Ezt eszed szilveszterkor

62-féle virslit vizsgált meg a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal laborban, de sok hibát nem talált. Ennél komolyabbak voltak a különbségek, ha az emberek ízlésére bízták.

2011. 12. 27. 19:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.


Milyen a jó virsli?
A virsli legfeljebb 30 milliméter átmérőjű, természetes, vagy műbélbe töltött húspépet tartalmazó, hőkezelt készítmény, amelynek előállítását a Magyar Élelmiszerkönyv szabályozza. Lehet füstöletlen, füstölt, vagy füstölt ízesítésű. A füstölés keményfa elégetésével, illetve füstaroma párologtatásával történik. Ha a termék megnevezésében a füstölt ízű kifejezést olvassuk, akkor a füstaromát bekeveréssel vagy injektálással juttatták a húskészítménybe.

A virslinek legalább 40 százalékban húst kell tartalmaznia. Fehérjetartalma legalább 10 százalék, víztartalma legfeljebb 70 százalék, zsírtartalma maximum 25 százalék lehet, míg sótartalma nem haladhatja meg a 2,5 százalékot. A baromfiból, főleg a pulykahúsból készült virslit nehezebb ízletesebbé és megfelelő rugalmas állományúvá tenni a sertéshúsból készültekhez képest. Az állagot emellett jelentősen befolyásolja a hozzáadott szója mennyisége. A több szóját tartalmazó termék a főzés során megduzzad, állaga pépessé, puhává válik, és így kevésbé élvezhető.

A nátrium-glutamát ízfokozó adalékanyagként több vizsgált termékben is előfordult, s amelyeknél az ízt intenzíven lehetett érezni, azoknál az élvezeti érték jelentősen csökkent – írja a közlemény. A fűszereknél általában a bors íze volt kiérezhető, ugyanakkor nem meglepő, hogy a német illetve osztrák virsliknél az ízesítés némileg eltért a megszokott hazaitól.

Hogyan készül?
Összefoglalóan vörösárunak hívják a húspépből készített termékeket, amelyeket szalonna hozzáadásával finomra aprítanak, általában bélbe töltenek, rövid ideig forrón füstölik és utána hőkezelik (virsli, párizsi, felvágottak). A húspépet nitrites pácsóval és vízzel finomra aprított húsból állítják elő. A víznek az a feladata, hogy a húsfehérje a só jelenlétében oldattá váljon, így a megduzzadt fehérje hálószerűen zárja magába a vizet és a zsírt.

A nyersanyagok építőelemei az izomszövet, a zsírszövet és a kötőszövet. A vörösáruk nyersanyaga hagyományosan marhahús és szalonna, újabban azonban elterjedt a sertéshús használata. A vörösáruk legfontosabb adalékanyaga a nitrites sókeverék és a nátrium-pirofoszfát. A foszfát részben a pép pH-értékének növelésével, részben az izomfehérje duzzadásának elősegítésével megfelelő rugalmas állományt és kellő víz- és zsírkötést biztosít. A fűszerezésük általában enyhébb, legfontosabb fűszerük a bors.

A pépesítés
A vörösáruk előállításának legfontosabb fázisa a pépesítés. A pép minőségét a nyersanyag-összetevők minősége és mennyisége, az aprítóberendezések konstrukciója és műszaki állapota, valamint a nyersanyag-összetevők hozzáadási sorrendje határozza meg, de befolyásolja a gyártási folyamat során alkalmazott hőmérséklet is.
A vágás során a színhúson és gyártási szalonnán kívül egyéb nyersanyagok is kitermelődnek, melyeket hagyományosan nagyrészt más termékfélék (kenős termékek, hurkafélék stb.) előállításánál használnak fel. A korszerű ínleválasztó berendezések és nagy késfordulatszámú kutterek azonban lehetővé teszik a nagy kötőszövet-tartalom miatt nehezen aprítható nyersanyagok feldolgozását, illetve az eltérő módon feldolgozható izom- és kötőszövet szétválasztását. Így lehetőség van például a bőrke és az ín vörösárufélékhez vagy húspéphez történő felhasználására.

Bélbetöltés
A bélbetöltést csigás vagy lamellás, esetleg dugattyús töltőgéppel végzik. A kis átmérőjű vörösárut (virsli, krinolin, szafaládé) pározni, a nagy átmérőjű vörös árut (párizsi) kötözni vagy klipszelni szokták. Kis átmérőjű termékekhez használhatnak természetes beleket (juh vékonybél: virsli, sertés- és marhavékonybél: szafaládé illetve krinolin) emészthető, kollagénalapú műbeleket (virsli) vagy cellulózalapú műbeleket (celofánbél: virsli). A nagy átmérőjű termékhez kollagénalapú, nem emészthető műbeleket, vagy cellulózalapú, rostos műbeleket használnak. Hosszabb eltarthatóságú termékek gyártásánál PVDC-vel lakkozott cellulózalapú műbeleket használnak.

Füstölés, főzés
A nitrites pácsóval gyártott vörösárukat bélbetöltés után rövid ideig pihentetik a színkialakulás érdekében, és utána füstölik, majd főzik. A vörösáruknál a meleg füstölés tartósító hatása elhanyagolható, elsősorban íz- és színkialakítás céljából alkalmazzák. A főzés célja egyrészt az elvárt rugalmas állomány kialakítása, másrészt a nemkívánatos mikrobák jelentős mértékű elpusztítása. A hőkezelés általában füstöléssel kezdődik, amelyet szárítás előz meg.

