kell tárgyalni arról, hogy miként csökkenti Magyarország költségvetési hiányát 3,8 százalékról az unió által elvárt 3 százalék alá” – fogalmazott a miniszterelnök, utalva arra, hogy a következő évi költségvetés már az unióval folytatott tárgyalások alapján születik meg.
Orbán Viktor az MTI-nek válaszolva kiemelte, hogy a két ország közös törekvése a költségvetési fegyelem betartása és ezzel összefüggésben a gazdasági növekedés biztosítása. Utalt arra, hogy hasonlóan fontosnak tekintik a bankadó bevezetését is.
Míg azonban a német kancellár a bankadót nem elsősorban a költségvetési egyensúly szempontjából nevezte fontosnak, hanem egyfajta, jövőbeni válságelhárítást célzó biztonsági alap létrehozásáról beszélt, a magyar miniszterelnök leszögezte: új megoldások keresésére van szükség, és ezek közé tartozik a költségvetési fegyelmet és a gazdasági növekedést ötvöző gazdaságpolitika, és a bankadó is az ilyen jellegű „tabudöntögetés” egyik eleme. A német és a magyar megközelítés között azonban a komoly különbség a kormányfő szerint az, hogy Magyarország nem várhat tovább. A költségvetés hiányának korlátozása érdekében Magyarország nem várhat tovább – szögezte le a miniszterelnök, hangsúlyozva, hogy a kormánynak azonnal döntenie kellett a bankadóval kapcsolatos lépésekről. „Ezért a bankadóval nem várhattunk tovább, be kellett vezetnünk, talán elsőként Európában” – hangsúlyozta a miniszterelnök.
A tárgyalásokat követő nyilatkozatában a német kancellár üdvözölte a Fidesz nagyarányú választási győzelmét, amely – mint kiemelte – stabil kormányzást tesz lehetővé. Emlékeztetett a két ország közötti hagyományos baráti kapcsolatokra, és ismételten háláját fejezte ki a berlini fal lebontásához, illetve a német egység helyreállításához nyújtott magyar hozzájárulás miatt. A kancellár hangsúlyozta, hogy Németország érdekelt a jövő év első felében esedékes magyar uniós elnökség sikerében, és utalt arra, hogy Németország kész támogatást nyújtani ahhoz.
Merkel utalt arra, hogy a tárgyalások során érintették az energiapolitikát, és egyetértettek abban, hogy megbízható energiaszállítókra, illetve a források diverzifikálására van szükség, és ennek kapcsán állást foglalt a Nabucco földgázvezeték mellett. A kancellár szerint magyar vendégével egyetértettek abban is, hogy a közös európai gazdaságpolitikával kapcsolatban állandó egyeztetésre van szükség. Úgy értékelte, hogy Magyarország az elmúlt hónapokban energikus lépéseket tett a stabilitás és a növekedés érdekében.
A magyar miniszterelnök emlékeztetett arra, hogy a Fidesz az elmúlt években sok segítséget kapott Merkel kancellár pártjától, a Német Kereszténydemokrata Uniótól (CDU), így utalt arra a segítségre is, amelyet Németország nyújtott Magyarország uniós csatlakozásához. A jelenlegi kapcsolatokat a kormányfő minden problémától mentesnek nevezte. Hangsúlyozta: Magyarország alapvető érdeke a német gazdaság sikere. „Örömmel láttam, hogy hasonló irányban keressük a megoldást a jövő gazdasági kihívásaira” – hangsúlyozta a miniszterelnök, utalva arra: Németország is egyszerre törekszik egy komoly pénzügyi fegyelemre, és a növekedés gyorsítására, azaz – mint fogalmazott – növekedésbarát egyensúlyt keres. „Ez a gazdaságpolitika Magyarországon is beválhat” – fogalmazott a miniszterelnök, aki szerint a Magyarországon megvalósuló gazdaságpolitika nagyon sok tekintetben rokon a némettel.
Orbán Viktor miniszterelnök este a Német Külpolitikai Társaságban (DGAP) tart előadást a magyar gazdasági és társadalmi reformokról.
(MTI)