86 ezren kapnak magasabb fizetést + Videó

Tízezrekkel emelkedik az orvosok bére a tárcával történt megegyezés alapján – mondta el kedden Szócska Miklós.

Gabay Balázs
2012. 03. 20. 13:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormányszóvivő elmondta, a kormány azt vállalta, hogy a rossz rendszereket átalakítja a szolgáltatóbarát, hosszú távon működtethető szolgáltatások érdekében és azért, hogy az államadósság ne növekedjen tovább. Az átalakítás körébe tartozott többek közt az oktatás, a közösségi közlekedés és egészségügy is. Giró-Szász András megjegyezte, eladósodott szakágat örökölt a kormány. A Nemzeti Erőforrás Minisztérium (Nefmi) az elmúlt időszakban intenzív tárgyalásokat folytatott az ellátó intézményekkel, ennek eredményeként sikerült dűlőre jutni az egészségügyben dolgozók fizetésemelésével kapcsolatban. Hozzátette, az emelést a rendszer-átalakítás folytán megtakarított forrásból fedezi a kabinet.

A Fidesz-frakció és az egészségügyi kormányzat szerint sürgősen felül kell vizsgálni az elmúlt években kötött, az országnak és a betegeknek előnytelen egészségügyi privatizációs szerződéseket. A kormánypárti képviselőcsoport sajtóosztálya ezt az MTI-hez eljuttatott közleményében írta, tudatva, hogy Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár kedden összefoglaló tájékoztatást adott a frakciónak az egészségügyi átalakításokról. A frakció és az egészségügyi államtitkárság közös célja – folytatták –, hogy a betegutakat és a betegbiztonságot figyelembe véve a jelenleginél egy jóval hatékonyabban működő egészségügyi ellátórendszer jöjjön létre, amelynek minőségi szolgáltatásaihoz – anyagi helyzetétől függetlenül, szükséglete szerint – egyforma eséllyel férhet hozzá minden magyar állampolgár.

A fizetésemelés az egészségügy sorsfordító kérdése – jelentette ki Réthelyi Miklós. A Nefmi tárcavezetője a múltra kitérve elmondta, decemberben megkezdték az intézmények adósságának törlesztését, ezzel évtizedek óta tartozott a mindenkori kormány. Kiszámítható élet- és jól szervezett képzési pályára, valamint megfelelő népegészségügyi programokra van szükség, tette hozzá.

86 ezer ember kap többet

Az idén bekövetkező béremelés 86 ezer embert érint, ezt a lehető legkeményebb munka árán sikerült kiharcolni, hangoztatta a tárcavezető. Ebből 16 520-an dolgoznak a járó- és fekvőbeteg-ellátásban, 67 ezren szakdolgozóként, de idetartozik 1380 biológus, gyógyszerész, kémikus is. Réthelyi köszönetet mondott az érdekképviseletnek a tárgyalásokért és a türelemért. „Több körben egyeztettünk velük, partnerségükre továbbra is számítunk.” A rezidensek bérét firtató újságírói kérdésre úgy fogalmazott: ők a szakvizsgára készülő orvosok, tehát az ő problémájukra is sikerült gyógyírt találni. Szócska Miklós ehhez annyit tett hozzá, hogy most már a rezidensek rendelkezésére bocsáthatja az iratmegsemmisítőt, ahová behajíthatják korábban ügyvédi letétbe helyezett felmondóleveleiket.


„Senkit sem hagyunk lent. A »Mindent a bérekre« után ez a legújabb jelszavunk” – hangsúlyozta Szócska Miklós. A Nefmi egészségügyért felelős államtitkára korábban többször hasonlította az egészségügy megmentését a chilei bányamentéshez, így köszönetet mondott azoknak, akik kitartottak odalent, a tárgyalópartnereknek pedig azért, hogy bölcsek maradtak. „Lukat kellett fúrni, a technológiát ki kellett fundálni, a munkát pedig össze kellett hangolni.” Elhangzott: a keddi bejelentés az alkalmazottakra vonatkozó első lépés volt, de várhatóak következő lépések is. Elmondta, a rezidenseket fél 3-ra, a sajtótájékoztató után várja az államtitkárság.

Szócska Miklós kérdésre válaszolva elmondta: 30 milliárd 550 millió forint állt rendelkezésére a bérrendezésre, 15 milliárdot a hatékonyságnövelésből sikerült kigazdálkodni. „A mentőakció forrásaiért meg kellett dolgozni. A rezidensek ösztöndíjprogramja, avagy a kasszasöprés kisebb állomások voltak az efelé vezető úton.”

65 ezres emelés

„Az érintett orvosok bruttó bére 350 ezres fizetésig 65 ezer forinttal emelkedik. Bruttó 400 ezer forintos bér felett 10 ezres emelésre számíthatnak a doktorok. Az orvosok 90 százaléka nettó 85 ezer alatt keresett mostanáig, ez elképesztő. Ilyen adatokkal bőven szolgálhatok önöknek” – jelentette ki az államtitkár.

A szakdolgozók esetében komoly probléma volt korábban, hogy a képzetlen pályakezdők ugyanannyit kerestek, mint a hosszú munkaviszonnyal bírók. Az új bértábla megszünteti ezeket a visszásságokat. Az egészségügyben dolgozók közül 22 ezer fő esetében 20 ezer forint feletti béremelést hajtanak végre, 32 ezer főnek pedig több mint 15 ezerrel nő a fizetése. „Végre nem a minimálbérre lesz összenyomva a bérezés” – hangsúlyozta az államtitkár. Hozzáfűzte: az uniós források összegeit az intézmények pályázati úton igyekeznek a szakdolgozók, orvosok béreire fordítani.

Szócska kérdésre reagálva elmondta, az ügyeleti díjak ügyében elfogadták a szakmai szervezetek javaslatát, így a mozgóbérek a megállapodás előtti állapot szerint alakulnak majd.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.