Már fellélegezhet Magyarország

Az MTA szakértője szerint áttörést hozott Magyarország és az Európai Bizottság viszonyában Orbán Viktor és José Manuel Barroso tanácskozása.

NT
2012. 04. 24. 17:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vida Krisztina, a Magyar Tudományos Akadémia Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpontja Világgazdasági Intézetének tudományos főmunkatársa azt mondta az MTI-nek, hogy az utóbbi időben rengeteg volt a találgatás és a bizonytalanság, ennek „forintban mérhető volt a vesztesége”, számítások szerint havonta 10 milliárd forint veszteséget okozott a hozamfelárak emelkedése amiatt, hogy csúszott a hiteltárgyalások megkezdése a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az EU-val – mutatott rá.


Úgy fogalmazott, most már „fellélegezhetünk”, mert bár a bizottság csak szerdán foglalkozik a folyamatban lévő magyar ügyekkel, de ha Barroso „most sok mindenre rábólintott”, jó esély van rá, hogy a bizottság is így tesz.

A hiteltárgyalások megkezdésének időpontjáról azt mondta, az EU „átpolitizáltabb”, az IMF inkább kivárja az uniós álláspontot. Úgy látja, a brüsszeli tárgyalás sikeréhez az is hozzájárult, hogy a kormány bemutatta a második Széll Kálmán-tervet, amely ismét bizonyítja elkötelezettségét a költségvetési hiány három százalék alatti tartásához.


Felhívta ugyanakkor a figyelmet arra: az, hogy mennyiben ítéli tarthatónak a költségvetési hiányt az EU, attól is függ, hogy az új típusú adók eurokonformak-e, és beindul-e a gazdasági növekedés. Megjegyezte, Orbán Viktor „optimista, reméljük, realista” azt illetően, hogy 2013-tól megindul a dinamikus gazdasági növekedés.

Vida Krisztina szerint az ügyben mind az EU és az IMF, mind pedig Magyarország engedett. Magyarország a médiatörvény ügye óta folyamatosan nyitottnak mutatkozott, a kritikák nagy részével egyetértett, és „gyors változtatásokkal” reagált rájuk – mondta. Az elemző elvi kérdéseknek nevezte azokat a témákat – a jegybankelnök esküjének, fizetésének és a bírák nyugdíjazásának kérdését –, amelyekben a kormány ragaszkodik az álláspontjához.

A bizottság alighanem „belátta”, hogy a kötelezettségszegési eljárások „nem olyan léptékűek”, hogy miattuk tovább kellene halasztani a hiteltárgyalások megkezdését – hangsúlyozta, hozzáfűzve: „kiegyensúlyozott kompromisszum” született.

Izmosodik a forint

Az Orbán–Barroso megbeszélésnek, illetve az Olli Rehn pénzügyi biztos által tett bejelentésnek köszönhetően egyébként a kora reggel óta a térségbeli devizákat meghaladó mértékben erősödő forint a délutáni órákban tovább növelte nyereségét. Miközben a forint keddi nyitásához képest 1,50 százalékkal erősödött az euróval szemben, a lengyel zloty 0,23 százalékkal, a cseh korona 0,38, a román lej pedig 0,04 százalékkal.

Az eurót a hétfő esti 299,43 forint után kedden délután háromnegyed hatkor 294,11 forinton jegyezték a bankközi devizakereskedelemben. A svájci frankot kedden délután 245,00 forinton jegyezték a hétfő esti 249,10 forint után, míg a dollár 222,80 forinton áll az előző esti 228,07 forint, a japán jen pedig 2,7434 forinton a hétfői 2,8097 forint után.

Meredeken lefelé

Meredeken csökkent a keddi londoni kereskedésben a magyar államadósság törlesztéskockázatára kínált biztosítási tranzakciók árazása azokra a jelzésekre, hogy Orbán Viktor miniszterelnök és José Manuel Barroso EU-bizottsági elnök keddi brüsszeli találkozóján előrelépés történt az IMF/EU-finanszírozási csomagról szóló tárgyalások ügyében. Bővebben >>>

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.