Igazságos ajánlatot tett a kormány

Mindkét fél számára gazdaságos és igazságos ajánlatot tett a kormány az orvosi felsőoktatást választóknak – mondta Hoffmann Rózsa a Semmelweis Egyetem ünnepélyes tanévnyitóján.

WA
2012. 09. 02. 12:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az államtitkár kiemelte: „nem tartható, nem erkölcsös, gazdaságtalan és igazságtalan”, hogy egy ország adófizetői a keresetük után fizetett adójukból ezerszámra képezzenek olyan fiatalokat, akiknek a diplomáján még alig száradt meg a tinta, és máris – szabadságukra hivatkozva – külföldön kamatoztatják az itt megszerzett és fizetett tudásukat.

Most az orvosi felsőoktatást választóknak felajánlották, hogy ha végzésük után 10-12 éven át Magyarországon gyógyítják az embereket, akkor fedezik tanulmányaik költségét. Az ajánlat részeként a kormány biztosítani fogja, hogy a közszolgálatban elhelyezkedő orvosok diákhitelét az állam a jövőben átvállalja – fejtette ki Hoffmann Rózsa, aki szerint ezek az ajánlatok tarthatók és erkölcsösek.

Tisztes fizetés

Az államtitkár beszédében arra is kitért, hogy a Semmelweis Egyetem hallgatóinak csaknem negyede külföldi. Ez az egyetem színvonalának elismerése. Az oktatók viszont évről évre azt tapasztalhatják, hogy diákjaik egy részének több a zsebpénze, mint az ő havi illetményük.

Hoffmann Rózsa hangsúlyozta: a pedagógusok számára az „igazi kincs a fejükben van”, de elismerte: azzal aligha tudják kifizetni számláikat. Ezért a kormány, a jelenlegi súlyos pénzügyi helyzetben megkísérelve a majdnem lehetetlent, azt akarja, hogy minden pedagógus, az óvónőtől az egyetemi oktatóig, tisztes fizetést kapjon.

Nagy űrt hagynak maguk után a távozók

Tarlós István is arra kérte a diákokat a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem szombati tanévnyitó ünnepségén, hogy őrizzék meg az egyetem hagyományait, legyenek bátrak és kitartóak, és a diploma kézhez vétele után „legyenek a nemzet hűséges építőmesterei”, maradjanak itthon, és segítsék az országot.

Orbán Viktor a Tranzit fesztiválon arról beszélt, hogy Európa legversenyképesebb felsőoktatása lehet majd a magyar az ágazat átalakítása után, azt ugyanis „nem engedhetjük meg magunknak”, hogy a világ egyetemi rangsorainak első 200 helyén nincs magyar felsőoktatási intézmény. Ma a felsőoktatás rendszerében, a lényegi struktúrát tekintve, még sok minden rossz – jelentette ki. Hozzátette: önműködő pénzügyi rendszerre van szükség, az egyetemet, főiskolát végzett embereknek a saját befizetéseikből kell működésben tartaniuk a felsőoktatást.

A Magyar Rektori Konferencia elnöke szerint megvalósítható az önfenntartó felsőoktatás. Mezey Barna erről a Hír TV Rájátszás című műsorában beszélt.

A Semmelweis Egyetem idei, 243. tanévét új rektor, a július elsején hivatalába lépett Szél Ágoston nyitotta meg. Az új rektor beszédében kiemelte: nagy űrt hagynak maguk után azok a rezidensek, akik távoznak, különösen azok, akik később sem térnek vissza. Ezért az egyetem hallgatóinak Szél Ágoston azt mondta: reméli, hogy végzésük után Magyarországon találják meg helyüket.

Az idén több mint 3400 új hallgató kezdi meg tanulmányait az egyetem hat karán, közülük több mint 700-an külföldiek. Maximális kapacitással indul a tanév, az egyetem osztatlan képzésekre jelentősen több hallgatót vesz fel, mint az elmúlt tíz évben bármikor.

A vasárnapi tanévnyitó rendezvényen több nagykövetség, közük az olasz, az iráni és az izraeli nagykövetség, a józsefvárosi és a ferencvárosi önkormányzat is képviseltette magát. Az ünnepségen mások mellett Tulassay Tivadar, az egyetem előző rektora, valamint Réthelyi Miklós volt erőforrás-miniszter is részt vett.

Évnyitók határon innen és túl

Az iskola a gyereknevelés temploma, az iskolákat „vissza kell kanyarítani” arra a pályára, amelyen a munkára készítik fel a fiatalokat – jelentette ki Hoffmann Rózsa a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Harsány általános iskolájának tanévnyitóján pénteken. Több felvidéki magyar pedagógusszervezet tartott országos tanévnyitó ünnepséget szombaton Galántán a Szent István római katolikus plébániatemplomban. A tanévnyitón ünnepi beszédet mondott a magyar oktatási államtitkár is.

Hoffmann a csütörtöki országos tanévnyitón arról beszélt, a most induló tanévben megkezdődik a külső szakmai ellenőrzés, a tanfelügyelet visszaállításának előkészítése is. Az új rendszer 2013-tól a pedagógus-életpályamodellel együtt már „teljes üzemmódban” működik majd. Hoffmann a tanév feladatai közé sorolta a közösségi munkára való felkészülést. Bár a törvény ezt csak 2016-tól teszi az érettségi feltételévé, de „bölcsen teszi az az iskola, amelyik már ráhangolódik a programra” – jelentette ki. Pénteken Harsány általános iskolájának tanévnyitóján kijelentette: a mostani tanév mindehhez meghozza a hatályos jogszabályi feltételeit, és „innentől fogva a pedagógus olyan köztiszteletben örvendő ember, akit bántani, szidalmazni nem szabad”.

Tudjon meg többet a közoktatást érintő változásokról!

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.