62 hónapja az MSZP erre is képtelen

A nyár utolsó hónapjában is megőrizte vezető pozícióját a Fidesz–KDNP, így a kormánypártok 62 hónapja vezetnek.

Kovács András
2012. 09. 16. 8:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Augusztusban sem változtak a politikai erőviszonyok a közvélemény-kutatások adatai alapján, így a Fidesz–KDNP már 2006. júniusa óta a legnépszerűbb párt Magyarországon. Az Ipsos mérése szerint a  biztos pártválasztók körében a Fidesz 37 százalékkal vezet, az MSZP 31 százalékon, a Jobbik 19 százalékon áll, az LMP-nek 5, a Demokratikus Koalíciónak (DK) 4 százalékos a tábora. A Nézőpont Intézet adatai alapján a kormánypártok az összes megkérdezett körében 30, míg az MSZP 13 százalékon állt augusztusban.

A Századvég kutatásából az derült ki, hogy a Fidesz támogatottsága a teljes népesség körében 24 százalék, az MSZP-é 14 százalék, míg a biztos szavazó pártválasztók között a nagyobbik kormánypárt jelenleg 40 százalékon, a szocialisták pedig 26 százalékon állnak. A teljes népesség körében a Jobbik támogatottsága 10 százalék, az LMP-é 6 százalék, a DK pedig 1 százalékon állt.

Kétharmadot szerzett volna a Fidesz

Jól látszik, hogy a kormánypártok még mindig viszonylag tetemes előnnyel vezetnek a többi párt előtt. Ahhoz, hogy ezeket az adatokat a maguk helyén kezeljük, érdemes megnézni, hogy a korábbi ciklusok azonos időszakában milyen erőviszonyok voltak.

1992 nyarán az ellenzéki Fidesz a biztos szavazók körében 44,3 százalékon állt a Szonda-Ipsos adatai szerint, míg legnagyobb riválisa, az MDF 11,9, az MSZP pedig 11,1 százalékon. Ha akkor került volna sor a választásokra, akkor a fiatal demokraták akár a mandátumok kétharmadát is megszerezhették volna az új Országgyűlésben. 1996 augusztusában a biztos szavazók körében bár a kormánypárti MSZP vezetett, de a kormánypárt–ellenzék viszonylatban az utóbbi 42, míg az előbbi 28 százaléknyi voksolót tudhatott maga mögött.

Mindig az ellenzék vezetett

12 évvel ezelőtt augusztusban a Szonda-Ipsos adatai szerint a biztos pártválasztók körében a kormánypárti Fidesz 32, az FKgP 5, az MDF 4 százalékon állt. Ezzel szemben az MSZP 47, az SZDSZ pedig 5 százalékot tudhatott maga mögött. Ha ekkor tartották volna a választásokat, akkor sima ellenzéki győzelem született volna. 2004 augusztusában mondott le Medgyessy Péter a miniszterelnöki posztról. A biztos szavazók között ekkor az MSZP és az SZDSZ együttes támogatottsága 40 százalék volt, míg a Fidesz 52 százalékot tudhatott maga mögött.

Négy évvel ezelőtt a Fidesz–KDNP 60, míg az MSZP 31 százalékos népszerűségnek örvendett a biztos szavazók között a Szonda-Ipsos adatai szerint. Rajtuk kívül más alakulat nem került volna be a parlamentbe. Az ellenzék már akkor is megszerezte volna a mandátumok kétharmadát az új Országgyűlésben, mint az 2010 tavaszán történt.

Az elmúlt évtizedek adatai alapján a kormánypártok még egyszer sem voltak olyan kedvező helyzetben, mint most. Bár az ellenzéki erők együttes támogatottsága most is magasabb, mint a Fideszé, de a köztük lévő együttműködés egyelőre nem körvonalazódik. Az MSZP biztos benne, hogy egyedül is le tudja győzni a kormánypártokat, az LMP nem kíván szövetséget kötni senkivel, és hasonló helyzetben van a Jobbik is, míg a DK szívesen közösködne másokkal, de ezt a többi erő egyelőre nem akarja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.