A kormány segély helyett munkát adna az embereknek

A gazdaság helyzetéről, a határon túli magyar szervezetek támogatásáról, a konvergenciaprogramról, valamint a Képíró-perről beszéltek azok a képviselők, akik napirend előtt szólaltak fel kedden a parlamentben. Ezután a képviselők megvitatták a kormánytisztviselők és a köztisztviselők elbocsátásának újraszabályozását célzó kormányzati előterjesztéshez, valamint az államadósság-csökkentő alap létrehozásáról szóló törvényjavaslathoz benyújtott módosító indítványokat. • Ismét téma lesz a Házban a gyöngyöspatai eseménysorozat

MNO
2011. 05. 10. 8:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szijjártó Péter fideszes képviselő azzal kezdte felszólalását, hogy a tavaly megalakult kormánynak vissza kellett rántania az országot a szakadék széléről, az államadósság az egekben volt – 8 év alatt 53-ról 82 százalékra emelkedett –, a munkanélküliségi ráta 10 százalék fölötti szintet ért el, a „3,8 százalékosnak hazudott” költségvetési hiány pedig elérte volna a 7 százalékot, ha az Orbán-kormány nem intézkedik.

Szerinte bebizonyosodott: helyes volt az a gazdaságpolitika, amelynek fókuszába a munkahelyteremtés és az államadósság csökkentése került. A gazdaság átszervezésére tett lépések és az eladósodás gátjának alaptörvényben való rögzítése képesek voltak helyreállítani a nemzetközi bizalmat – hangsúlyozta a miniszterelnök szóvivője, aki a közelmúltban lezajlott sikeres kötvénykibocsátásokra is emlékeztetve kiemelte: Magyarország finanszírozása a piacról megoldott. A nemzetközi pénzügyi piacok, illetve befektetői kör bizalma visszatért, a kormány gazdaságpolitikájának iránya bevált – értékelte Szijjártó Péter.

Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár a Magyarországot érintő nemzetközi bizalom helyreállására példaként említette: 2010 júniusa óta 23 külföldi cég döntött úgy, hogy Magyarországon fektet be, ami mintegy kétmilliárd eurós értékben valósul meg, közvetlenül mintegy 5450 munkahelyet létrehozva. Kitért arra, hogy a Széchenyi-terv segíti azon kis- és középvállalkozások technológiai fejlesztéseit, amelyek tartósan részt kívánnak venni – ezzel munkahelyeket adva – például beszállítóként ezekben a projektekben. Munkahelyteremtő beruházásokra a kis- és középvállalkozások számára ötmilliárd forint értékben írtak ki pályázatot, ami duplája a korábbi években e célra rendelkezésre bocsátott összegnek – mondta.

Dorosz Dávid (LMP) a kolozsvári Erdélyi Magyar Kulturális Központ Magyarországról érkező támogatásának bővítését szorgalmazta és azt mondta, a határon túli magyarok támogatásával kapcsolatban problémák vetődtek fel a Bethlen Gábor Alap felállítása után, amelynek eddigi munkájával kapcsolatban – mint jelezte – írásbeli kérdést intéznek majd a kormányhoz. Nem klientúraépítésre kell használni a támogatásra szánt forrásokat, nem Budapestről kell „osztani az észt”, nem innen kell megmondani, milyen politikai háttérrel rendelkező alapítványok kapjanak támogatást – mondta.

Rétvári Bence, a közigazgatási tárca államtitkára egyebek között rámutatott arra, hogy a határon túliakat is bevonják a támogatásokról szóló döntéshozatalba.

Kiss Péter megszorításokat emleget

Kiss Péter (MSZP) úgy értékelte, hogy a konvergenciaprogram bejelentése óta kiszivárgó tervek, „megszorítások” terhei a csekély érdekérvényesítéssel rendelkező, amúgy is a hátrányos helyzetűek vállát nyomják majd, a kabinet ráadásul táppénzcsalónak és gyógyszerpazarlónak kiált ki embereket. Szerinte a kormány munkavállalókkal kapcsolatos, a sajtóban megjelent tervei riasztók. Példaként említette többek között a próbaidő 3-ról 6 hónapra növeléséről, a heti 44 órás munkahétről, valamint a szabadságolás szabályainak megváltozásáról szóló híreket.

Czomba Sándor azt mondta, a kormánynak az örökölt gazdasági helyzetben szűk mozgástere volt. Hangsúlyozta, hogy a Széll Kálmán-terv és a konvergenciaprogram prioritása az államadósság csökkentése úgy, hogy a gazdaság növekedésén keresztül a foglalkoztatás bővülése is megvalósuljon. Kiállt a segély helyett munkát elv mellett.

Mirkóczki Ádám jobbikos képviselő hazugságra épült, koholt vádakkal tűzdelt, politikai indítékú pernek nevezte a Képíró Sándor volt csendőr százados ellen folyó bírósági eljárást.

