Nem gyásznap, ünnep + Kép

Az Orbán-kormány egyik első lépéseként a nemzeti összetartozás napjává nyilvánította a trianoni békeszerződés aláírásának napját, június 4-ét.

NT
2012. 06. 03. 22:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarország számára 2010. május 31. óta június 4., az első világháborút lezáró trianoni békeszerződés aláírásának napja a nemzeti összetartozás napját is jelenti. Az erről szóló törvény kimondja: „a több állam fennhatósága alá vetett magyarság minden tagja és közössége része az egységes magyar nemzetnek, melynek államhatárok feletti összetartozása valóság, s egyúttal a magyarok személyes és közösségi önazonosságának meghatározó eleme„.

Színes programok, sok érdeklődő

Vasárnap a nemzeti összetartozás napja alkalmából ismét megnyitotta kapuit az Országház az érdeklődők előtt, a nap során előzetes regisztráció nélkül, szabadon látogatható volt a magyar törvényhozás épülete. A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium által kiadott közlemény szerint a programok rendkívül népszerűek voltak, a Kossuth Lajos téren több ezren, míg a Nyitott Parlament programon 17 óráig közel hétezren vettek részt.


A Kossuth téren Hazatértünk! mottóval egész napos, színes forgatag várta a látogatókat: volt határon túli kézműves kirakodóvásár, kóstoló a Kárpát-medence gasztronómiai kincseiből, táncház, bábszínház, irodalmi beszélgetések és zenés programok kicsiknek és nagyoknak egyaránt.

Következetesnek kell maradni a magyarok közötti szolidaritásban, a határokat átívelő nemzeti összetartozásban, mert csak így érhető el, hogy a trianoni tragédia átlényegüljön valami egyedülállóan jóvá – ezt Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára mondta a nagytétényi országzászlónál a nemzeti összetartozás napja alkalmából rendezett ünnepségen szombaton.

Megpróbáltatások a jelenben

Az eseményen ott volt Duray Miklós szlovákiai magyar politikus, író is. Az egyetemi docens, a szlovákiai Magyar Koalíció Pártjának volt alelnöke beszédében kiemelte, nem a magyar az egyetlen nemzet, amelyet „szétszaggattak”, amelynek „egy részét világgá űzvén szórvánnyá morzsoltak” és amelynek „sorait megtizedelték”. De Európában a magyar az a nemzet, amely elszakított részeinek megpróbáltatása a jelen történelme is.

A szívbe zárt határok állandóak

Szabolcs Attila (Fidesz–KDNP) XXII. kerületi polgármester az eseményen emlékeztetett: 2010-ben az új kormány egyik első feladata volt a nemzeti összetartozás napjának kijelölése, hogy jelezze, a természeti határok ugyan megváltoztathatók, a magyarok szívébe írt határok azonban nem.

Hétfőn reggel katonai tiszteletadással vonják fel Magyarország nemzeti lobogóját a Kossuth téren, közreműködik a Nemzeti Lovas Díszegység, a Magyar Honvédség Támogató Dandár Központi Zenekara és a Budapest Helyőrség.

Egy rendhagyó nap

A parlament ülése hétfőn a megszokottnál két órával korábban, délelőtt 11 órakor kezdődik. Az is eltér az általános gyakorlattól, hogy a határozathozatalokra már rögtön a napirend előtti felszólalásokat követő interpellációk után sor kerül, vagyis a parlamentnek várhatóan csak délután három óráig kell biztosítania a határozatképességet. Kövér László házelnök napirendi javaslatának összeállításakor azokra a képviselőkre volt tekintettel, akik a nemzeti összetartozás napja alkalmából szervezett rendezvényekre igyekeznek. A nemzeti összetartozás napjáról az Országgyűlésben is megemlékeznek, majd Varga Mihály IMF-tárgyalásokért felelős tárca nélküli miniszter is esküt tesz.

Délelőtt a Magyarság Házában Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes nyitja meg az emléknap ifjúsági programjait, a rendezvényen, amelyet rendhagyó történelemóra követ, külhoni és magyarországi fiatalok vesznek részt.

Délután fél ötkor, a trianoni békediktátum aláírásának időpontjában magyarországi helyszíneken és külhoni magyarlakta településeken egyszerre kondulnak meg az emlékezés harangjai. A harangzúgást követően az összetartozás almafáinak elültetése következik Szarvason, „Kárpát-haza” közepén, valamint külhonban Nagyszelmencen, Kisszelmencen, Marosvásárhelyen, Királyhalmán, Csúzán, Szerdahelyen és Őriszigeten. Este a József Attila Színházban zártkörű díszelőadáson Hunyady Sándor Feketeszárú cseresznye című darabját mutatják be. A színházszerető nagyközönség számára a darab októbertől lesz megtekinthető.

