A világ polgárainak fele (52 százaléka) nem bánja, hogy véget ér a 2012-es év, mert a saját élete és családja szempontjából kedvezőtlen időszaknak minősíti azt. A magyarok évértékelője a leginkább negatív, 74 százalék szerint nekik csak rosszat hozott az óév. A világ polgárainak jövőképe kifejezetten reményteljes: 80 százaléka azt feltételezi, hogy 2013 összességében jobb esztendő lesz, mint a mostani volt. Ez az általános optimizmus a magyarokra is jellemző, az átlagossal megegyező, 80 százalékos a bizakodók aránya. A gazdasági várakozások nem ennyire kedvezőek, de 49 százaléknyian e tekintetben is javulásra számítanak. A magyar lakosság reményei ennél visszafogottabbak, 38 százalék gondolja azt, hogy a nemzetgazdaság jövőre az ideinél erősebb lesz. Az általános optimizmus alapja tehát csak részben a gazdaság remélt növekvő teljesítménye, nagyobb szerepe van benne annak, hogy az emberek kezükbe akarják venni sorsukat: a világ polgárainak 55 százaléka, a magyarok 68 százaléka úgy tervezi, hogy jövőre sikerül javítania a pénzügyi helyzetén – ezek a legfontosabb megállapításai annak a felmérésnek, amelyet az Ipsos készített 23 országban, 18 500 fő megkérdezésével.
A magyar lakosság háromnegyede feledné az idei évet, negatívan vonja meg a mérlegét. Ennél rosszabb értékelést senki nem adott, közvetlenül utánunk a spanyolok (72 százalék), a mexikóiak (71 százalék) következnek. A kutatásban szereplő országok népességének fele (52 százaléka) minősítette rossznak 2012-t. A legkellemesebb emlékeik a kínaiaknak és az indonézeknek maradtak a mögöttünk hagyott hónapokról.
Amíg tavaly év végén 72 százaléknyian bíztak abban, hogy az új esztendő javulást hoz számukra, addig most növekvő optimizmusról számol be az Ipsos kutatása. Jelenleg a világ polgárainak 80 százaléka várja, hogy a jövő év jobb lesz, mint az idei. Az indonézek a legoptimistábbak (96 százalék), őket a mexikóiak (94 százalék), a brazilok (94 százalék) és az indiaiak (91 százalék) követik. A magyarok várakozásai átlagosak, de ez a 80 százalékos arány nagy reményekről tanúskodik. Ugyanakkor hazánk polgárainak optimizmusa emelkedett a legnagyobb arányban – tavaly ilyenkor 56 százaléknyian tekintettek reményekkel a következő évre.
A bizakodás egyik oka lehet a nemzetgazdaságok talpra állása, megerősödése. Az emberek fele szerint 2013-ban országának gazdasági teljesítménye meghaladja az ideit. Leginkább Indiában (78 százalék), Brazíliában (78 százalék), Indonéziában (77 százalék) és Mexikóban (73 százalék) bíznak a pozitívabb jövőben. A magyarok reményei e tekintetben az átlag alatt maradnak, mérsékeltek (38 százalékuk várja a gazdaságban az emelkedő tendenciát). Ugyanakkor az is igaz, hogy e tekintetben is jóval optimistábbak lettünk, hiszen egy évvel ezelőtt csak 20 százaléknyian bíztak a magyar gazdaság erősödésében.
A világban mutatkozó általános optimizmus másik összetevője az emberek személyes törekvése annak érdekében, hogy a maguk és mások sorsát jobbra fordítsák. A legtöbben, 55 százaléknyian a pénzügyi helyzetük javítását tűzték ki célul. Ennél jóval kevesebben (16 százaléknyian) vannak olyanok, akik a személyes viszonyaikat ápolnák intenzívebben jövőre vagy éppen az egészségükre figyelnének oda nagyobb mértékben (14 százaléknyian). A kedvező hangulatot javítják a külföldi utazási szándékok is – ilyet az emberek 12 százaléka tervez. A magyarok fogadkozásai között is a család pénzügyi stabilitásának megteremtése az elsődleges – több mint kétharmadnyian (68 százaléknyian) a jövő évben ezt szeretnék megvalósítani. A baráti kapcsolatok erősítését 13 százaléknyian, az egészségmegőrzést 10 százaléknyian, míg az utazást 6 százaléknyian említették célként, tehát ezek viszonylag kevesek számára jelentik a magyarok jövő évi kedvező hangulatának zálogát.
Egyértelműen vezet a Fidesz a többi párt előtt