A Cranberries együttes Zombie című száma szólt éppen péntek délután az Egyetem téren, amikor megérkeztem a budapesti MSZP azon rendezvényére, amelyen hivatalosan az első magyar köztársaság kikiáltásának 94. évfordulójára emlékeztek. A fővárosi szocialisták valójában a népköztársaság 1918-as eljövetelét ünnepelték, és a javarészt MSZP-tagokból álló, kis létszámú publikum miatt a tüntetés helyett a flashmob elnevezés is szerencsésebb lett volna, de a frappáns zeneválasztás miatt ezzel a rendezvényen nem foglalkoztam. Nem tudtam viszont nem észrevenni az új köztársaságot óhajtó molinón a vörös parlament sziluettjét, amelyet aztán a színpadra felvonuló támogató „civilek” – például a MEASZ, a Zöld Baloldal vagy a Munkáspárt 2006 – képviselői takartak el.
Pestiesen szólva
A Károlyi Mihályt méltató felvezetést – amelyből megint kimaradt, hogy szétosztott földjeit jelentős jelzáloghitel terhelte – követően Steiner Pál szólalt fel elsőként. Beszédét szeretett ötödik kerületében, azaz a Budapest szívében történt eseményekre fűzte fel: itt született a demokrácia, és itt kell elviselni a gárdák masírozását meg a 2006-os randalírozásokat is. Az alaptörvénynél szerinte még a KRESZ is jobb, humorizált Steiner, aki „pestiesen szólva” a sunyiba küldte el a Fideszt és kormányát.Szergej Sztanisev egykori bolgár kormányfő olyan beszédet mondott, amilyet minden európai (értelemben vett) szocialistának illik, sőt talán kell mondania külföldi útja során. Paneljei a következők: ugyanazokat az értékeket valljuk, az erős Európa a demokráciára épül, amit meg kell védenünk a szélsőjobb ellen, ez közös felelősségünk. Mivel Sztanisev hangjából az jött le, akkora élvezettel mondta el beszédét, amekkorával én leírtam, óriási szerencse, hogy Gurmai Zita szocialista EP-képviselő tolmácsolta azt. Interpretációjába helyenként beleremegtek a Papnevelde utca redőnyei és ablakai, fékektől, ellensúlyoktól, szabad sajtótól és európai értékektől volt hangos az Egyetem tér.
Komjáthi Imre az edelényi MSZP képviseletében követelt munkát és kenyeret, majd rövid történelemezgetés – amibe még Kunfi Zsigmond idézése is belefért – után vágott bele abba, amihez igazán ért: a jelenlegi kormány szidásába. Jöttek is az újzsellérek, a közmunkára fogott páriák, a kegyenc és a kegyetlen szavak szembeállítása, a Fidesz-bárók emlegetése, de a pontot a következő szóösszetétellel tette fel az i-re, nem kis tapsot aratva: burzsujdemokrácia. Zárszavát – „csak azért is elkergetjük ezt a bandát” – szinte mind a százötven jelenlévő megtapsolta.
Politikai Captain Planet
Kónya Péter egyfajta politikai Captain Planetként penderült a szocialisták színpadára, arról beszélt ugyanis, hogy egy 21. századi európai polgár életének négy alapeleme van: a föld, a levegő, a víz és a demokrácia, amelyek közül „Orbán Viktor és bandája” el akarja venni a demokráciát, és „ha nem állítjuk meg őket, akkor elveszik a gazdáktól a földet, az emberektől pedig a levegőt és a vizet is”. Kónyát egyébként a Szolidaritás elnökeként mutatták be, ám ő ravaszul becsempészte új mozgalma nevét is mondandójába: együtt 2014-ben elküldjük őket. Horváth Csaba budapesti MSZP-elnök az „apátia és a szorongás” ellen szónokolt, biztosítva hallgatóságát, hogy november 16-ról akkor is meg fognak emlékezni, ha két év múlva a „demokrácia kerül kormányra”.Az MSZP tüntetéséről a rendezvény végén többen átvonultak a Gellért Szálló elé. Ott ugyanis a Jobbik emlékezett meg Horthy Miklós bevonulásáról, az anarchisták, szélsőbaloldaliak és szocialista szimpatizánsok pedig ellentüntetést jelentettek be. Rendbontás nem történt, egymást hergelték csak a 47-es villamostól és a politikai középtől jobbra és balra állók.