A kormányfő kiemelte: rendkívül izgalmas időszakban vagyunk, tucatjával jönnek a módosító indítványok. Hozzátette: Matolcsy miniszter úr úgy döntött, hogy lapokat terít, elképzelései 90 százalékos átfedésben vannak Demján Sándor és Parragh László elképzeléseivel.
Orbán elmondta, 9 évvel ezelőtt indították el a Széchenyi-kártyát, ezért megköszönte Parragh Lászlónak, a kereskedelmi kamara elnökének, hogy életben tartották a kezdeményezést, ami – mint fogalmazott – nem volt könnyű dolog. „Szemben azzal a közvélekedéssel, hogy a bankokkal csak bokszolni és szkanderezni lehet, elmondanám, itt a példa, hogy együtt is lehet velük működni” – jelezte a miniszterelnök, hozzátéve, nem anomáliákkal állunk szemben a világban, hanem a recesszió veszélyével; ezért másfajta finanszírozási módszereket kell kitalálnunk, erre is példa a Széchenyi-kártya programja. A kormányfő szeretné, ha az „EU-s pénz” szóösszetétel kikopna a közbeszédből, ugyanis azért a pénzért mi már megdolgoztunk.
Az új gazdasági modell alapja a munka és nem a spekuláció – mondta el Orbán. Kifejtette: lelki motívumokkal magyarázható az, hogy a második világháború után 3 év alatt felépítettük Európa egyik legjobb gazdaságát. A miniszterelnök hozzátette: meggyőződése szerint Kína gazdasága is ilyen láthatatlan mozgatórugók miatt sikeres.
Orbán elmondta: mi magyarok sokszor úgy látjuk, hogy mélyebben vagyunk annál, mint amit megérdemelnénk. „Jobbat és többet érdemelnénk ahhoz képest hogy mennyit dolgozunk, már akik dolgozunk. Mindez bántja az igazságérzetünket – mondta. Az új társadalmi modell felépítése időigényes, ezért az ellene tiltakozás is idő előttinek tűnik – mondta Orbán, hozzátéve: kiteljesedésről ezért még nem beszélhetünk. A készülő költségvetésről elmondta: ha belenéznek, olyat fognak látni, mint még éléletükben nem.
A kormányfő szerint ebben a büdzsében egyszerre tesznek kísérletet arra, hogy saját lábára állítsák a nyugdíjkasszát, az egészségügyet. Régen ezt szerkezeti reformnak mondták – mondta, hozzátéve: ilyen nagyívű strukturális reformra még senki nem vállalkozott. „Ez nem érdem, ez még csak bátorság. Érdem az lesz, ha sikerül” – mondta Orbán, aki szerint például a Széchényi-kártya sikerét az adja, hogy nem a politika csinálja, hanem helyi kezdeményezéseknek biztosít lehetőséget.
Az eseményen szintén felszólaló Demján Sándor, a Vállalkozók Országos Szövetségének elnöke, a Széchenyi-kártya kezdeményezője gazdaságtörténeti jelentőségűnek, nevezte a programot.
Az eddigi kártyaigénylők száma egyébként már 200 ezer fölött jár, s ezen igénylések 20 százaléka Budapestről, 6 százaléka Pest megyéből, 74 százaléka vidékről futott be.