Az a közös felelősségünk, hogy ez a nemzedékről nemzedékre továbbadott hagyomány ne szakadjon meg, mert utána azt már nem lehet továbbadni – mondta a kereszténydemokrata politikus, aki Kalocsa országgyűlési képviselője.
Semjén Zsolt szerint a kalocsai Duna menti folklórfesztivál jelentősége az, hogy a környéken élők sajátos kultúrája, a nemzetiségek gyönyörű hagyománya megjelenik és gazdagságát hozzá tudja tenni az egyetemes értékekhez.
Nemzet- és nemzetrészmegtartó szerepe van ennek a nagyszerű fesztiválnak – hangsúlyozta a miniszterelnök-helyettes. Semjén Zsolt úgy fogalmazott: a nagyszerű hagyomány fenntartása mindenkinek a gazdagodását szolgálja, azokét is, akik részt vesznek rajta és táncolnak, és azokét is, akik ebben gyönyörködhetnek.
Török Ferenc, Kalocsa polgármestere megnyitóbeszédében kiemelte: a fesztivál idején a városba látogatók nemcsak a nemzedékeken át öröklődő szokásokat ismerhetik meg, hanem a fesztivál keretében más népek kultúrájával, népszokásaival és népviseletével is megismerkedhetnek. A polgármester hangsúlyozta: a fesztivál idején Magyarország sokszínű arcát mutatja meg a Kalocsára érkező táncosoknak, vendégeknek, mert itt lesznek a magyar solymászok, a mezőtúri fazekasok, a mohácsi busók, a matyó népművészek és táncosok, de meg lehet kóstolni a híres karcagi birkapörköltet is.
A megnyitó és a külföldi küldöttségek köszöntése után a folklórfesztivál nyitóeseményén, a rendezvény leglátványosabb mozzanatán, a menettáncon hat ország 32 tánccsoportjának csaknem ezer táncosa vonult végig Kalocsa főutcáján.
A július 6-tól 10-ig tartó folklórfesztivál a régió legnagyobb, egyben Magyarország egyik legrégebbi fesztiválja, 1968-ban rendezték meg először. Az idén hat ország néptáncosai találkoznak Kalocsán. A találkozót háromévente rendezik meg. Kalocsa 2010-ben felkerült a szellemi kulturális örökség nemzeti jegyzékére.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.