A minőséget befolyásoló tényezők
A nyersanyag minősége nagyban függ a felhasznált zsír és kötőszövet arányától, tehát a hozzáadott bőrke és ínpép mennyiségétől. A megfelelően pépesített bőrke 10 százalék körüli mennyiségben csökkenti a hőkezelési veszteséget, növeli a rugalmasságot, esetleg halványítja a színt, de ha ez nem cél, nitrites vérrel pótlólag színezhető a virsli.

A nyersanyagok adagolási sorrendjének is szerepe van. Minél kevesebb a fehérje a pépben, annál kritikusabb az adagolás sorrendje, az egyes alkotórészek aránya, az aprítás mértéke, az aprítás hőmérséklete, valamint a hőkezelés mértéke. Ez utóbbi persze nem egy örök igazságra is rávilágít, mely szerint nem jó alapanyagból művészet jó terméket előállítani, hanem a hitványból olyat, amely legalább a jó illúzióját adja.

A vizsgálat
Több mint 400 laborvizsgálattal 62-féle virslit vizsgált a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal, ám mindössze két termékkel szemben élt érzékszervi kifogással, háromnál pedig a jelölés nem felelt meg az előírásoknak – közölte a Vidékfejlesztési Minisztérium.

A rangsor
A vizsgált termékek közül 40-nek a kedveltségét is felmérte a hatóság. A 40 virsli fele-fele arányban készült sertés-, illetve baromfihúsból. A legjobb termékek 5 pontot, míg a legrosszabbak 0 pontot kaptak. A sertésvirslik közül a 2 pontos volt a legrosszabb, míg 7 kapott 5 pontot. A baromfivirslik közül viszont 2 kapott 0 pontot, és csak 3 érte el az 5 pontos minőséget.

A sertésvirslik

5 pontot kapott (nagyon jó):

HORECA Bécsi virsli (Wiesbauer-Dunahús Kft., Gönyü)
HORECA Koktél virsli (Wiesbauer-Dunahús Kft., Gönyü)
Karát Bécsi virsli (Wiesbauer-Dunahús Kft., Gönyü)
PROFI Frankfurti virsli (Pápai Hús Kft., Pápa)
HORECA juhbeles virsli (Pick Szeged Zrt., Baja)
TESCO Bécsi virsli (származási hely: Németország)
Karát Ínyenc virsli (származási hely: Csehország)

4 pontot kapott (jó):

Nádudvari roppanós virsli (Nádudvari Élelmiszer Kft., Nádudvar)
Cora Bécsi virsli (KOMÉTA ’99 Zrt., Kaposvár)
Sajtos virsli (Pick Szeged Zrt., Szeged)
Wiener Würstel (Wiesbauer-Dunahús Kft., Gönyü)
Frankfurti juhbeles virsli (származási hely: Ausztria)

3 pontot kapott (közepes):

Wikinger Hot Dogs virsli (származási hely: Németország)
Profi sertés virsli (ZIMBO Perbál Kft., Perbál)
AHD sertés virsli (Alföldi Hús Zrt., Szarvas)
Frankfurter virsli (Pick Szeged Zrt., Szeged)
COOP műbeles virsli (Pick Szeged Zrt., Szeged)

2 pontot kapott (gyenge):

Sertés virsli (Pick Szeged Zrt., Szeged)
Cora Ínyenc virsli (Pick Szeged Zrt., Szeged)
TV (Tesco Value) sertés virsli (Surjány Hús Kft., Törökszentmiklós–Surjány)

1 és 0 pontot nem kapott egy termék sem.

***

A baromfivirslik

5 pontot kapott (nagyon jó):
Kaiser baromfihúsos tartós virsli (Debreceni Csoport Húsipari Kft., Szolnok)
Sága Füstli, füstölt pulykavirsli (Sága Foods Zrt., Sárvár)
Sága Füstli, füstölt pulykavirsli ízletes sajtdarabokkal (Sága Foods Zrt., Sárvár)

4 pontot kapott (jó):

Falni jó, pulykavirsli, füstölt ízű (Sága Foods Zrt., Sárvár)
3 pontot kapott (közepes):
eFeF baromfi virsli, 67% hússal (eFeF Kft., Pécs)
Dárdás baromfi virsli (Pick Szeged Zrt., Szeged)
JUH-ÁSZ virsli (származási hely: Csehország)
Orsi Kölyök virsli (Merian Foods Kft., Orosháza)
TS (Tesco) Baromfi virsli, füst ízű (Gallicoop Zrt., Szarvas)

2 pontot kapott (gyenge):

eFeF baromfi virsli, 48% hússal (eFeF Kft., Pécs)
TV (Tesco Value) baromfi virsli (származási hely: Szlovákia)
Sága Fini Mini, pulykavirsli (Sága Foods Zrt., Sárvár)
ARO baromfi virsli (Pápai Hús Kft., Pápa)
CBA baromfi virsli (Merian Foods Kft., Orosháza)

1 pontot kapott (nagyon gyenge):

Reál füstölt baromfi virsli (Merian Foods Kft., Orosháza)
Frankfurti baromfivirsli (Debreceni Csoport Húsipari Kft., Szolnok)
COOP baromfi virsli (Merian Foods Kft., Orosháza)
Dárdás füstölt ízű virsli (Sága Foods Zrt., Sárvár)

0 pontot kapott (elfogadhatatlan):

Dárdás Frankfurti baromfi virsli (Debreceni Csoport Húsipari Kft., Szolnok)
SÁGA Frankfurti pulykavirsli (Sága Foods Zrt., Sárvár)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.