Jelképévé vált a jog és a humánum megcsúfolásának

Mansfeld Péter testvérének jelenlétében emlékeztek az ötvenhatos hősről elnevezett parkban a budaiak.

2011. 11. 04. 20:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

1959 márciusában gyerekember állt Vágó Tibor ítélőbíró előtt. Nem ölt embert, de még csak sérülést sem okozott senkinek. Március 19-én halálos ítéletet hoztak ellene, 21-én nagy sürgősséggel végre is hajtották azt – idézte az ötvenhatos forradalom leverése után történteket Láng Zsolt. Most – mint fogalmazott – joggal vetül fel a kérdés, hogy volt-e erkölcs azokban, akik végrehajtották a gyilkos ítéletet; az ítélet válasz erre. Ötvenöt év telt el a forradalom leverése óta, és kegyelettel osztozunk azok emlékében, akiknek sorsában Mansfeld Péter osztozott. Személye jelképévé vált a jog és a humánum megcsúfolásának – folytatta a polgármester. Emlékeztetett arra az 1989-ben készített riportra, ahol Péter öccse, László ezt mondta: „Én csak egyet szeretnék, hogy mondják ki, az én bátyám nem volt bűnöző!” Nos, kedves László – fordult az ünnepségen jelen lévő Mansfeld László felé Láng – nem volt az! Igazi pesti, sőt, mondhatjuk, budai srác volt. Ösztönös igazságérzete a felkelők közé vezette, mára a hősök közé emeltetett. Az önkény és a nemzetellenes politika elutasítására kell, hogy sarkalljon minket emlékműve – zárta szavait Láng Zsolt polgármester.

Ne féljünk élőnek tekinteni a múltat – idézte Jókai Anna intelmét beszéde kezdetén Hende Csaba honvédelmi miniszter, hozzátéve, ötvenhat a velünk élő múlt. „Az, hogy valaki miként gondolkodik hazáról és emberségről, lemérhető, miként gondolkodik ötvenhatról. A forradalom a budai srácok története volt, zászlóvivői nem a politikusok, nem a művészek voltak, hanem a Wittner Máriák és a Pongrácz Gergelyek. Ha a pesti srácok nincsenek az utcán, forradalom sem lett volna” – mondta Hende. Fekete István Új Emberben megjelent írásából idézve azt mondta: itt nem voltak tábornokok, itt nem volt stratégia és taktika. A hazugság emészthetetlen maszlagával szemben felborították a hegyet, megfordították a történelmet, és élve maradtak. Hende szerint 55 évvel ezelőtt halálos sebet kapott a rendszer. „A harcokban nem engedték részt venni, de futárként segített, és a leverés után hitt a folytatásban. Az ember 15 évesen tudja és érzi, hogy mi igaz és mi helyes. Mansfeld Péter nem elégedett meg ezzel a tudással, hanem cselekedett is. Amit elkövetett, az alapján még a szocialista törvénykezés sem ítélhette volna el” – figyelmeztetett Hende Csaba, aki szerint emlékeznünk kell, mert a múlt él, a szabadság köztünk jár. „Ne feledjük, Mansfeld Péter nagyon sokat áldozott fel a szabadságért. 1956 pedig újra összekovácsolta a nemzetet a szabadságban” – zárta ünnepi beszédét.

Mansfeld Péter 1941. március 10-én született, és 1959. március 21-én hajtották végre rajta a halálos ítéletet. 15 évesen jelentkezett a felkelőknél étel- és italhordónak, valamint üzenetközvetítőnek. 16 évesen letartóztatták, 11 nappal felnőttkora betöltése után felakasztották. „Soha nem ölt, de még csak meg sem sebesített senkit. Az emlékére a róla elnevezett parkban állított meztelen szobor a magyar nemzet törhetetlen szabadságvágyát jelképezi” – olvasható a Mansfeld parkban felállított emléktáblán.

„Meg akartuk szüntetni a félelmet”

Egészséges, tisztességes társadalmat csak akkor tudunk felépíteni, „ha hitben és erkölcsben megerősödünk, mert bár gazdaságilag mélyen a padló alatt vagyunk, szétrabolva, kifosztva”, de a hitünkben még jobban. „Még nem nyertük vissza azt a hitet, amit szétromboltak 33 év alatt” – fogalmazott Wittner Mária pénteken Keszthelyen, a nemzeti gyásznap alkalmából tartott városi megemlékezésen. A fideszes országgyűlési képviselő, ötvenhatos halálraítélt beszédében megemlékezett a forradalom áldozatairól. Említette Brusznyai Árpádot, a „humánum mártírját”, akit „veszélyesnek találtak a társadalomra a tudása (…), a humanitása miatt”. Beszélt azokról a papokról, akiket kivégeztek vagy hosszú börtönre ítéltek, köztük Regőczy atya, Mindszenty hercegprímás és Pio atya nevét és cselekedeteit említve. Úgy fogalmazott: a legigazibb példaképünk Bibó István kell, hogy legyen, aki egyetlenként mindvégig ott maradt a parlamentben. „Bibó István, a demokrata, aki nem félt.”

A szocializmus évtizedeire utalva kijelentette: „tagadták ötvenhat valódiságát (…), tisztaságát (…), szépségét”. Meg akartuk szüntetni azt a félelmet, ami „mint egy fekete holló telepedett rá az országra”. Szabadságot akartak az emberek, „nem a szocializmust javítani”. Azt nem lehet javítani, „ezt már megtapasztaltuk az elmúlt húsz évben” – mondta. Az elmúlt húsz év állandó küzdelem volt, hogy „visszanyerjük a szabadságunkat, az igazságunkat, a hősök tiszteletét, hogy ne mondják azt, hogy nacionalista az ember, ha a hazáért küzd” – jelentette ki az ötvenhatos halálraítélt.

Requiem: őrlángon az emlékezés fénye

Néma fáklyás megemlékezés indult november negyedike, az '56-os forradalom leverése emlékezetére péntek este fél 8-kor a Szent István térről, a bazilikai Verdi: Requiem kétezres hallgatóságának vezetésével. Az ünnepi hangversenyen részt vett Schmitt Pál köztársasági elnök is. A Kossuth téri ötvenhatos emlékműhöz este 8 után a Bajcsy-Zsilinszky út, Alkotmány utca útvonalon jutottak el, a menetben képviseltette magát többek között a Magyar Királyi Szent László Lovagrend is. Az Országház előtt felolvasták a történelem által eddig ismert áldozatok nevét, és „őrlángra” oltották a forradalom lángját a Kossuth téren.

1956. november 4-én a szovjet csapatok bevonultak Budapestre, és leverték az október 23-án kirobbant forradalmat és szabadságharcot. Az országban néhány helyen elszórtan még egy hétig tartott a fegyveres ellenállás. Nagy Imre miniszterelnök családjával és politikai csoportjával november 4-én menedékjogot kért és kapott a jugoszláv követségen, de 22-én a szovjet titkosszolgálat tőrbe csalta – a romániai Snagovba hurcolták.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.