A 22. őszi parlamenti ülésnap kezdetén Kövér László házelnök rövid gyászszünetet rendelt el az egyiptomi Hurghadában buszbalesetben elhunyt tizenegy magyar tiszteletére, majd 90. születésnapja alkalmából köszöntötte Horváth Jánost, az Országgyűlés korelnökét – állva tapsolták a honatyák a Fidesz képviselőjét.
A napirend előtti felszólalások sorát Farkas Gergely (Jobbik) nyitotta. A fiatal képviselő követelte, hogy a kormány vonja vissza a pedagóguselbocsátásokkal és falusi iskolabezárásokkal járó köznevelési törvényjavaslatot. Válaszában Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár arra kérte a jobbikost, hogy ne mendemondák alapján formáljon véleményt, hanem a szombaton a parlamentnek benyújtott törvényjavaslat ismeretében tegye meg javaslatait.
A gazdasági bizottság fideszes elnöke, Rogán Antal Tisztességes játszmára kényszerülő bankok című szónoklatában támogatta a thm-plafon intézményét, ami szerinte kiszámítható és tisztességes viszonyokat teremt majd a bankok és ügyfeleik között. „Ha korábban életben lett volna a referenciakamat intézménye, a bankok nem nehezíthették volna különféle eszközökkel a forinthitel felvételét” – tette hozzá. Az új szabályozás 2012. július elsején léphet életbe.
Az LMP-s Vágó Gábor átlátható adótörvényeket követelt, s az általa vélt gazdaságpolitikai gondokat a térségi fizetőeszközök kölcsönös árfolyamainak állásával igyekezett alátámasztani. „Ne kenjük a görögökre!” – követelte Vágó, sürgetve egy gazdasági válságtanácskozást. Válaszul Szatmáry Kristóf államtitkár közölte, a bizalommal kapcsolatban másként látják a helyzetet a nemzetközi termelőcégek. „Amikor nemzetközi válság van, árgus szemekkel figyelik Magyarországot is, hogy elköveti-e a korábbi hibákat” – figyelmeztetett az államtitkár.
Vágóét Kiss Péter szónoklata követte, amelyben a volt szocialista tárcavezér kemény szavakkal bírálta az új munkatörvénykönyvet. Czomba Sándor foglalkozáspolitikai államtitkár kérte, hogy a részleteket szerdán vitassák meg, amikor 8 órás időkeret jut a témára. Külön csak arra hívta fel a figyelmet, hogy nem szűnt meg a háromoldalú egyeztetés, s idézte, a szocialisták az OÉT-et leginkább kávézgatásra és pogácsázásra használták fel.
A napirend előtti felszólalások sorát Hoffman Pálé zárta, aki 1956. november 4-e címmel kért szót.