A közmédia műsorkínálata

Gazdag műsorkínálattal emlékezik a nemzeti összetartozás napjára a közmédia. Az MR1-Kossuth rádió június 4-ei egész napos programjába a környező országok magyarlakta városai, így Pozsony, Újvidék, Szabadka, Marosvásárhely és Lendva is bekapcsolódnak. A hely című riportműsor olyan településekre látogat el, amelyeknek a trianoni döntés ellenében sikerült kiharcolniuk, hogy továbbra is Magyarországhoz tartozzanak. A Közelről az egymáshoz közeli, de a határ két oldalán fekvő városok, települések gazdasági és kulturális kapcsolatait elemzi, a Határok nélkül magazin pedig az összmagyarság összetartozásának erősítésével és perspektíváival foglalkozik. Hétfőn a budapesti Kossuth téri ünnepélyes zászlófelvonás közvetítésével veszi kezdetét az m1, az m2 és a Duna ünnepi műsora. Később – „egyharmadország” – Trianon-konferencia címmel egy dokumentumfilmet tűz műsorára a Duna Televízió.


A történelem – Trianon árnyékában

Az első világháborút követően a béke feltételeit a magyarok részvétele nélkül határozták meg az 1919–20-as párizsi békekonferencián, amelyen a győztes nagyhatalmak Európa új rendjét kívánták biztosítani. Apponyi Albert, a magyar küldöttség vezetője csak 1920. január 16-án fejthette ki a magyar álláspontot, dokumentumok és térképek segítségével mutatva be a népességföldrajzi helyzetet, történelmi és jogi érveket is hangoztatva – teljesen hatástalanul. A békefeltételeket 1920. májusban adták át a magyar delegációnak, amely ezek olvastán lemondott. A szerződést ezután Benárd Ágost népjóléti és munkaügyi miniszter, valamint Drasche-Lázár Alfréd rendkívüli követ és megbízott 1920. június 4-én látta el kézjegyével a versailles-i Nagy-Trianon-kastélyban, a tiltakozás gesztusaként Benárd állva. Az aláírás percében Magyarországon megkondultak a harangok, tíz percre leállt a közlekedés, bezártak az üzletek.

Törlesztés 30 éven át

A 14 részből, 364 cikkből és több függelékből álló szerződés első része a Nemzetek Szövetségének (Népszövetség) egyezségokmányát tartalmazta, amely minden békeegyezményben helyet kapott. A békediktátum kimondta az ország függetlenségét, meghatározta határait és megtiltotta, hogy a Népszövetség engedélye nélkül Magyarország bárkivel államszövetségre lépjen. A magyar haderő létszámát 35 ezer főben maximálták, megtiltották az általános hadkötelezettséget és a nehézfegyverzet tartását, s korlátozták a fegyvergyártást. Az országnak 1921. május 1-jétől 30 éven át jóvátételt kellett fizetnie az általa okozott háborús károkért (ennek összegét később határozták meg), zálogul lekötötték az állam minden vagyonát és bevételét. A nemzetközi kereskedelemben Magyarországnak meg kellett adnia a győztes hatalmak számára a legnagyobb kedvezményt. A békeszerződés betartását nemzetközi katonai ellenőrző bizottság felügyelte.


A szerződés rögzítette azt is, hogy az Osztrák–Magyar Monarchia felbomlott, s ennek következményeként Magyarország (Horvátország nélküli) területe 283 ezer négyzetkilométerről 93 ezerre, lakossága 18,2 millióról 7,6 millióra csökkent. A Felvidék, a Kisalföld északi fele és a Kárpátalja Csehszlovákiához, Erdély, az Alföld keleti pereme és Kelet-Bánát Romániához, Horvátország, Bácska, Nyugat-Bánát, Zala megye nyugati pereme, a Muraköz és a baranyai háromszög a Szerb–Horvát–Szlovén királysághoz, Nyugat-Magyarország egy sávja Ausztriához került, Lengyelország pedig északon Szepes és Árva megyékből kapott területeket. Végeredményben a magyar állam elvesztette területének mintegy kétharmadát, iparának 38, nemzeti jövedelmének 67 százalékát. A trianoni szerződés az etnikai állapotokat, valamint az 1910-es népszámlálási adatokat sem vette figyelembe.

A magyar nemzetgyűlés 1920. november 15-én ratifikálta a békeszerződést, amelyet az 1921. július 26-i XXXIII. törvénycikk hirdetett ki. Az 1921. december 14–16-i népszavazás nyomán Sopron és környéke az ország része maradt, északon pedig Somoskő és környéke (kivéve a somoskőújfalui várat) 1923-ban tért vissza. A trianoni döntés sokkolta a magyar társadalmat, a két világháború közötti években az ország meghatározó külpolitikai célja lett Trianon revíziója. Magyarország az 1938-as első bécsi döntéssel visszakapta Szlovákia csaknem kizárólag magyarok lakta déli részét, 1939-ben Kárpátalját, 1940-ben a második bécsi döntés révén Észak-Erdélyt és a Székelyföldet, majd Jugoszlávia 1941-es német megszállása után Délvidéket.

A területgyarapodások nyomán Magyarország Trianonban megállapított területe közel kétszeresére nőtt, a Kárpát-medencében élő magyarság túlnyomó része ismét határai közé került, ám ennek ára a háborúban való részvétel volt a fasiszta Németország oldalán. A világégést és ismételt háborús vereséget követően 1947. február 10-én írta alá Magyarország az újabb párizsi békét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.