A tájékoztatás szerint a fővárosban több mint százéves rekord dőlt meg. Erre a napra virradóra 1905-ben 23 fokot is mértek Budapesten, most viszont csaknem 2 fokkal melegebb, 24,8 fok volt a fővárosban.
Az országos napi minimum-hőmérséklet július 3-án eddig 24 fok volt, ezt 1946-ban Szegeden és 1950-ben Tatabányán mérték. Most Budapest mellett Pécsett is 24,8 fok volt, így az új országos csúcsot mostantól ez a két település jegyzi.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat a tartós meleg miatt keddre is az egész országra kiadta a legmagasabb, harmadfokú figyelmeztetést. Az előrejelzések szerint a napi középhőmérséklet az ország döntő részén 28-29 fok körül alakul. Kevéssel 27 fok alatti értékekre elsősorban az északkeleti határvidék térségében lehet számítani, 30 fok körüli átlaghőmérséklet pedig az Alföld középső területein, illetve nagyvárosi környezetben valószínű.
Az UV-B sugárzás minimuma nagyon erős lesz, a legmagasabb értékei az extrém (8-as) szintet is elérhetik. Az ország tavainak vízhőmérséklete várhatóan 25-27 fok körül alakul, viharjelzés sehol nincs érvényben. Az országos tiszti főorvos utasítása értelmében szerda éjfélig hőségriadó van érvényben.
A meteorológiai előrejelzések szerint a hét végéig folytatódik a kánikula. Kedden, szerdán, csütörtökön és pénteken is 39 fokig emelkedhet a hőmérséklet, de még szombaton is 31-38, vasárnap pedig 30-35 fok körül alakulnak a maximumok.
Hétfőre virradóra még csak a budapesti legalacsonyabb hőmérsékleti rekord, a nap folyamán viszont a fővárosban több mint 60 éves, míg országosan több mint egy évszázados napi melegrekord dőlt meg. Múlt vasárnapra virradóra – a kedd hajnalihoz hasonlóan – a budapesti és az országos napi minimum-hőmérsékleti rekordok is megdőltek.
Az idősebbek könnyebben kiszáradhatnak
Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat közölte: az idősek kevesebbet izzadnak, nem érzékelik olyan pontosan a környezeti hőmérsékletet, mint a fiatalabbak. Kevésbé érzik a szomjúságot, ezért sokszor nem isznak elég folyadékot, testük könnyebben túlmelegedhet, így hamarabb kiszáradhatnak. Ezt a folyamatot rontják az idős korra jellemző betegségek, így a magas vérnyomás, a szív- és érrendszeri problémák, a veseműködési és anyagcserezavarok, a cukorbetegség.
A jelenlegi tartós hőség idején különösen figyelniük kell azoknak, akik vérnyomáscsökkentőket szednek. Esetükben szükséges lehet a gyógyszer adagjának csökkentése, ha nem pótolják a sóvesztést, ellenkező esetben ugyanis a szokásos adag nagyobb mértékben csökkenti a vérnyomást, ami rosszulléthez vezethet.
Az ÁNTSZ azt ajánlja, hogy az idősek már csekély rosszullét esetén is hívják fel orvosukat, mivel a korai beavatkozással megelőzhetők a súlyosabb kiszáradásos állapotok.
A szakemberek azt is javasolják, hogy a nagy melegben az idősek hűtsék megfelelően környezetüket. Időnként bekapcsolhatják a légkondicionálót is, de fontos, hogy a hőmérsékletet ne állítsák 27 foknál hűvösebbre és a készüléket szakaszosan használják, ellenkező esetben ugyanis megfájdulhatnak az ízületek.
Kitértek arra is, hogy az időskorúak sok esetben melegebben öltözködnek, mint azt az időjárás megkívánná, de a mostani, 35 fok feletti melegben szellős, természetes alapanyagú ruha viselése ajánlott, mert az segíti a test hőleadását.
A kánikulában még az olyan egyszerű hétköznapi tevékenységek is rendkívül megerőltetőek lehetnek, mint a bevásárlás, a gyógyszerek kiváltása, ezért fontos, hogy az idősek ezekhez is kérjenek segítséget – áll a közleményben.
Megjött a hőséggel a szmog
A hőség meghozta magával a nyári szmogot is; egyre több városban, így Miskolcon is átlépte az egészségügyi határértéket a talaj közeli ózon koncentrációja – írta az Észak-Magyarország kedden. Az ózon és a belőle kialakuló szennyezőanyagok fejfájást okozhatnak, izgatják a szemet, és a rákkeltő hatású szennyezőanyagok koncentrációja is növekedhet.
12 ezer liter víz egy nap alatt
Tizenkétezer liter vizet osztottak szét hétfőn Budapesten a fővárosi cégek – közölte a Főpolgármesteri Hivatal kommunikációs igazgatója kedden az MTI-vel. Szűcs Somlyó Mária elmondta, hogy a hőség miatt múlt szombaton és vasárnap hatezer liter vizet osztottak szét.
Tájékoztatása szerint Tarlós István főpolgármester kérésére a BVK Holding Zrt. tagvállalatai kiemelt figyelmet fordítanak arra, hogy a budapestiek hőérzetét enyhítsék. A Fővárosi Vízművek Zrt. szombat reggeltől a legforgalmasabb csomópontokban egész nap ballonos, míg a Széll Kálmán téren és a Blaha Lujza téren délelőtt 11 és délután 4 óra között mobil egységekből zacskós vizet oszt.
Ivóvizet osztanak a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. 13 strandján is, amelyek meghosszabbított nyitva tartással üzemelnek.
Keddtől péntekig a Budapesti Temetkezési Intézet is vizet oszt, délelőtt 11 és délután 2 óra között a temetőirodákon, a nagyobb temetőkben: az Új köztemetőben, a Farkasréti temetőben, a Fiumei úti sírkertben, az Óbudai temetőben, a Megyeri temetőben, a rákospalotai temetőben és az Erzsébeti temetőben.
Életbe lépett a havária
A tartós hőség miatt a Fővárosi Közterület-fenntartó (FKF) Zrt. vezetése szerda éjfélig életbe léptette az úgynevezett havária-tervet. Így a vízosztás mellett rendszeresen locsolják a fő- és tömegközlekedési útvonalakat, a síneket, a sűrűn lakott területeket.
A talaj közeli ózon akkor lépi át az egészségügyi határértéket, ha nyolc óra átlagában koncentrációja köbméterenként meghaladja a 120 mikrogrammot – olvasható a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei napilapban.
Több megyében tűzgyújtási tilalmat rendeltek el
A rendkívüli meleg és szárazság miatt már több megyében tűzgyújtási tilalom lépett érvénybe – közölte a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) kedden az MTI-vel.
A hirtelen nappali felmelegedés és a csapadékmentes, száraz időjárás miatt több megyében fokozott tűzveszély alakult ki, ezért az illetékes kormányhivatalok az erdőkre, fásításokra, valamint az erdőterületek és fásítások határától számított kétszáz méteren belüli területre – átmeneti időre, visszavonásig – több megyében is tűzgyújtási tilalmat rendeltek el. Aki a tűzvédelmi rendelkezéseket megszegi, szabálysértést követ el – tették hozzá.
A közlemény szerint Bács-Kiskun, Csongrád és Jász-Nagykun-Szolnok megye teljes területén már korábban elrendelték a tilalmat. Kedden azonban Zala megye több településén is – Zalaszántó, Balatongyörök, Gyenesdiás, Rezi, Vállus, Várvölgy, Vonyarcvashegy, Cserszegtomaj, Keszthely - életbe lépett a korlátozás.