Horváth Csaba szerint a történelmi múlt meghamisítása indult el a Kossuth tér átépítésével. Bővebben>>>
A programvezető elmondta: a szobrot a tér felújítása miatt esedékes régészeti munkák megkezdése miatt kellett elszállítani. Az alkotást egy műhelybe vitték, ahol restaurálják, majd ezt követően Siófokon állítják fel. Wachsler Tamás az MTI érdeklődésére elmondta azt is, hogy csak április közepe után lesz világos, kerül-e valamilyen alkotás a szobor helyére.
Az MTI helyszíni tudósítója azt tapasztalta, hogy már a szobor felett lévő ívet bontják a munkások. Az MSZP aktivistái, akik őrséget vállaltak a szobor mellett, most is a helyszínen vannak. Egyikük, Patek Gábor kispesti helyi képviselő közölte: demonstrálni fognak, hogy tiltakozzanak a szobor elbontása ellen.
Az alkotás elbontását az Országgyűlés Hivatala kezdeményezte a Kossuth téri rekonstrukcióhoz kötődően. A siófoki képviselő-testület február 23-án már elvi döntést hozott a szobor befogadásáról, annak elhelyezéséről azonban még határoznia kell. A tervek szerint a szobor a vasútállomás előtti Millennium parkban áll majd.
Az emlékművet csak a siófoki döntés után lehet a városba szállítani. Emellett a két érintett önkormányzatnak haszonkölcsön-szerződést is kötnie kell, amely a térítésmentes átadást tartalmazza. Siófok polgármestere az MTI-nek hétfőn elmondta: a Balaton-parti város testülete – az egyetlen jobbikos képviselő kivételével – egységesen szavazta meg a Károlyi-szobor befogadásáról szóló elvi nyilatkozatot.
Még ha az a döntés születne, hogy a szobornak a helyén kell maradnia, a mélygarázs építése miatt ideiglenesen akkor is el kell szállítani, ami meg is fog történni, minden politikai vitától függetlenül – mondta hétfőn az MNO-nak adott interjújában Wachsler Tamás, a Steindl Imre-program vezetője.
Ismert, hétfő délután a Fővárosi Közgyűlés tulajdonosi hozzájárulást adott a szobor ideiglenes elbontásához, raktárba szállításához, majd az érvényes engedélyek birtokában az alkotás Siófokon történő felállításához.