Az államfő kiemelte, fontos, hogy ne csökkenjenek radikálisan a kohéziós támogatások, és olyan célokra használják fel őket, amelyek a munkahelyteremtést is szolgálják. Hozzátette, a források felhasználását szigorúbban kellene ellenőrizni, hogy valóban a meghatározott célokra fordítsák a támogatásokat.
Václav Klaus hangsúlyozta, sem Magyarországon, sem Csehországban nem örülnének a kohéziós támogatások megkurtításának, hiszen ezek értelmes célok megvalósítását segítik.
Áder János azt mondta, bár a cseh gazdaságban a mezőgazdaságnak nincs akkora súlya, mint Magyarországon, kérte cseh partnere támogatását, hogy elérjék, az agrártámogatások se csökkenjenek jelentősen a következő többéves, 2014–20 közötti uniós költségvetésben.
Václav Klaus szerint a magyar gazdákhoz hasonlóan a csehek sem üdvözölnék, ha az eddigi támogatások csökkennének.
Kérdésre válaszolva Áder János kiemelte, az EU-nak fontos szerepe van a válságkezelésben, de minden ország maga tudja a legjobban, hogy miként oldhatja meg a problémáit, nem lehet egységes megoldást találni.
Kétoldalú kapcsolatok
A magyar államfő beszámolt arról, hogy kollégájával a kétoldalú gazdasági kapcsolatokról is tárgyaltak. A kereskedelmi forgalom látványosan nőtt az elmúlt években, de elmarad a válság előtti utolsó év, 2007 értékeitől – mutatott rá. Megjegyezte, a két ország kölcsönösen fontos kereskedelmi partnere egymásnak. Kifejtette azt is, hogy a beruházási tevékenység jelenleg mindkét országban elmarad a lehetőségektől, így azért kell dolgozniuk, hogy a magyar és a cseh kis- és közepes vállalkozásokat helyzetbe hozzák egymás piacán.
Václav Klaus is megemlítette, hogy a válság miatt a két ország közötti kereskedelem volumene elmarad a korábbi időszaktól. Hangsúlyozta azt is, hogy a két ország kapcsolatai problémamentesek.
További tárgyalási témaként Áder János az energetikai kérdéseket említette. Azt mondta, mindkét ország az atomerőmű-fejlesztésről határozott, de míg Magyarországon még csak a politikai döntés született meg, Csehországban már kiírták a tendert is; Prágától ezért kérik a tapasztalatok megosztását. Kérdésre válaszolva a magyar államfő kifejtette: ma a legolcsóbb energia az, amelyet az atomerőművek állítanak elő, és Magyarország más energiahordozókban szegény. Jogos és logikus törekvése minden kormánynak, hogy csökkentse országa energiafüggőségét – mutatott rá, megjegyezve, hogy az atomerőművek biztonságos működése elengedhetetlen fontosságú.
Benes-dekrétum
Arra a kérdésre válaszolva, hogy a Benes-dekrétumoknak a magyarokra vonatkozó megállapításai érvényesek-e, Václav Klaus azt válaszolta, ez „álságos kérdés”, amely arra irányul, hogy a múlt eseményeit viszálykeltésre használja a jelenben. Ezek az egykori Csehszlovákia érvényes jogszabályai, de ma már semmit nem döntenek, semmit nem visznek véghez ezek alapján – jelentette ki. Áder János hozzáfűzte, tárgyalásukon nem foglalkoztak a múlt kérdéseivel, csak a jelennel és a jövővel.
Václav Klaus megjegyezte, először 2003-ban, elnöksége elején járt hivatalos látogatáson Magyarországon, most pedig elnöksége végéhez közeledve elköszön Magyarországtól.
Közép-Európa lesz Európa növekedési motorja
Orbán Viktor kormányfő és Szijjártó Péter, a Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkára az Országházban folytatott megbeszélést Václav Klausszal. Orbán Viktor tájékoztatta a cseh elnököt az adósság elleni küzdelem eredményeiről, beszámolva arról, hogy Magyarországon két év alatt sikerült 77 százalékra csökkenteni az államadósság mértékét. Kifejtette: a kontinens növekedésének motorja Közép-Európa lesz, de ehhez a térség országainak szorosan együtt kell működniük.
A cseh államfő délután találkozik Kövér Lászlóval, az Országgyűlés elnökével, szerdán pedig Debrecenbe látogat.
Kövér: Jó a kapcsolatunk
Jónak nevezte Magyarország és Csehország kapcsolatát Kövér László, az Országgyűlés elnöke és Václav Klaus cseh államfő keddi budapesti találkozójukon. Az Országgyűlés sajtószolgálatának MTI-hez eljuttatott közleménye szerint a magyar házelnök a Parlament delegációs termében fogadta a hivatalos látogatáson Magyarországon tartózkodó Václav Klaus cseh köztársasági elnököt. Kövér László a közlemény szerint kiemelte, hogy a kétoldalú viszonyt tovább erősíti a V4 csoportban betöltött szerepünk. Különösen fontosnak nevezte a közép-európai és a balkáni térség együttműködését, amely önmagában is erősíti a két ország érdekérvényesítő képességét az unión belül. Václav Klaus egyetértett vendéglátójával és hozzátette: ez az együttműködés a záloga annak, hogy talpon maradjanak a válságból kiutat kereső Európai Unióban.