Néhány hete arra hívta fel a figyelmet egy konferencián, hogy amennyiben tovább fogy a születésszám, a század végére felére csökken a lakosság. A KDNP szerint melyek a legfontosabb lépések a negatív statisztikák megváltoztatására?
– A demográfiai helyzet ma nemzeti sorskérdés. A politika egyetlen dolgot tehet: biztonságot teremt és kiszámíthatóvá teszi a családi életet, amelynek alapja egy hosszú távon érvényes és működőképes családpolitika. Sajnos a baloldali kormányoknak egyáltalán nem volt családpolitikájuk, így magukra hagyták a családokat nyolc éven át. Nekünk most az a feladatunk, hogy egy olyan hosszú távon érvényes támogatási rendszert hívjunk életre, ami kiszámíthatóságot ad. Ennek alapja a jövedelemhez kötött támogatás, vagyis a gyermekek után járó adókedvezmény.
– A lakhatás szintén komoly akadály a fiataloknak.
– Az első Orbán-kormány idején erős otthontámogatási rendszer épült ki, de ezt is tönkretették a szocialisták. Most próbáljuk helyreállítani. Ennek két fő eleme van: a kamattámogatás és a szocpol visszaállítása, amelyek megkönnyítik az otthonhoz jutás lehetőségét. Ezen a téren egyébként még szükség van bővítésre.
– Vagyis egyetért azokkal az ellenzéki támadásokkal, amelyek szerint a szocpoltámogatással csak kevesen tudnak élni, és az összege is több volt évekkel ezelőtt?
– Természetesen jó lenne emelni az összegét, de erre nem ad lehetőséget a gazdaság mai állapota.
– Több módosító indítványt is benyújtottak a polgári törvénykönyvhöz: ebben is szeretnék élesen elkülöníteni a házasságot és az élettársi viszonyt. A KDNP szerint az élettársak nem vállalnak kötelezettséget, és egyre kevesebb a házasságkötések száma. Ezek a tények hogyan befolyásolják a gyermekvállalást?
– A házasság a legtermékenyebb együttélési forma. Ezt felmérések bizonyítják. Ma Magyarországon a gyermekek 42 százaléka házasságon kívül születik, nő az élettársi kapcsolatok száma, és csökken a házasságkötéseké. Ez a jelenség nagyban hozzájárul ahhoz, hogy a demográfiai helyzet ilyen rossz. Ezért mint egy tartós és a gyermek szempontjából fontos együttélési formát, a házasságot támogatni kell, és a házasságkötés szándékát meg kell erősíteni a fiatalokban. Sajnos a gyermekszám csökkenését eredményezi az is, hogy kitolódott a házasságkötés és az első gyermekvállalás ideje is. Amikor megfogalmazzuk az eszményt, és kimondjuk a megoldást, nem hagyhatjuk figyelmen kívül a valóságot, és nem lehetünk érzéketlenek a sérült családban élőkkel szemben. Az ő érdekükben határoztuk meg úgy a család fogalmát, hogy már egy szülő és egy gyermek is családnak számít. De az tény, hogy a gyermekeknek az apa és az anya stabil kapcsolata nyújt biztonságot.
A teljes interjút a Magyar Nemzet hétfői számában olvashatja