Kiderült, mi csípi a balliberálisok szemét

Továbbra is az ellenzék célkeresztjében van az új választási rendszer, pedig a teljes szabályozás még mindig nem ismert.

Kovács András
2012. 08. 20. 5:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újabb rohamra indultak az új választási rendszer ellen a balliberális médiumok, miközben a pontos eljárási szabályok továbbra sem ismertek. A találgatások várhatóan folytatódni fognak a Fidesz–KDNP-frakciószövetség szeptember elejei ülésééig, amikor a képviselők döntenek majd a választási eljárási törvényről. Elöljáróban érdemes tudatosítani azt, hogy a mostani parlament széles körű felhatalmazás mellett döntött a korábbi rendkívül aránytalan választási szisztéma megváltoztatásáról, miközben Romániában választói megerősítés nélkül próbálkozott ezzel a szociálliberális kabinet, amit az alkotmánybíróság később elkaszált.

Mint ismert, az új rendszer egyfordulós lesz, aminek kapcsán a baloldalnak az egyik újdonsült problémája az, hogy a különféle pártoknak nem lesz lehetőségük arra, hogy megmérettessék magukat, és aztán elkezdjenek egyezkedni. Ha ebből a szemszögből nézzük a dolgokat, akkor vélhetően Ausztriában, Németországban és Nagy-Britanniában is komoly gond van a választási szisztémával, mert ott sincsen lehetőség ilyenfajta egyezkedésre. Vélhetően ha a baloldalon sikerül végrehajtani az összefogást, már nem lesz ilyen nagy gondjuk a véleményvezéreknek az egy fordulóval.

Kevés lenne a Fidesz-előny

A 2014-es voksoláson a képviselők 53 százalékát egyéni, míg 47 százalékát listán választjuk meg. A kritika ezzel szemben is a korábbi logikát követi, miszerint addig rossz ez a rendszer, amíg nincsen egységes baloldali jelölt, ha lesz, akkor akár jó is lehet számukra. Ezt követően ismételten előjön a választókerületek átrajzolásának az ügye, amely a kritikusok szerint csak a Fidesznek lehet kedvező. Ennek kapcsán Karácsony Gergely LMP-s képviselő mandátumbecslő számításához érdemes nyúlnunk, ahol például egy kétszázalékos, MSZP-vel szembeni Fidesz-előny esetében az összes budapesti körzetet a szocialisták nyernék.

Nem tudnak mozgósítani?

Természetesen továbbra is az előzetes regisztráció van leginkább célkeresztben, mivel egyes vélemények szerint a Fidesz így távol tartaná a kormányzással elégedetleneket, valamint csökkenne a választási részvétel. Ezzel szemben a Nézőpont Intézet mérése szerint a feliratkozás nem csökkentené drámaian a részvételi hajlandóságot. A felmérés készítői úgy fogalmaznak, az „ellenzékiek talán csak taktikai okokból háborodtak fel, az viszont érthetően csípi a szemüket, hogy jelenleg a Fidesz hívei tűnnek a leglelkesebb feliratkozóknak”. 

Abban az esetben, ha az MSZP lényegesen jobb pozícióban lenne, vélhetően nem lenne problémája a feliratkozással. Érdemes ennek kapcsán felidézni a 2002-es választásokat, amikor a szocialisták remek mozgósítóképességükkel tudtak diadalmaskodni főként a budapesti és a nagyvárosi választókerületekben. A párt a nyilatkozatok alapján vélhetően nem tud ezekben a körzetekben a korábbiakhoz hasonlóan mozgósítani, mert különben lehet, hogy nem emelne szót a feliratkozás ellen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.