10 700 éjszakai férőhely várja a hajléktalanokat

Újabb pályázatot ír ki a szociális tárca a hajléktalanok integrációjára, önálló életvitelük segítésére.

WA
2012. 10. 31. 13:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Közölte, a 860 millió forint keretösszegű, a hagyományos ellátáson túlmutató pályázatra, amely egy hónapon belül jelenik meg, a Közép-Magyarországon kívüli régiókból jelentkezhetnek az ellátásban szerepet vállaló szervezetek.

A pályázatra utalva arról beszélt, sokat tettek azért, hogy az ellátás ne csak éjszakai szállást, melegedőket vagy a fürdés biztosítását jelentse, hanem annál többet; képzést, oktatást, munkakeresést is, azaz a személyes kitörési lehetőségek megtalálását. Emlékeztetett arra, korábban a közép-magyarországi régió szervezetei csaknem 450 milliót kaptak erre a célra, a többi régió pedig 680 millió forint támogatást.

Fűtött utca

Közölte azt is, hogy a költségvetésben az idén – normatív alapon – 8,5 milliárd forintot fordítanak a fedél nélküliek ellátására, ezenfelül további projektetek is támogattak, például 500 millió forinttal a nappali és éjszakai elhelyezést is biztosító „fűtött utca” programot.

Elmondta: az idei télen összesen 10 700 éjszakai férőhely várja a hajléktalanokat. Jelezte, hogy idén februárban a leghidegebb éjszakán 9 ezer ember ellátását biztosították. Tájékoztatása szerint az elmúlt télen egyetlen hajléktalan ember fagyott meg az utcán. Közölte, a szállók kihasználtsága október 29-én vidéken 58, míg Budapesten 62 százalékos volt. Elmondta azt is, hogy a téli ellátásokra felhasználható szokásos, kiegészítő pályázat novemberben jelenik meg, mintegy 400 millió forintos keretösszeggel.

Nem lesz férőhelyhiány Budapesten

Nem lesz férőhelyhiány a fővárosi hajléktalanszállásokon idén télen, ez nagy biztonsággal állítható – mondta a Magyar Máltai Szeretetszolgálat (MMSZ) alelnöke. Közölte, az 5500 budapesti ágyat szükség esetén további legalább 500-600 férőhellyel tudják bővíteni. Tájékoztatása szerint az elmúlt évben a kormányzat és a főváros közös fejlesztése eredményeként majdnem 700 férőhellyel bővült az ellátórendszer.

Vecsei Miklós elmondta, az, hogy valaki utcára kerül, jórészt a „szociális betegség” tünete, ezért a hajléktalanok eltüntetése az utcáról csak eseti kezelés, nem gyógyítás. Ezért „egyedi útkíséréssel” próbálják meg segíteni az embereket. Megjegyezte, sajnos az, ha valakit sikerül integrálni a társadalomba, „nem hír”, mert nem látható, szemben azokkal, akik az utcán maradtak.

Azok a szervezetek kapnak forrást, melyeknek sikerül az utcáról „behozni” az embereket

Kitért arra is, szerinte egy a budapesti aluljárókban élő hajléktalannak – a biztosított szolgáltatásokkal, ellátással – sokkal nagyobb túlélési esélye van, mint annak, aki egy kistelepülés utolsó, fűtetlen házában él.

Jelezte, hogy a fővárosban megváltozott az ellátás finanszírozása; míg az elmúlt 20 évben az ágyak után fizettek, ma már azok a szervezetek kapnak forrást, amelyeknek sikerül az utcáról „behozni” az embereket valamilyen ellátásba. Az új rendszerben a budai oldal ellátását az MMSZ, míg a pesti oldalét a Menhely Alapítvány végzi.

A szeretetszolgálat krízisautója november 1-jétől működik a nap 24 órájában, segítséget pedig továbbra is a diszpécserszolgálat 06-1-338-41-86-os telefonszámán lehet kérni.

Több szinten valósul meg a hajléktalanok támogatása

Soltész Miklós már október 27-én bejelentette, az utcai szolgálatok támogatásával együtt a kormány 2012-ben több mint 8,5 milliárd forintot fordít a hajléktalan emberek ellátására. Az államtitkár akkor elmondta: a támogatás több szinten valósul meg, többek között a hajléktalanok ápoló-gondozó otthonai, a nappali ellátást nyújtó intézmények sora, az átmeneti szállások és rehabilitációs intézmények kapnak költségvetési támogatást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.