Európa hat országában van kötelező szavazás, ahol kisebb-nagyobb pénzbírsággal sújtják a távol maradókat – nyilatkozta Paár. Úgy látja, az MSZP azért kezdeményezte a kötelező szavazás hazai bevezetést, hogy ezzel ellensúlyt állítson föl a kötelező regisztrációval szemben. Az MPK elemzője szerint a kötelező szavazás rossz alternatíva, mivel az állampolgári nevelésben kéne hangsúlyt fektetni arra, hogy a szavazáson való részvétel a mindennapok részévé váljon.
Paár emlékeztetett arra, hogy külföldön a kötelező szavazás bevezetésekor kisebb-nagyobb mértékben nőtt a részvétel főleg az európai parlamenti voksolásokon és a helyhatósági megmérettetéseken. Szólt arról is, hogy a kötelező részvétel egyik előnye lenne, hogy a pártoknak nem kéne a mozgósításra pénzt költenie. „Az intézkedés ezzel szemben komoly jogelméleti problémákat vet föl a véleményszabadság értelmezésben, mert nem mindegy, hogy a szavazást jogként vagy kötelességként tekintjük.”
Az elemző szerint lehet kötelező szavazás, de nem szabad az adott ország politikai kultúrájának a figyelembevétele nélkül dönteni erről. Hazánkban csekély a választói kultúra és azt nem lehet ezzel a lépéssel javítani – tette hozzá. Az MPK szakértője a kötelező választást az önkormányzati szinten vezetné be, mivel a két világháború között is hasonló volt a szabályozás, ráadásul az emberek számára a helyi ügyek jóval nagyobb mozgósító erővel bírnak, így ezt jóval többen elfogadnák.
Kommunista időszak
Június 13-án dobta be a hazai politika „tengerébe” az MSZP a kötelező szavazás ötletét. Molnár Zsolt országgyűlési képviselő kiemelte, hogy a kötelező választási részvétel előírása – amint nemzetközi példák bizonyítják – növeli a kormányok legitimációját, a demokratikus intézményrendszerbe vetett hitet és a választói tudatosságot.
Gulyás Gergely fideszes országgyűlési képviselő szerint a kötelező szavazás visszahozná a kommunizmus időszakát, mert akkor volt kötelező a voksolás. Egyébként ez súlyos érv a regisztráció mellett, mert azokban az országokban kell kötelezően szavazni, ahol előzőleg kötelezően regisztrálni kell – tette hozzá.
Magukat hozták nehéz helyzetbe
Az első reakciók alapján azonban inkább úgy tűnik, hogy az MSZP saját magát hozta nehéz helyzetbe, mivel valaminek a kötelezővé tétele eleve nem hat pozitív üzenetként, ráadásul a választók egy jelentős részéhez csak a „pénzbírság” szó fog eljutni abból a félmondatból, hogy „a választásoktól való távolmaradást nem sújtanák pénzbírsággal” – olvashattuk korábban a Political Capital (PC) elemzésében.
A PC szerint magyarázni kell továbbá, hogy ha nem lesznek szankciók, akkor hogyan érvényesíthető a kötelező részvétel. A láthatóan egyelőre nem kitalált „pozitív ösztönzők” (adókedvezmények, esetleg kedvezményes internet-hozzáférés, extra szabadnap) kapcsán pedig adódik a kérdés: ezek a jutalmak nem inkább az egy pár virslivel motivált választás intézményesítését, semmint az állampolgári tudatosságot vonnák maguk után? – tette föl a kérdést az elemző intézet.
Kihúzták az ötös lottót