A közeljövőben utcára kerülő több tízezer család addig maradhat elárverezett otthonában, ameddig a kiköltöztetést végre nem hajtják rajtuk. Utána azonban tömeges hajléktalanná válás, végleges lecsúszás következik, hiszen például egy hajléktalan ettől kezdve nem tud állást vállalni. Mindez családi tragédiák sorát, szüleiktől elválasztott, állami gyámság alá helyezett gyerekek tömegeit, öngyilkosságokat, éhséglázadásokat, végső soron szociális robbanást fog generálni – vetítette előre a megkezdődött árverezéshullám következményeit Simó Endre.
A Szociális Fórum sajtótájékoztatóján egy felhalmozódott rezsiköltségek miatt kilakoltatás előtt álló tízgyerekes családanya, egy védett kora ellenére munkanélkülivé vált, és emiatt lakáshitelét törleszteni képtelen férfi és egy 27 éves, hajléktalan fiatalember példáján keresztül mutatták be a magyarországi szociális rendszer hiányosságait.
Bejelentették, hogy Fazakas András nyugdíjas kezdeményezésére engedetlenségi mozgalmat indítanak, amelyhez az interneten lehet csatlakozni. Eddig mintegy száz devizahiteles döntött úgy, hogy nyomásgyakorlás érdekében három hónapig nem a banknak fizeti a törlesztőrészletet, hanem ügyvédi letétbe helyezi az esedékes összeget. Bemutatták azt a kiskunmajsai hitelkárosultat is, aki svájci frankban szerette volna törleszteni frankhitelét, de az OTP megtagadta tőle ennek lehetőségét, és emiatt magánvádas pereket indított a pénzintézet ellen. A hölgy szerint a bank nem csak uzsorázással vádolható, de bizonyíthatóan számviteli csalással is. Ügye jelenleg az ügyészségi vizsgálat fázisában van.
Közérdekű keresetet!
A Szociális Fórum szervezője azért tartja a magyar kormány kötelességének azt, hogy közérdekű keresetben támadja meg az egyébként is jogellenes részletektől hemzsegő hitelszerződéseket, mert Magyarország aláírta az ENSZ Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatát (1948), amelynek része az élethez, a lakhatáshoz és megélhetéshez való jog – mondta Simó Endre az MNO kérdésére. A kormánynak akkor is kötelessége felvenni a kesztyűt a bankokkal szemben, ha ezzel a nemzetközi pénzügyi körök nemtetszését vívja ki, noha ez nyilván pénzügyi következményeket vonhat maga után. Ennél azonban sokkal nagyobb veszélyt jelent az országra a tömeges kilakoltatásokból, a szociális rendszer gyengeségéből és a jogbiztonság hiányából fakadó szociális robbanás – vélekedett.
A kilakoltatásokról szólva elmondta, hogy szerinte a közjegyzők végrehajtási záradékolási gyakorlata is jogellenes, mert ellenkezik a közjegyzőkről szóló és a végrehajtásról szóló törvényekkel. A Szociális Fórum minden érintettet arra biztat, hogy emeljen végrehajtási kifogást, és forduljon bírósághoz a végrehajtás megszüntetése érdekében. Véleménye szerint a kormány által a devizahitelesek megsegítésére hozott eddigi intézkedései csak azokon segítettek, akiknek voltak megtakarításaik. Ellenben az alsó középosztály kis jövedelmű, leszakadó rétegeit – akiket egyes politikusok erőszeretettel csak „roncstársadalom” néven definiálnak – a kormány magára hagyta. Ezt azonban nem teheti meg, mert ez ellentétes az EU alaptörvényével és az emberi jogok nyilatkozatával egyaránt – állítja Simó Endre.