Az anyakönyvi eljárásról szóló törvény módosításának részletes vitájában a jobbikos Novák Előd arról a házszabályellenesnek talált módosító javaslatáról beszélt, amely az egyházi esküvő polgári érvényességének bevezetését szorgalmazta. Azt mondta: méltatlan, hogy ma „kétszer kell kimondani a boldogító igent”, és emlékeztetett, hogy ezt tíz évvel ezelőtt már a Fidesz is felvetette. Az indítvány az alkotmányügyi bizottság szerint túlterjeszkedő volt, így nem szerepelt a bizottsági ajánlásban. Erre hivatkozva az elnöklő Latorcai János végül megvonta a szót Novák Elődtől, majd a részletes vitát lezárta.

A kormánytisztviselők és a köztisztviselők elbocsátásáról vitáztak

A szocialista Nemény András és az LMP-s Szilágyi Péter a kormánytisztviselők és a köztisztviselők jogállásáról szóló törvény módosításának részletes vitájában egyaránt kifogásolta, hogy az indítvány vezetői bizalomvesztés és méltatlanság esetén is lehetővé tenné a tisztviselők felmentését, noha szerintük ezek tartalma nincs pontosan definiálva a törvényjavaslatban. Mindketten hangsúlyozták, hogy egy jogállamban a tisztviselőknek a jogszabályokhoz és nem a szakmai vezetőjükhöz kell lojálisnak lennie. Szilágyi Péter ezért azt indítványozta: a tisztviselőket akkor lehessen elbocsátani, ha a jogszabályban meghatározott kötelezettségüket súlyosan vagy rendszeresen megszegik.

Az LMP képviselője kezdeményezte: a munkaügyi jogviták rendezésére létrejövő kormány-tisztviselői döntőbizottság tagjait ne a kormány, hanem az Országos Közszolgálati Érdekegyeztető Tanács jelölje. Nemény András viszont azt javasolta, hogy ne hozzák létre az intézményt, mondván hogy az a kormányzat elvárásainak megfelelően hozna határozatokat a közszolgálati jogviszonyok megszüntetésével összefüggésben.

A jobbikos Bertha Szilvia úgy ítélte meg, hogy a döntőbizottság csak meghosszabbítaná a jogorvoslati eljárást.

A vitában elhangzottakra reagálva Rétvári Bence, a közigazgatási és igazságügyi tárca parlamenti államtitkára elmondta: a javaslat szakmai követelmények nem teljesülése esetén teszi lehetővé a tisztviselők menesztését, az indoklásnak pedig – az Alkotmánybíróság döntésének megfelelően – valósnak és okszerűnek kell lennie. Az államtitkár a kormány-tisztviselői döntőbizottsággal kapcsolatban aláhúzta: határozatait a munkaügyi bíróság felülvizsgálhatja. A módosító javaslatokról a jövő héten dönt a Ház.

Nyikos László (Jobbik) az Összefogás az Államadósság Ellen Alap létrehozásával kapcsolatos törvénymódosításokról szóló javaslat részletes vitájában azt szorgalmazta: az alap gazdálkodását ne a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi), hanem az Állami Számvevőszék (ÁSZ) ellenőrizze. Indoklásul elmondta: a Kehi a kormány belső ellenőrző szerve, nem független intézmény, a közbevételek legfőbb pénzügyi ellenőrzője pedig hagyományosan a számvevőszék. A számvevőszéki és költségvetési bizottság jobbikos elnökének indítványát a szocialista Tukacs István is támogathatónak nevezte.

Több zöld területet szeretnének

A budapesti agglomeráció területrendezési tervéről szóló törvény módosításának részletes vitájában a jobbikos Bödecs Barna ismertette pártja módosító javaslatait. Ezek között szerepelt, hogy az új beépítésre szánt területen a lakóterület növelésével egyidejűleg a növekmény 10 százalékának megfelelő kiterjedésű zöld területet kelljen kijelölni a kormány javaslatában eredetileg meghatározott 5 százalék helyett.

Jávor Benedek (LMP) ezt az arányt 20 százalékra növelné módosító indítványával. A politikus emellett kezdeményezte, hogy új lakóterület kijelölésekor kötelező legyen környezetvédelmi eljárás lefolytatása. Párttársa, Szabó Rebeka arra hívta fel a figyelmet, hogy a javaslatból az ellenzéki párthoz hasonlóan Illés Zoltán környezetvédelmi államtitkár is törölné azt a passzust, amely szerint az 1989. október 23. előtt honvédelmi, rendészeti, közbiztonsági célra használt területek és történelmi sportterületek beépíthetők. Az LMP képviselője hangsúlyozta: a honvédelmi területek egy része a Natura 2000 hálózat része.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.