Sorra rendezi a PPP-konstrukciókat az állam

A kormány eddig 17 településen váltott ki PPP-konstrukcióban, vagyis a köz- és a magánszféra együttműködésében épült sportlétesítményeket, jellemzően tanuszodákat, tornatermeket.

BuL
2012. 12. 21. 13:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

További két településen, Törökbálinton és Hódmezővásárhelyen is lezárul nemsokára a kivásárlás. Az idén összesen 11,9 milliárd forintos ráfordítással valósult meg a kiváltás, és bár a 2013-as büdzsében e célra nem különítettek el forrást, ha mégis lesznek pluszforrások, szeretnék folytatni a maradék 15 sport PPP-projekt kiváltását – jelezte az államtitkár. A 17 település, ahol már lezárult a projektek kiváltása: Iváncsa, Bicske, Csurgó, Magyaratád, Nagybajom, Somogyjád, Szenna, Balassagyarmat, Dédestapolcsány, Cigánd, Felsőzsolca, Tata, Lengyeltóti, Marcali, Nagyatád, Mohács és Tab – ismertette Hegmanné Nemes Sára. Kiemelte: a kormány arra törekszik, hogy segítsen a gazdasági válság és az előző kormányok felelőtlen gazdálkodása miatt nehéz helyzetbe került önkormányzatokon. A kabinet két éve küzd a PPP-konstrukciókból eredő szerződéses kötelezettségekkel, amely a nyílt hitelfelvétel és az eladósodottság mellett egy burkolt hitelfelvétel volt mind az állami költségvetés, mind az önkormányzatok számára – fogalmazott az NFM államtitkára.

A PPP-projektek működéséről elmondta: a magánvállalkozó hitelből megépített egy-egy sportlétesítményt, amely után az önkormányzat, illetve az állam hosszú távon fizetett. Mivel közfeladatot ellátó létesítményekről van szó, minden esetben ki kellett fizetni a kivitelezőnek az ingatlant. Azok az önkormányzatok, amelyek a kormánnyal együttműködve belekerültek a PPP-konstrukciók kiváltásába, minden esetben jól járnak, mivel 100 millió forintos éves költségvetési tehertől szabadulnak meg – hívta fel a figyelmet az NFM államtitkára, hozzátéve, hogy az önkormányzatok a közfeladat ellátására az államtól ingyenesen kapják meg tulajdonba az ingatlant.

Hegmanné Nemes Sára hangsúlyozta: ezek a PPP-projektek nemcsak az önkormányzatoknak, hanem a vállalkozóknak is rosszak voltak, mert „gyakorlatilag futottak a pénzük után”, illetve a devizahitel kapcsán komoly árfolyamveszteséget is elszenvedtek. Úgy vélekedett, hogy a költségvetés számára relatíve kis összeg a csaknem 12 milliárd forint, azt figyelembe véve, hogy nagyon sok önkormányzatnak tudtak segíteni.

Hasonló konstrukciókat egy kormánydöntés alapján a felsőoktatási intézmények környékén is kivált az ország vezetése.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.