A csíkszeredaiakat nagyon nem érdekli a hisztériaáradat

Már több mint 260 ezren kérték az elmúlt év január 3-ától a magyar állampolgárságot az egyszerűsített honosítás segítségével.

Tompos Ádám
2012. 06. 04. 5:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„A több állam fennhatósága alá vetett magyarság minden tagja és közössége része az egységes magyar nemzetnek, melynek államhatárok feletti összetartozása valóság, s egyúttal a magyarok személyes és közösségi önazonosságának meghatározó eleme.” Ez a mondat abban a két éve, 2010. május 31-én elfogadott és Kövér László, valamint Semjén Zsolt által jegyzet törvényjavaslatban szerepel, amely A nemzeti összetartozás melletti tanúságtételről címet kapta. Sólyom László akkori köztársasági elnök alá is írta június 3-án a javaslatot, így másnap, a trianoni békediktátum kilencvenedik évfordulóján életbe is lépett a törvény, amely kimondta azt is: június negyedike a nemzeti összetartozás napja.

A szocialisták erre is nemmel szavaztak

Az Országgyűlés május 31-én szavazott erről, a Fidesz és a kereszténydemokraták, valamint a Jobbik igenjei mellett csak Juhász Ferenc (MSZP) és Schiffer András (LMP) szavazott hasonlóan. A Lehet Más a Politika frakciója tartózkodott, a Magyar Szocialista Párt tagjai pedig a nem mellett döntöttek. Ugyanis szerintük a kezdeményezés „rontja Magyarország jószomszédi kapcsolatait és nem szolgálja a határon túli magyarok érdekeit”. A szocialisták amúgy több módosítót is beadtak: kifogásolták például a törvény preambulumában szereplő utalást Istenre mint a történelem urára, és azt is szerették volna elérni, hogy az „egységes magyar nemzet” helyett szerepeljen az „egységes magyar kulturális nemzet” kifejezés. A jobbikosok pedig egy történelmi Magyarországot formázó, aranyozott kitűzőt adtak azoknak a képviselőknek, akik megjelentek a Ház június negyedekei ülésén. A szocialistákat egyedül Szili Katalin képviselte, a meg nem jelent baloldaliakat Novák Előd alelnök hungarofóbnak nyilvánította.

Törvény a kettős állampolgárságról

Az emléknap körül kialakult nemzetközi és hazai vita ugyanakkor nem értelmezhető a pár nappal korábban lebonyolított kettős állampolgárságról szóló törvényjavaslat megszavazása nélkül. Erre a javaslatra csak Gyurcsány Ferenc, Molnár Csaba, Szanyi Tibor mondott nemet, a többi szocialista képviselő vagy tartózkodott, vagy nem tartózkodott az ülésteremben. Szlovákiában ellentörvényt fogadott el az akkori soviniszta–szociáldemokrata koalíció, alkotmányellenes javaslatuk értelmében, aki felveszi a magyar állampolgárságot, az automatikusan el is veszíti ezzel a szlovákot. A Fico–Slota-kabinetet váltó, Radicova vezette, a Híd-Mostot is soraiban tudó liberális–konzervatív kormány ugyan megígérte, hogy felülvizsgálja a szigorú törvényt, ennek dacára azonban többen – köztük 99 évesen Tamás Aladárné – elveszítették szlovák állampolgárságukat.

Idehaza 2010-ben már nem ismétlődött meg az a 2004-es hisztériaáradattal járó kampány, amelyben például Székelyudvarhelyen nyomtatott brosúrákon biztattak a nemmel való voksolásra, vagy amikor azzal érveltek a kettős állampolgárság elutasítása mellett, hogy előfordulhat akár az is, hogy ha nyernek az igenek, akkor idős erdélyi, vajdasági magyarok a számukra is ingyenessé váló magasabb színvonalú ellátás miatt itt keresnek gyógyulást fájdalmas betegségeikre.

260 ezer igénylő

A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium nemzetpolitikai államtitkárságának tájékoztatása szerint már több mint 260 ezren kérték az elmúlt év január 3-ától a magyar állampolgárságot az egyszerűsített honosítás segítségével, közülük már több mint 170 ezren letették az állampolgársági esküt. Érdekesség, hogy ebből közel 40 ezer kérelem Csíkszeredáról érkezett, ott tették le a legtöbb esküt is. Az államtitkárság arról is tájékoztatta lapunkat, hogy „továbbra is nagyon sokan szeretnék a magyar állampolgárságot meg/visszaszerezni”, erre az összes magyarországi anyakönyvvezetőnél, a bevándorlási és állampolgársági hivatalokban, valamint a kormányablakoknál és a külképviseleteknél van mód. Sok helyen nemzeti ünnepekkel vagy a település napjával kötik össze az ünnepélyes alkalmat, különösen, ha testvértelepülésekről van szó.

Gyökeres fordulat történt az elmúlt két évben a nemzetpolitikában, a külhoni magyarság érdekeinek figyelembevétele áthatja az egész kormányzati munkát – mondta Répás Zsuzsanna a kabinet kétéves évfordulója alkalmából adott interjúban.>>>

Egy korábbi interjúban a nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár leszögezte: szemléletváltás valósult meg a nemzetpolitikában a kormányváltással, az irányváltás legmarkánsabb jelei között említve az egyszerűsített honosításról és a nemzeti összetartozás napjáról szóló törvényeket.>>>

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.