A szocialistákat zavarja, hogy a Fidesz tiszta vizet önt a pohárba

Az MSZP és a Jobbik is bírálta a kormányoldalt kedden a parlamentben a sztrájktörvény módosításáról szóló javaslat tárgyalásának módja miatt. Az indítvány egyik fideszes előterjesztője, Kontur Pál szerint azonban a szocialistákat zavarja, hogy ők tiszta vizet szeretnének önteni a pohárba sztrájkügyben.• A törvény javítani fogja a szervezett bűnözés elleni fellépést

MNO
2010. 12. 21. 16:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lamperth Mónika (MSZP) szerint a kormányoldal úgy gondolja, a „fülkeforradalom” arra is felhatalmazta őket, hogy kikerüljék az egyeztetést. A politikus úgy véli, nem lehet úgy jogszabályt alkotni, hogy például a most tárgyalt sztrájktörvény esetében a javaslatot pénteken lehetett először olvasni. Frakciótársa, Göndör István is azt kérte a részletes vitában, legyen elég idő az előterjesztés parlamenti megvitatására. A fideszes Varga Mihály azonban arra hívta fel a figyelmet, hogy a sztrájkkal kapcsolatos kérdések rendezése nem halasztható tovább, döntést kell hozni. „Nem korlátozni akarunk, hanem szabályozni” – mondta. Kontur Pál szerint a szocialistákat zavarja, hogy a Fidesz szeretne tiszta vizet önteni a pohárba.

Tovább kell fejleszteni a hazai energiaszabályozást

Bencsik János államtitkár az energetikai tárgyú törvények módosításáról szóló törvényjavaslat expozéjában kifejtette: az energiabiztonság, a fenntarthatóság, a versenyképesség, a gazdaságélénkítés és a fogyasztóvédelem szempontjait figyelembe véve kívánja a kormány a hazai energiaszabályozás rendszerét továbbfejleszteni. Mint mondta, a bányatörvény módosításáról szóló előterjesztés célja megalkotni az energetikai és ipari eredetű szén-dioxid geológiai tárolásának szabályait és a szén-dioxid geológiai tárolásáról szóló uniós irányelvekkel és határozatokkal összhangban törvényben szabályozni a szén-dioxid tárolását, ami alapja a részletes kormányrendeleti szabályozásnak. Bencsik János úgy fogalmazott: a törvénycsomag javaslatot tesz a szolgáltatásból történő kikapcsolás szabályainak módosítására is. Mint mondta, a lakossági felhasználók kikapcsolásának alapvető feltételét jelenti bizonyos mértékű felhalmozott lejárt tartozás. Hozzátette: a tervezet ennek mértékét a jelenlegi 90 napról 60 napra javasolja csökkenteni, aminek célja annak megakadályozása, hogy a felhasználó jelentős mértékű tartozást halmozzon fel.

A Fidesz bízik az energetikai tárgyú törvények támogathatóságában

Koszorús László, a Fidesz vezérszónoka azt mondta: bízik benne, hogy szakmai vita után a törvénytervezet támogatható a parlamenti frakciók számára. Elmondta: a módosításokat uniós irányelvek határozzák meg. A bányászatról szóló törvény módosításának célja elsősorban energetikai és ipari eredetű szén-dioxid geológiai tárolása jogszabályi környezetének megteremtése. Szólt arról is, hogy az uniós szétválasztási szabályok szerint ha 2009. szeptember 3-án az átviteli rendszerben tulajdonnal rendelkező vállalkozás vertikálisan integrált vállalkozás része, akkor a tagállamoknak lehetőséget kell adni a tulajdonjogi szétválasztás, valamint az ellátási és termelési érdekektől független átviteli rendszerirányító vagy az átviteli rendszerüzemeltető közötti választásra. Ennek kapcsán megjegyezte: e rendelkezés ágazati jogszabályokba való átültetésekor biztosítják mindhárom szétválasztási modellt úgy, hogy nem írják elő egyik elsőbbségét sem. Az okos mérésről, okos hálózatókról azt mondta: 2012. szeptember 3-ig kell elkészíteni a bevezetésre vonatkozó hatástanulmányt; bevezetni pedig 2020-ig kell a fogyasztók 80 százaléka esetében, ha azt a hatásvizsgálat ésszerűnek tartja. Az ügyfélszolgálatokról egyebek között azt mondta: mindkét szektorban a fokozódó szigor elve mellett kell ezeket üzemeltetni.

Az MSZP szerint kuszák a szabályok

Szekeres Imre, az MSZP vezérszónoka arról beszélt, hogy a törvényjavaslat vitatása több mint gyanús, a törvényt a szocialisták nem tudják támogatni. Azt mondta még, hogy a szétválasztási szabályok kuszák, nehezen következők, tervgazdasági modell felé mutatnak; a jogszabály visszalép a fogyasztói jogok területén; az irányelvektől eltérően a javaslat alapján a kormányzat, a miniszter egyre nagyobb döntési kompetenciát kap az energiapiacok működtetésére, a miniszter számára befolyást engedne még a rendszerhasználati díjak meghatározásába is; szűkül a ki nem kapcsolható fogyasztók köre. Leszögezte: Magyarországnak van energiapolitikája, amelyet közösen alakítottak ki, 2008-ban teljes egységben fogadták el az országgyűlési határozatot.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.