A drágább autókat még a piaci árnál 60-70 százalékkal olcsóbban sem könnyű eladni – mondja Bors Róbert egy győri használtautó-kereskedés telepvezetője. „A kis- és középkategóriájú autók voltak eddig a jellemzőek, de már megfigyelhető, hogy a nagyobb értékű, felső kategóriájú és luxusautókkal is jönnek az ügyfelek érdeklődni”.
Mindentől szabadulnának
A válság két évvel ezelőtti kirobbanása és a devizahitel-problémák megjelenése óta nem volt olyan nagy forgalma egy győri bizományi üzletnek, mint most, az év vége, és a végtörlesztés határidejének lejárta előtt.
Horváth János üzletvezető szerint míg korábban az átmeneti pénzzavarba került emberek apróbb használati tárgyaival volt tele a bolt, az elmúlt hetekben megnőtt a nagy értékű vagyontárgyak száma. „Komoly arany ékszereket adnak el az emberek. Nem láncokat, hanem komoly ékszereket, nagyobb értékű műszaki termékeket, tévét, hifit, családi ezüstöt, herendi porcelánokat próbálnak értékesíteni”.
A pénz összeszedése nem elég
Végtörleszteni azonban a pénz összeszedése után sem könnyű. A Pénzügyi Felügyelethez október óta több száz panasz érkezett arról, hogyan próbálják a hitelintézetek akadályozni ügyfeleik végtörlesztését.
Binder István a PSZÁF szóvivője közölte: olyan tájékoztatást adtak a végtörlesztési dokumentumban, hogy az ügyfelek legyenek tekintettel arra, hogy a végtörlesztési forrásokat az adóhatóság ellenőrizni fogja vagyongyarapodás szempontjából, ami szintén felvetette a megtévesztés gyanúját.
November végéig 340 milliárd forintnyi devizahitelt végtörlesztettek az adósok – derül ki a pénzügyi felügyelet legfrissebb statisztikáiból. Ha marad az eddigi ütem, december végéig mintegy 500 milliárd forinttal csökkenhet a háztartások devizaadóssága, ez a jelenlegi állomány tizede.