A miniszter kiemelte, hogy mindaz a sok átalakítás, ami nehézséget, keserűséget okoz, nem azért történik, mert nincs jobb dolga a kormánynak, hanem azért, mert muszáj. „Azért muszáj – éppen ezeknek a fiataloknak az érdekében –, hogy Magyarország öt év múlva, tíz év múlva, tizenöt év múlva meg tudja tartani ezeket a fiatal embereket, fiatal tehetségeket” – mondta a miniszter a református templomot zsúfolásig megtöltő tanulók, egyházi méltóságok és politikusok előtt.
Felsőoktatás
Hoffmann Rózsa oktatásért felelős államtitkár a Semmelweis Egyetem ünnepélyes tanévnyitó rendezvényén vasárnap arról beszélt: „nem tartható, nem erkölcsös, gazdaságtalan és igazságtalan”, hogy egy ország adófizetői a keresetük után fizetett adójukból ezerszámra képezzenek olyan fiatalokat, akiknek a diplomáján még alig száradt meg a tinta, és máris – szabadságukra hivatkozva – külföldön kamatoztatják az itt megszerzett és fizetett tudásukat.
Tarlós István is arra kérte a diákokat a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem szombati tanévnyitó ünnepségén, hogy őrizzék meg az egyetem hagyományait, legyenek bátrak és kitartóak, és a diploma kézhez vétele után „legyenek a nemzet hűséges építőmesterei”, maradjanak itthon, és segítsék az országot.
Orbán Viktor a Tranzit fesztiválon arról beszélt, hogy Európa legversenyképesebb felsőoktatása lehet majd a magyar az ágazat átalakítása után, azt ugyanis „nem engedhetjük meg magunknak”, hogy a világ egyetemi rangsorainak első 200 helyén nincs magyar felsőoktatási intézmény. Ma a felsőoktatás rendszerében, a lényegi struktúrát tekintve, még sok minden rossz – jelentette ki. Hozzátette: önműködő pénzügyi rendszerre van szükség, az egyetemet, főiskolát végzett embereknek a saját befizetéseikből kell működésben tartaniuk a felsőoktatást.
A Magyar Rektori Konferencia elnöke szerint megvalósítható az önfenntartó felsőoktatás. Mezey Barna erről a Hír TV Rájátszás című műsorában beszélt.
Mindenkire szükség van
Az elsős diákokra utalva elmondta: még bennük él az „a varázslatos érzés, hogy bármi lehet belőlük”, de mire a gimnázium végzősei lesznek, sokan azt gondolják majd, hogy „rám senkinek sincs szüksége, mi lesz belőlem ebben az országban”. Balog Zoltán kiemelte: közös felelősség, hogy „ha megszületik egy ilyen kesernyés, borongós érzés, akkor ez ne váljon magatartásformává”. Az a dolgunk, hogy azt érezze minden fiatal polgár Magyarországon, hogy szükség van rá, szükség van a munkájára, szükség van a tudására, szorgalmára, tisztességére – fogalmazott a miniszter. Leszögezte: boldogulásunk nem a külső körülményektől függ, hanem attól, hogy ebben az országban végre megtanuljuk, csak együtt lehet kimenekülni a bajból.
A 334. tanévet nyitották meg
Az iskola tanévnyitó ünnepségét a református templomban tartották, az istentiszteleten Szabó István dunamelléki református püspök szolgált, aki emlékeztetett arra, hogy a Baksay Sándor Református Gimnázium húsz évvel ezelőtt került vissza az egyházhoz. A jelenleg 8600 lakosú kisváros református középiskolájában a 334. tanévet nyitották meg vasárnap. Az egyháztól 1948-ban vették el az intézményt, melyet 1992-ben kapott vissza. Az átvételkor 304 fős gimnázium 2000-ben általános iskolával bővült, ma már közel 700 diák jár az intézménybe.
Évnyitók határon innen és túl
Az iskola a gyereknevelés temploma, az iskolákat „vissza kell kanyarítani” arra a pályára, amelyen a munkára készítik fel a fiatalokat – jelentette ki Hoffmann Rózsa a Borsod megyei Harsány általános iskolájának tanévnyitóján pénteken. Több felvidéki magyar pedagógusszervezet tartott országos tanévnyitó ünnepséget szombaton Galántán a Szent István római katolikus plébániatemplomban. A tanévnyitón ünnepi beszédet mondott a magyar oktatási államtitkár is.
Hoffmann a csütörtöki országos tanévnyitón arról beszélt, a most induló tanévben megkezdődik a külső szakmai ellenőrzés, a tanfelügyelet visszaállításának előkészítése is. Az új rendszer 2013-tól a pedagógus-életpályamodellel együtt már „teljes üzemmódban” működik majd. Hoffmann a tanév feladatai közé sorolta a közösségi munkára való felkészülést. Bár a törvény ezt csak 2016-tól teszi az érettségi feltételévé, de „bölcsen teszi az az iskola, amelyik már ráhangolódik a programra” – jelentette ki. Pénteken Harsány általános iskolájának tanévnyitóján kijelentette: a mostani tanév mindehhez meghozza a hatályos jogszabályi feltételeit, és „innentől fogva a pedagógus olyan köztiszteletben örvendő ember, akit bántani, szidalmazni nem szabad”.
Tudjon meg többet a közoktatást érintő változásokról!