A bíróság egy esetben kötelezte helyreigazításra a Pécsi Újságot, mert álláspontja szerint azzal, hogy egy április végén megjelent cikkének címében azt írta: Gyurcsány szakdolgozata egyezik exsógora dolgozatával, megsértette a volt kormányfő személyhez fűződő jogát. A cím ugyanis alkalmas volt rá, hogy a politikust rossz színben tüntesse fel.
A törvényszék a további három keresetből kettőt a véleménynyilvánítás szabadságára, illetve arra hivatkozva utasított el, hogy nem állapítható meg személyiségijog-sérelem. Egy esetben úgy találta, hogy a kifogásolt szövegrész más személyt érint.
Ki tudhatott erről?
Ismert, május közepén a Fidesz arra szólította fel Gyurcsány Ferencet, hogy vádaskodás és fenyegetőzés helyett végre tisztázza magát gyanús szakdolgozata ügyében. Az akkori közleményében Selmeczi Gabriella arra hívta fel a figyelmet, hogy Pécsi Tudományegyetem megállapítása szerint Gyurcsány Ferenc szakdolgozata már 2000 előtt eltűnt, és ha igaza van az exkormányfőnek abban, hogy az eltűnés bűncselekmény következménye, akkor a tettes nyilvánvalóan olyan ember, aki már akkor tudhatta, hogy közéleti szerepre készül. „Ki tudhatott erről Gyurcsány Ferencen kívül?” – teszi fel a kérdést a Fidesz szóvivője.
A Gyurcsány-szakdolgozat-ügy eddig ismert részletei
Az egykori pécsi KISZ-titkár felsőoktatási tanulmányai azután kerültek a figyelem középpontjába, hogy a Hír Televízió Célpont című műsora kiderítette: első szakdolgozatának címe és bírálata megegyezik korábbi sógorának diplomamunkájával.
Ezt követően Facebook-bejegyzésében Gyurcsány azt állította, 1984-ben azért ezt a témát választotta, mert akkori felesége szüleinek balatonfüredi családi házában sok anyagot talált a környék szőlészetéről és borászatáról. Az exsógor ugyanakkor a Célpontnak már másnap hazugságnak titulálta a volt kormányfő állítását. A Hír TV április 29-én azt mutatta be: a bírálat alapján rekonstruált 35 oldalas Gyurcsány-dolgozat majdnem minden ponton egyezik a volt sógoráéval.
Gyurcsány múlt hét csütörtökön azt mondta, hamarosan nyilatkozik, miután kiderült, a pécsi egyetemen megtalálták volt sógora szakdolgozatát. A volt kormányfő ezt azóta sem kommentálta, pedig korábban azzal védekezett: Rozs Szabolcs értekezését valaki az ő ellopott dolgozata alapján, utólag állította össze.
A Hír TV Célpont című műsorának a kijelölt pécsi iskola volt igazgatója azt mondta: Gyurcsány nem teljesítette a tanítási gyakorlatát.
A Magyar Nemzet a birtokába került dokumentumra hivatkozva azt írta: párttársa diplomáztatta le a későbbi kormányfőt, aki az MSZMP egyik jegyzőkönyvének tanúsága szerint „a mozgalmi munkában megtalálta személyisége kiteljesedésének lehetőségeit”. Klinghammer István akadémikus, az ELTE korábbi rektora az üggyel kapcsolatban úgy reagált: nem elfogadható Gyurcsány Ferenctől az, hogy nem emlékszik a diplomaszerzés részleteire.
Közokirat-hamisítás gyanúját veti fel Gyurcsány Ferenc diplomaügye – nyilatkozta az ügyről a Hír TV Rájátszás című műsorában Gellér Balázs, az ELTE Állam- és Jogtudományi Karának docense.