Borsod-Abaúj-Zemplén megyében minden együtt van, amiről egy ellenzékben lévő baloldali alakulat csak álmodhat: egy elszegényedett térségről beszélünk, ahol szociális témákkal könnyen arathat egy erre szakosodott szervezet. Ráadásul a megyeszékhely, Miskolc és környéke olyan eliparosodott vidék, amely hagyományosan erős bázis a szocialista gondolatokat közvetítők számára, ráadásul még a munkanélküliség is szaporítja az itt élők gondjait. Fontos adalék, hogy megerősödtek és/vagy megmutatkoztak errefelé a szavazatokra amúgy nem hajtó mozgalmak és alapítványok is, valamint hogy a Jobbik remekül tud mozgósítani a megyében.
Boros Bánk Levente kérdésünkre elmondta: benne van a pakliban, hogy a baloldal nem szeretné átengedni hagyományos fellegvárát a radikálisoknak, de ő mást is kiolvasott az ellenzéki motivációkból. A korábban éppen Miskolcon tanító politológus úgy látja, hogy a borsodi mozgolódás mögött ott van az is, hogy Orbán Viktor szót ejtett évértékelőjében arról, hogy a középosztálynak szövetséget kell kötnie a leszakadókkal. Ezért egyfajta politikai verseny indult be a baloldalon, hogy ezeket a rétegeket megnyerjék maguknak – véli, hozzátéve, hogy az sem véletlen, hogy egy éhségmenet innen indult, Nyugat-Magyarországról ez elképzelhetetlen lenne vagy legalábbis hiteltelen. Ugyanakkor úgy látja, hogy a polgári jelszavakkal és piacbarát politikával házaló Demokratikus Koalíciónak vagy a Haza és Haladás Alapítványnak is nyílt terep Borsod, egyfelől a politikai emlékezet rövidsége miatt, másfelől pedig azért, mert a régió a mindenkori kormányzat összetételétől függetlenül nem tudott felzárkózni a Dunántúlhoz például. Azt pedig egy kölcsönösen előnyös helyzetnek tartja, hogy a korábban szocialista színekben induló, ám 2010-ben már függetlenként nyerő helyi polgármesterek visszataláljanak pártjukhoz. Boros szerint ugyan a baloldalon rendre megpróbálkoznak a politikai történet felülírásával ilyen-olyan szövetségekben való indulással, de egy idő után mindig bebizonyosodik, hogy ezek a politikusok és az MSZP tulajdonképpen egymásra vannak utalva.
Az MSZP kezdte
A sorozat előfutárának az MSZP-t tarthatjuk, a párt és szimpatizánsai még tavaly borították pirosba Miskolcon a Városháza előtti területet, Mesterházy Attila elnök szavai – gazdaságpolitika helyett gazdagságpolitika van – azonban nem indították el a balliberális erők eseménylavináját. Ez csak a Gyurcsány Ferenc vezette Demokratikus Koalíció januári akciója után következett be. A párt elnöksége ekkor beköltözött arra az Avas lakótelepre, amely pont az egykori miniszterelnök által meghirdetett Fészekrakó programnak köszönhetően vált hírhedetté. Gyurcsányék itt és ekkor tiltakoztak lapunk azon felvetése ellen, hogy előkampányt tartanának az áprilisban esedékes időközi önkormányzati választásokra, de beszédes, hogy a médiaakció főszereplője több csatornának is elmondta: többször az MSZP-t emlegették neki a járókelők, mikor szóba elegyedett velük.
Nem is kellett sokat várni a szocik válaszára, az úgynevezett éhségmenetre, noha ők ugyanúgy állították (nekünk is), hogy megmozdulások nem a „nyolcvankilencesek” terepgyakorlatára adott reakció. A borsodi megyeszékhelyről indult „munkát, kenyeret, tisztességes béreket” követelő csapat soraik között MSZP-s prominensekkel, helyi szocialista képviselőkkel és a Magyar Szolidaritás Mozgalom, valamint az Egymillióan a Demokráciáért szimpatizánsaival. A 200 kilométeres gyalogtúra végeredménye aztán felemás lett, hiszen egy közös, ezerfős MSZP–MSZM-demonstrációba torkollott az egész, viszont a résztvevők közül páran pártállásra való tekintet nélkül újabb mozgalmat alapítottak, hogy „képviseljék a kisembereket,és felemeljék a szavukat az igazságtalanságok ellen”.
Bajnai is itt lebegtet
A napokban pedig a Szolidaritás is eljutott Északkelet-Magyarországra. A mozgalom ugyan hangsúlyozza, hogy nem párt, de jótékonysági akciójuk a pártok kampánybeli aktivitásukat idézi: a Gyermekétkeztetési Alapítvánnyal közösen egy tűzoltóautóból kialakított éholtó járművel visznek majd meleg élelmet Csenyétére, Beretre, valamint Alsó- és Felsőgagyra. A beharangozó sajtótájékoztatón a mozgalom nevében Bogdán János aktivista beszélt arról, hogy mindezt az éhséglázadások megelőzése érdekében teszik, mert tartanak attól, hogy a jövőben társadalmi csoportok ugranak egymásnak. A Hvg.hu beszámolója szerint Bajnai Gordon is azért ment Edelénybe – többek között az éhségmenetet szervező korábbi Komjáthi meghívására –, hogy a mélyszegénység leküzdéséről beszéljen. A politikus szokás szerint lebegtette visszatérési szándékát, amit némiképp hiteltelenít, hogy a papíron „jó kormányzáshoz” tanácsokat adó Haza és Haladás Alapítványa szabályos lakossági fórumot tartott, ami nem éppen szakértői-értelmiségi műfaj.
Két alakulat kullog az utolsó sorban, nekik van még pótolnivalójuk, hogy ott legyenek a borsodi balos derbiben. A párttá alakult Negyedik Köztársaságot – 4K! esetében érthető a lemaradás: nekik január végén alakult meg a helyi szervezetük. Ez volt az utolsó fehér foltjuk egyébként. Az LMP azonban sem az Új ellenállás, sem a frakcióvezető-váltás, sem a tisztújító kongresszus alkalmából nem másította meg a Miskolc környéki politikát.
Olyan részeg volt a buszsofőr, hogy az utasok szóltak neki, hogy Csömörnél karambolozott - videó