A Fidesz 62 hónapja vezet, zuhanórepülésbe kezdett a Jobbik

Szeptemberben sem történt áttörés a közvélemény-kutatási eredmények alapján a hazai pártviszonyokban, így továbbra is a Fidesz–KDNP a legerősebb erő.

Kovács András
2012. 10. 05. 18:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szeptemberi közvélemény-kutatási adatok is egyértelmű Fidesz–KDNP fölényt mutattak, míg az MSZP, a Jobbik és az LMP visszaesett, addig vélhetően Gyurcsány Ferenc éhségsztrájkja miatt a Demokratikus Koalíció némileg erősödött. Az Ipsos összegzése alapján a biztos pártválasztók körében a Fidesz 40, az MSZP 32 százalékos, a Jobbik 17 százalékon áll, az LMP-nek 5, a DK-nak 4 százalékos a tábora.

A Medián a biztos szavazók körében 43 százalékos Fidesz–KDNP-, 28 százalékos MSZP-, 15 százalékos Jobbik-, 7 százalékos LMP- és 6 százalékos DK-támogatottságot mért. A Tárki szerint a Fidesz–KDNP 34, az MSZP 24, a Jobbik 21, az LMP 10, a DK pedig 7 százalékon áll. A Századvég azt közölte, hogy a Fidesz 41, az MSZP 27, a Jobbik 17, az LMP 7, a DK pedig 5 százalékon áll.

Erősödő FideszKDNP

Az eredményeket hosszabb távon szemlélve a mostani adatokból az látszik, hogy a Fidesz a nyár eleje óta folyamatosan erősödik, és így a Medián mérései szerint elérte az év eleji támogatottsági szintjét. Az MSZP stabilizálta támogatottságát, így hónapok óta 27-28 százaléknyi szavazatot tudhat maga mögött. A Jobbik 2012 eleje óta zuhanórepülésbe kezdett, és 24 százalékról 15-re esett vissza a biztos szavazók körében. Az LMP és a DK is stagnál, mivel az év elején nagyjából hasonló támogatottságuk volt, mint szeptemberben.

A ciklus félidejét elhagyva még mindig a kormánypártok vezetnek, ami a korábbi évek hasonló időszakát figyelembe véve mindenképpen egyedülálló jelenség. A Tárki mérései szerint az MSZP legutóbb 2006 júniusában vezette a népszerűségi listát, így a Fidesz–KDNP már 62 hónapja mondhatja magát elsőnek, amire a közvélemény-kutatások pártokra vonatkozó 1989-es mérései óta nem volt példa.

Mindig az ellenzék vezetett

1992 szeptemberében a Fidesz 44, míg az MDF 12 százalékos népszerűségnek örvendett. Az akkori ellenzéki párt a felmérések szerint akár a mandátumok kétharmadát is megszerezhette volna. 1996 szeptemberében, bár az MSZP volt a legnagyobb támogatottságú erő, az ellenzéki pártok 38, míg a kormánypártok 32 százaléknyi biztos szavazót tudhattak maguk mögött. 2000 szeptemberében nagyon éles versenyt mutattak a felmérések. A biztos szavazók körében a jobbközép kormánypártok és az MSZP 43-43, míg az SZDSZ 6 százalékon állt.

Nyolc évvel ezelőtt a Fidesz 50, az MSZP 36, míg az SZDSZ 6 százalékon állt, így, ha akkor tartottak volna választásokat, a kormánypártok sima vereséget szenvedtek volna. Egyébként éppen 2004 szeptemberében foglalhatta el meglehetősen furcsa körülmények között a miniszterelnöki széket Gyurcsány Ferenc. 2008 szeptemberében a Fidesz–KDNP 64, az MSZP 26 százalékon állt, így egy előre hozott választás esetében az ellenzék a mandátumok kétharmadát simán megszerezhette volna.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.