Az elszámoltatás a nulladik lépés

A korrupciós ügyek felderítését segítheti az az új törvénymódosítás, amely szerint az ügyészek ezután titkosszolgálati eszközöket is alkalmazhatnak – mondta a Magyar Nemzetnek adott interjújában Rétvári Bence. A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium államtitkára közölte: a jövőben a közigazgatási bíróságok a közpénzek felhasználását és a politikusok felelősségét is megvizsgálhatnák. Ezek a fórumok dönthetnének a közigazgatási dolgozók munkaügyi pereiben, a közbeszerzési jogvitákban, és távol tarthatnák a közpénztől azokat, akik korábban megdézsmálták az állami vagyont.

Magyar Nemzet
2010. 12. 31. 5:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Nemrégiben nyilvánosságra hozta a parlament alkotmány-előkészítő bizottsága az új alaptörvény szabályozási elveit, amelyekről a következő hónapokban vitázik az Országgyűlés. Az alkotmány csupán néhány mondatot ír majd az igazságszolgáltatásról?
– Az új alaptörvényben minden bizonnyal helyet kapnak az igazságszolgáltatás működésének garanciális szabályai, emellett az alkotmány felsorolja a bírósági szervezet főbb elemeit. A legfontosabb paragrafusokat tehát a jövőben is az alkotmány tartalmazza, ám a részletkérdéseket külön jogszabály, a bíróságokról szóló sarkalatos törvény rendezi.

– Az ügyészség alkotmányos helye nemrégiben megfelelő körvonalakat kapott, a bíróságoknál azonban számos nyitott kérdés van. Például: a Kúria irányítja-e a jövőben a harmadik hatalmi ágat?
– Jogtudósok felvetették a Kúria visszaállításának gondolatát. Az elképzelés egységes szervezeti keretek között helyezné el az Alkotmánybíróságot, a Legfelsőbb Bíróságot és a közigazgatási bíráskodást, és az új igazságügyi képződmény élén a Kúria állna. Ez a terv egyelőre csak egy az ítélkezés átalakításáról szóló elgondolások között. A Kúria felállításának lehetőségéről az új alkotmány márciusban kezdődő vitájában dönt majd az Országgyűlés. Ha a képviselők egyetértenek a felvetéssel, meg kell határozniuk például, hogy a Kúria mely szervezetek feladatait vegye át, a létrehozandó testületet hány tag alkossa, és a tagokat a parlament, a bíróságok vagy a köztársasági elnök delegálja-e.

A teljes interjút a Magyar Nemzet 2010. december 31-i számában olvashatja.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.