Még nyáron is D-vitamin-hiányos a magyarok fele, holott májustól szeptemberig ennek megelőzéséhez elég lenne, ha naponta negyedórát pólóban, rövidnadrágban a szabadban töltenénk – mondta el a Magyar Nemzetnek Lakatos Péter, a Semmelweis Egyetem I. Sz. Belgyógyászati Klinikájának egyetemi tanára. A téli hónapokban ez az arány a felnőttek körében eléri a hetven százalékot is. A szakember szerint ez nagyrészt azzal magyarázható, hogy a világ civilizált részén – így nálunk is – az emberek idejük jelentős részét fedett terekben, házakban, irodákban töltik. Ráadásul – mivel az elmúlt 15-20 évben széles körben vált ismertté a napozás káros hatása – sokan már akkor is napkrémekkel védik magukat, ha csak rövid ideig tartózkodnak kint, s ez szintén meggátolja a fontos előhormon termelődését a szervezetben.
A D-vitamin neve ellenére nem vitamin, hanem egy rendkívül érdekes molekula, amely már 500 millió éve jelen van a földön. Alapvető szerepe a sejtek szaporodásának gátlása, a sejtek differenciálódásának fokozása, huszonötezer génünk tizedének működését képes befolyásolni – olvasható a Semmelweis Egyetem honlapján tegnap publikált cikkben.
A D-vitamint általában a csontrendszer befolyásolójaként ismerik, de a klinikán évtizedek óta foglalkoztunk a további hatásaival is – nyilatkozta korábban Lakatos Péter. – Tudjuk, hogy hiányának szerepe lehet bizonyos daganatok kialakulásában, idegrendszeri megbetegedésekben, a keringési rendszer gondjaiban, befolyásolja a pajzsmirigy működését, és olyan hormonális rendellenességek előfordulását is fokozhatja, mint például a cukorbetegség.
A teljes cikket a Magyar Nemzet csütörtöki számában olvashatja.

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.