Megint szembe köpheti magát a Milla

Lehet, hogy Bajnai Gordon, az elmúlt húsz év egyik legnagyobb nyertese szónokol majd a Milla tüntetésén "új társadalmi programot hirdetve".

Tompos Ádám
2012. 10. 09. 15:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Meghívója szerint az 1956-os forradalom évfordulóján a bázisdemokrata alapokon működő csoport „egy új társadalmi szövetség programját hirdetné meg” és „leraknák az új magyar köztársaság alapjait”. Azonban a Milla nemcsak az Orbán-kormányt szeretné leváltani, hanem elutasítja „az elmúlt évek megosztó politikáját folytató elitjét” is, a szocialistákat külön ki is emelik: „semmi garanciát nem látunk arra, hogy az MSZP vezetésével nem ugyanaz a rossz, korrupt, hataloméhes kormányzás jönne el, ami a Fidesz kétharmados ámokfutásába torkollott” – írják. A Milla szóvivője, Juhász Péter korábbi droglobbista több interjúban is elmondta: Mesterházyékkal nem működnének együtt. Demonstrációjuk kapcsán is azt írják: a „régi politikai elit pártjai által partvonalra szorítottak” politikai képviseletét teremtenék meg, „új arcok, új programok, új módszerek, mozgalmak és pártok” segítségével.

Az elvek és a valóság

A Hvg.hu értesülései szerint ez az új arc Bajnai Gordon lenne, aki az elmúlt húsz évben tipikusnak mondható, balliberális csúcskarriert futott be. A politizálást a KISZ-utód Demiszben kezdte, majd átnyergelt az üzleti világba: két cégben is együtt dolgozott Gyurcsány Ferenccel. A kilencvenes években topmenedzserségig vitte, volt vezérigazgató a jelenlegi jegybankelnöknél, Simor Andrásnál, de a leghíresebb-leghírhedtebb időszaka a Wallishoz és a Dataplexhez köthető. A nagypolitikában ismét Gyurcsány Ferenc mellett találjuk: az ő kormányában lett gazdasági miniszter, majd 2009-es bukását követően, két hét ötletelés után Bajnaiban találta meg miniszterelnökét a szocialista párt. Tehát a lapértesülések szerint a Milla egy olyan jelölttel képviselné a „kisemmizetteket”, akinek kormánya gondolkodás nélkül végrehajtotta az IMF diktátumait: a nyugdíjak csökkentését, a közszféra béreinek befagyasztását, valamint a gyes és a gyed idejének lerövidítését.

Választás nem kell

A Milla demokráciafelfogásába bizonyos mértékig illeszkedik az eddig semmilyen választáson nem induló Bajnai Gordon személye. Ahogy a gyakorlatilag legitimitás nélkül kormányzó politikus-menedzser is sűrűn tetszeleg a „válságkezelő” szerepében, úgy a bázisdemokraták sem riadnak vissza attól, hogy a szakértelem mítoszát fényezzék. Korábban egy szakértői kormány felállításáért is demonstrált a Milla. Juhász lapunknak adott interjújában ezt így fogalmazta meg: „szerintem sokan benne lennének az országban, hogy két-három évig húzzuk össze magunkat, hogy utána szép, normális ütemben fejlődhessünk. Ezért összefognánk, és túltennénk magunkat ideológiai vitákon. A magunk részéről ezért nem véletlenül állítjuk magunkról, hogy nem fogunk semmit képviselni, mi nem a hatalomért megyünk.”


Saját elveikkel nem most mennének szembe először, ha beállnának a jelentős vagyonnal rendelkező egykori Wallis-vezér mögé. Ismert: Nem tetszik a rendszer című dalukban egy olyan költő buzdított kormányellenes tüntetésre, akinek a verseskötetét támogatta a Nemzeti Erőforrás Minisztériumának kulturális államtitkársága. Később többen elhagyták a virtuális közösséget akkor, mikor a csoport „alternatív államfőválasztásán” a szervezők addig ügyeskedtek, amíg Pityinger Dopeman László rappert hozták ki győztesnek, és nem a legtöbb szavazatot kapó, szélsőséges kommunista nézeteket valló, tömeggyilkosokat dicsőítő, férgeket és hulladékokat evő „vándorfilozófust”, Bartos Cs. Istvánt.

Egymillióan a magyar cenzúráért

Külön csavar a történetben, hogy a homofóbia, a szexizmus és a nők hátrányos megkülönböztetése ellen többször felszólaló Milla arca így az a Dopeman lett, aki a politikai korrektséget semmilyen formában nem fogadja el. Eredeti célkitűzésüket, a sajtószabadság védelmét is felülírják, ha politikailag úgy jön ki a lépés. Többen átkeresztelték a Facebook-csoportot, és „Egymillióan a magyar cenzúráért” névvel illették Juhászékat, amikor a „civil érdekérvényesítés nagyszerű példájának” nevezték azt, hogy Setét Jenőék elérték, hogy a közmédia ne ismételje meg Pesty László cigányokról forgatott dokumentumfilmjét. Viszont nem foglaltak állást akkor, mikor Facebook-oldalukon kontrollálatlanul jöttek a rasszista, cigányozó kommentárok Orbán Viktor egyik Kőszegen készült fényképéhez: ezeket nem moderálták ki, nem fejezték ki egyet nem értésüket.

 

Trianon évfordulóján is állt a bál a nemzeti minimumról szónokoló Milláéknál: június 4-én a brit gyarmatbirodalom széteséséhez hasonlították azt, hogy a párizsi békediktátumoknak köszönhetően elcsatolták a történelmi Magyarország kétharmadát. „Mégsem rinyálnak, hogy vissza Indiát, az USA-t, Ausztráliát vagy Kanadát” – állt a bejegyzésben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.